Třetí den po operaci plic může jít pacient domů. Díky zákroku s robotem stačí malé vpichy

Sdílet

Lékař a plíce
Autor: Shutterstock
Máte v hlavě pomyslné rovnítko mezi operací plic a představou velkého chirurgického zákroku? Vůbec to tak být nemusí. Například v pražském Motole už provádí více než polovinu operací plic miniinvazivně. A například nádory operují s využitím robotické ruky.

Probíhá to zhruba takto. Pacient přijde na chirurgickou kliniku v pražském Motole na zákrok, a když nenastanou komplikace, odchází po třech dnech domů. Rána se lépe hojí a bolí méně než při otevřené operaci. V dalších dnech již člověk po operaci rehabilituje a rychle se vrací zpět do běžného života.

Není to možné u všech diagnóz, ale týká se to čím dál většího množství pacientů. Chirurgové z Motola už provádí více než polovinu operací plic miniinvazivně. Nádory operují s využitím robotické ruky, kterou ovládají přes čtyři malé vpichy v těle pacienta. Případně operují s videoasistencí. 

Je to velká změna. Stačí se podívat na čísla. 

Zatímco v roce 2014 lékaři III. chirurgické kliniky 1 LF UK a FN Motol provedli 126 anatomických resekcí plic, všechny metodou, při které dochází k otevření hrudní stěny, o deset let později operovali plíce ve 181 případech, z toho v 54 procentech miniinvazivně. Použití takového typu zákroku snížilo průměrnou dobu hospitalizace z 10 dnů (rok 2014) na 4,4 dne (2024).

Urologové začnou operovat děti roboticky. Řeší věk, míry pacienta i užší nástroje Přečtěte si také:

Urologové začnou operovat děti roboticky. Řeší věk, míry pacienta i užší nástroje

Každé léčbě předchází řada vyšetření, jejichž cílem je navrhnout pro konkrétního pacienta na míru ušitý léčebný plán. Využíváme přitom umělou inteligenci, 3D model plic a pokročilé zobrazovací metody, včetně modelace pomocí virtuální a rozšířené reality, vysvětluje profesor Robert Lischke,  přednosta kliniky a vedoucí Pneumoonkochirurgického centra a Národního programu transplantace plic. 

Příkladem, kdy pokročilá technologie pomohla se zákrokem, k němuž by ještě před pár lety nedošlo, je případ mladé pacientky, která měla nádor blízko u srdce. 3D model plic nám napověděl, že nádor můžeme bezpečně operovat, říká profesor Lischke.

O praxi není nouze

Obrovský posun v léčbě umožňují nejen pokročilé technologie, ale také špičkoví lékaři. Malé nádory zvládnou operovat s využitím robotické ruky přes čtyři menší vpichy v těle pacienta. Do nich zavedou lékaři kameru a potřebné nástroje, které ovládá zkušený chirurg. Než se lékař naučí robota rutinně ovládat, potřebuje léta praxe a být neustále na sále. Vzhledem k tomu, že na naší klinice ročně provedeme přibližně tři tisíce operací, o praxi není nouze, připomíná profesor. 

Do motolského pracoviště, které je zároveň centrem vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče, přicházejí na zákroky lidé s rakovinou plic. Tou v Česku ročně onemocní přibližně 6 600 lidí. Jedním z pacientů byl i šedesátiletý Roman, u nějž se na nádor v plicích přišlo díky předoperačnímu vyšetření, které absolvoval kvůli zcela jinému zákroku. Do Motola jej poslala ošetřující lékařka. V Praze mu chirurgové odstranili plicní lalok s nádorem. Domů šel za tři dny. Několik měsíců po operaci už běžel desetikilometrový závod Běchovice–Praha.

Kvíz o zdraví a medicíně

Touretteův syndrom, vertigo, lupus. Ukažte, že se vyznáte v názvech příznaků a diagnóz

Ať už se o své zdraví zajímáte hodně nebo málo, zkuste si náš kvíz s dvanácti otázkami. Prověří, co vlastně víte o medicíně a některých neobvyklých nebo tajuplně znějících diagnózách.

Ne všichni pacienti se však ke špičkové péči dostanou. Lékaři upozorňují na to, že řada operací v oblasti hrudní chirurgie se v současnosti provádí prakticky na jakémkoliv pracovišti, které se rozhodne takové zákroky dělat. 

Aby bylo možné garantovat nemocným stejně kvalitní péči, je třeba, aby se takové operace centralizovaly. Například lidé s rakovinou plic by se měli vždy dostat do center vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče, vysvětluje profesor Lischke. Podle něj se „mimo systém“ špičkové péče ocitá až 40 procent lidí s karcinomem plic, což snižuje jejich šance na vyléčení. Česká republika by podle něj potřebovala systematickou a koncepční centralizaci hrudní chirurgie. 

III. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol 

Jediné tuzemské pracoviště hrudní chirurgie s akreditací II. typu a jediným centrem pro transplantace plic v rámci Česka a Slovenska. Za posledních 27 let zde dostalo nové plíce více než 700 lidí. Počet transplantací neustále roste – loni ji podstoupilo 72 pacientů, což je pro srovnání s rokem 2014 o 40 osob více. 

Specializuje se především na hrudní chirurgii, kam patří operace nádorů plic a transplantace plic. Lékaři se zde věnují také břišní chirurgii, endokrinochirurgii a léčbě sarkomů měkkých tkání. 

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).