Hlavní navigace

Na nože - moc nabroušené?

4. 10. 2010

Sdílet

 Autor: Archív TV Prima
Sledujete pořad Na nože? A také se vám zdá, že co je moc, to je moc? Myslím tím urážky účastníků této kuchařské reality show. Šli byste do podobné soutěže?

Na jaře jsem se zabýval soubojem nejznámějších tuzemských televizních kuchařů, tedy pánů Babici a Pohlreicha, léto se překulilo a s podzimem je tu další kulinářský program. Pořad Na nože je klasickou reality show oblečenou do kabátku kuchařské soutěže. Výherce prý získá milión a jakýsi titul, kterým se bude honosit. Jako velký příznivce vaření jsem neodolal a díval se stejně jako na skoro všechny ostatní televizní pořady zabývající se jídlem.

Čtěte téma: Souboj televizních kuchařů

Otázka dnešní doby zní: Volíš Babicu, nebo Pohlreicha?

Pro koho to je?

Porota: (zleva) Roman Vaněk, Zdeněk Pohlreich a Eva Filipová
Autor: Archív TV Prima

Porota: (zleva) Roman Vaněk, Zdeněk Pohlreich a Eva Filipová

Koncept reality show chápu: jde o to dělat z lidí blbce, ponižovat je a urážet. Diváci to mají rádi a přesně toto čekají od podobných konceptů. Je ale velká škoda, že kuchařská soutěž vypadá přesně tak. Nedalo by se to dělat jinak?

Asi ano, ale je dost pravděpodobné, že pak by se pořad nelíbil divákům. Co si budeme nalhávat, divácký zájem je to hlavní, takže se na tvůrce pořadu ani nemůžeme zlobit, že využívají drsňáka Pohlreicha. Na nože teoreticky může táhnout dvě skupiny diváků, jednak ty, co sledují každou reality show, ať už jde o pobyt v uzavřených prostorách, nebo pojídání červů na čas. Druhá skupina je pro změnu tvořena lidmi, kteří se dívají na všechno, co se nějakým způsobem týká jídla a vaření.

Porotci (jak je prezentuje TV Prima):

  • Eva Filipová
    Úspěšná autorka publikací v oblasti společenské etikety, gastronomie, členka redakční rady časopisu Prestige a mnoha dalších tvůrčích aktivit…
  • Zdeněk Pohlreich
    Hlavním arbitrem pořadu Na nože je hvězda kuchařské show Ano, šéfe! 
  • Roman Vaněk
    Šéfa Pražského kulinářského institutu mohli vidět diváci pořadu Ano, šéfe! v několika jeho dílech…

Viděli jste pořad Na nože? A líbil se vám?

Nože příliš nabroušené

Já osobně bych si tuto soutěž dokázal představit i v jemnější podobě. Porota by si ze soutěžících nemusela dělat srandu a obsah by mohl být více směřován k osvětě ve vaření. Takhle jde o exhibici poroty, místo aby exhibovali soutěžící. Vidina miliónu je pěkná věc, ale s tímto stylem se do případných dalších kol soutěže těžko přihlásí někdo příčetný. Tedy někdo, kdo by rád předvedl své kuchařské umění, ale nestojí o zesměšňování ze strany poroty.


Autor: Archív TV Prima

Je jasné, že tento koncept vychází ze zahraničních zdrojů a že drsná porota je tak nějak ve scénáři. Jeden populární kuchař ve své show řval sprostě na všechny účastníky a občas neměl daleko k tomu, aby po někom hodil nožem. Samozřejmě to měl také v popisu práce.

Může se klidně stát, že pokud se dočkáme dalších sérií kuchařské soutěže v českém vydání, porota zdrsní (protože to divák chce) a bude účastníky i fyzicky inzultovat. Spálils jíšku? Tu máš vařečkou přes prsty! Akcemilovní diváci se zaradují, konečně pořádná show. Přibude těch, kteří chtějí sledovat „realitu“, a ubude těch, kterým jde o vaření.

Ze všech reality show je ale ta kuchařská pro mě stejně nejzajímavější. Nad aroganci poroty a systém hodnocení se dá povznést a sledování obyčejných smrtelníků zápolících s kuchařskými úkoly je víc než zajímavé.

Jak to vidíte vy?

Čtěte téma: Kurz vaření pro staré mládence

Slavní kuchaři jsou téměř vždy muži. Půjdeme v jejich stopách, rozhodli jsme se s kamarády! 

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).