Hlavní navigace

Mnozí lidé až na dovolené zjistí, že mají vysoký tlak

4. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Extrémně teplé počasí značně zatěžuje kardiovaskulární systém, a především srdce. Horko je zvláště rizikové, pokud trpíte vysokým tlakem. Řada lidí o své hypertenzi ani neví. Jak zvládnout parné letní dny?

Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je zdravotní indispozicí, která netrápí jen starší část populace. V České republice vysoký krevní tlak postihuje až čtyřicet procent dospělé populace ve věku pětadvacet až čtyřiašedesát let, s věkem počet hypertoniků stoupá.

Řada lidí ani neví, že hypertenzí trpí. Právě vysoký krevní tlak je totiž jedním z onemocnění, které se často nijak neprojevuje, většinou se odhalí až v momentě, kdy již způsobil postižení životně důležitých funkcí – například došlo ke krvácení do mozku.

Příčina vysokého tlaku není obvykle známá, lze mu ale předejít, či zmírnit jeho projevy včasnou prevencí, zdravým životním stylem. Hodnoty svého krevního tlaku zjistíte během návštěvy lékaře či pomocí domácího měření.

Galerie: Jak vybrat osobní tlakoměr

Vysoký krevní tlak a cestování

Pacienti, kterým byla hypertenze zjištěna, mohou vést běžný život, pokud se řídí doporučeními lékaře a pravidelně užívají předepsané léky. Důležitá je také pravidelná návštěva lékaře v kombinaci se samoměřením tlaku. Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít při ruce, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty, obdobně jako je tomu u měření hmotnosti či cholesterolu. „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ říká kardiolog Michal Vrablík z Interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

 Zásady správného měření tlaku

  • Před měřením tlaku krve alespoň pět minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně třicet minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol.
  • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Tlak měřte vždy na stejné paži.
  • Evropská společnost pro hypertenzi zpočátku doporučuje měření po dobu sedmi dní, dvakrát ráno a dvakrát večer. Z těchto hodnot následně vypočítat ranní, večerní a celkový průměr (to vše bez prvního dne). Podrobnější informace na www.zaznamtlaku.cz.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba dva centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

Hypertonici se nemusí obávat ani cestování. Pokud se budou držet několika základních pravidel, zvládnou i pobyt v zemích, kde jsou tropické teploty na denním pořádku. S jednou výjimkou. „Jako každé léky, mají i ty na snižování krevního tlaku své nežádoucí účinky. Při stresových situacích, jako může být pro mnoho lidí například cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie pak funguje odlišně. Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti pak pociťují závratě, bolesti hlavy a únavu,“ vysvětluje Jan Večeř z Interny-neurologie s.r.o.

Problém, který podle něj často při cestování nastává, je ten, že si lidé nevezmou dostatečný počet prášků: „Špatně si je spočítají a poté je v zahraničí jen těžko shání. Cestování samo o sobě by nemělo být problém,“ říká lékař.

Omezení mohou pacienti cítit při změně počasí či tlaku, kterým se při cestování člověk těžko vyhne.

Jak zvládnout vedro bez újmy

Základní prevencí je dostatečný příjem tekutin. Ideální je čistá voda. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou, doporučují lékaři. Při větších vedrech nebo při fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte, a to zhruba dvojnásobně. Mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět.

Nadměrným množstvím tekutin můžete zatížit ledviny i srdečně-cévní systém. Kardiolog Michal Vrablík k tomu dodává: „Při vysokých letních teplotách platí obecná pravidla a selský rozum. V tropickém počasí by se pacienti léčení s vysokým krevním tlakem rozhodně měli vyvarovat zvýšené psychické nebo fyzické námahy a samozřejmě, jako celá populace, dodržovat pitný režim.“

Častější měření tlaku není podle specialisty v letních měsících obecně nutné, je však vhodné při nově vzniklých obtížích: „Může napomoci při rozhodování o dostatečnosti léčby, případně při úvaze o nutnosti změn terapie,“ říká kardiolog.

Vyhýbat byste se také měli přímému slunci, a to především v době mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, kdy jsou jeho paprsky nejsilnější. Ti, kteří nedají dopustit na klimatizaci, by si měli dávat pozor především na nastavení vhodné teploty. Klimatizace sice nabízí příjemné osvěžení, ale v horkých dnech ji nenastavujte na příliš nízko. Ideální je teplota kolem čtyřiadvaceti stupňů. Organismus se hůře vyrovnává s náhlým přechodem z horka do chladu, a naopak. Rychlá změna teplot tak může způsobit řadu zdravotních komplikací.

Zdroj: TZ Omron, poradna: www.rady-lekare.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).