Hlavní navigace

Nabourejte dětem Facebook! Policie vám poradí...

21. 2. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
FEJETON – Policejní šéf jednoho amerického městečka doporučuje rodičům, aby špehovali děti všemi prostředky, elektronické šmírování nevyjímaje. Přijde vám to divné?

Největší chybou rodičů je prý naivita, když se domnívají, že se jejich dětem doma v pokoji nemůže nic stát. Omyl, jsou totiž na internetu.

Šmírovat a zase šmírovat!

Server CNET News přinesl informaci o jednom americkém policistovi, který doporučuje rodičům, aby se s dětmi nepárali. Žádné ohledy na soukromí, byť dětské. Šmírovat a šmírovat, to je policejní rada k předcházení jakéhokoliv nebezpečí. Facebook je jmenován jako hrozba, rodičům by nemělo být jedno, s kým a co si jejich ratolesti povídají. Ano, dává to smysl, děti nejsou v bezpečí ani doma v pokojíčku.


Autor: SXC

Rodiče by prostě neměli dávat dětem svobodu ani na internetu, zrovna tam je to totiž samá hrozba. Zmíněný policista ví, o čem mluví, má doma teenagerku a bojí se o ni.

Je prý dobré kontrolovat svému potomkovi Facebook a hledat jakoukoliv podezřelou zmínku, která by mohla naznačovat sexuální obtěžování nebo něco podobného. Nejlepší je prý používat sledovací software, který poskytne rodičům kompletní přehled o tom, co jejich dítě na počítači dělá, a také je doporučováno odhalit heslo k účtu na Facebooku a kontrolovat ho i „zevnitř“.

Policisté podřízení takto radikálnímu šéfovi prý pořádají pro rodiče zdarma semináře, kde jim radí, jak nainstalovat sledovací program a jak získat heslo k Facebooku jejich dětí. Problém je, že někteří rodiče si téměř jistě budou své dovednosti trénovat i jinde než na svých dětech (já i to považuji za nedůstojné) a zkusí získat heslo svého kolegy v práci. Ale to už je prostě riziko tohoto podniku.

Kdo koho sleduje?

Být rodičem není žádná legrace, třeba v oblasti počítačů jsou děti velmi často lepšími uživateli než dospělí… a tak se klidně může stát, že to nakonec skončí sledováním rodičů dětmi. Je to boj, ve kterém děti často vyhrávají, aniž by o tom rodiče věděli. Každý sledovací software se dá obejít a není nic jednoduššího, než mít na Facebooku dva účty. Jeden oficiální, který dítě nechá rodiče pro jejich klid sledovat, a druhý ten, na kterém si píše s neznámými lidmi.

Čtěte téma: Můj virtuální svět

Otázkou pro každého rodiče je, zda chce svým dětem porušovat soukromí a sledovat jejich pohyb a komunikaci na internetu. Stokrát si mohou rodiče říkat, že to neudělají; ale když získají dojem, že je s jejich dětmi něco v nepořádku, nakonec se ke sledování a šmírování uchýlí, co jiného jim zbývá, že? 

Když to nejde po dobrém…


Autor: Isifa.cz

Děti komunikují online v objemu, o kterém se rodičům ani nezdá. Textové zprávy, statusy a zprávy na Facebooku, e-maily, chaty, diskuze. Tisíce znaků za den. Kdyby rodiče chtěli sledovat opravdu veškeré online dění kolem svých potomků, nedělali by nic jiného. Jenom čtení komunikace dětí by jim zabralo desítky minut nebo dokonce hodiny.

Ale ani časová a technologické náročnost sledování dětí není pro některé rodiče překážkou. Udělají cokoliv, aby měli jistotu, že je s jejich dětmi vše v pořádku. Možná to zkoušeli s určením pravidel pro používání počítače nebo se pokoušeli nastavit vztah tak, aby se jim děti v případě problémů svěřily.

Myslíte si, že je správné kontrolovat aktivity svých dětí na internetu?

Když to ale nejde po dobrém, půjde to prostě po zlém.

Zatím si nedokážu představit, že by čeští policisté pořádali kurzy pro rodiče ohledně šmírování vlastních dětí, ale co není, může být. Mnozí rodiče jsou natolik paranoidní, že by jim to nepřišlo divné ani v nejmenším.

A vám? Sledovali byste aktivity svého dítěte na internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).