Hlavní navigace

Medová medicína

28. 1. 2010

Sdílet

Doby, kdy se v českých domácnostech snídal chleba s medem jsou bohužel dávno pryč, dnešní děti dávají přednost Nutele. Med má ale tolik blahodárných účinků, že se vyplatí jej rehabilitovat a přiřadit mu na stole čestné místo.
med

První písemné doklady o medu najdeme už v hieroglyfech starých Egypťanů, kteří jej užívali jako platidla, krmili s ním zvířata před obětováním bohům či jej používali jako dar k prokázání mimořádné úcty. Už v této době uměli med skvěle skladovat – ve vzduchotěsné nádobě byl v jedné z hrobek nalezen nezkažený med starý dva tisíce let.

Před vynálezem medometu roku 1865 se med jedl i s plásty. V některých oblastech je to běžné i dnes (tzv. plástečkový med). Plásty se také lisovaly či nechávaly vykapat. Dnes se med většinou „vytáčí“ v medometu, odstředivou silou se vymetá nejprve z jedné a pak z druhé strany odvíčkovaného plástu. Scedí se přes síta, nechá vyčeřit a natočí se do sklenic.

Anketa

Jak často konzumujete med?

Léčivá síla medu

Určitě znáte využití medu při nachlazení. Že se nejedná jen o babskou pověru, potvrzuje i JOSEF A. ZENTRICH, autor knihy Přírodní léčba včelími produkty: „Výborné imunomodulační vlastnosti mají prakticky všechny včelí produkty, tedy med, mateří kašička, propolis i rouskový pyl.“
Podle Zentricha se v minulosti med hojně využíval v lékařství. Naši předkové ho dokonce mazali do ran, aby tím zlepšili proces hojení. A dobře dělali – med obsahuje skupinu vitamínů B, které posilují nervovou soustavu, a rovněž je výbornou prevencí proti rakovině.

Také je nezanedbatelným pomocníkem i při různých problémech s výživou. Obsahuje více energie než běžný cukr, navíc jej organismus mnohem rychleji převede na glukózu, je tedy skvělý na zažívání. Glukóza má vliv na zlepšení funkce svalů a tedy pohybové výkonnosti – vědecké studie prokázaly, že konzumace medu má pozitivní účinky na sportovní výkony. V neposlední řadě je pak med zdrojem velkého množství nezbytných vitamínů, minerálů a přírodních antioxydantů.

Medová cesta ke kráse

med

Med nám však pomůže nejen ke zdraví, ale i ke kráse. Pokud si potřete obličej tenkou vrstvou medu, necháte chvilku působit a poté omyjete teplou vodou, vaše pokožka se krásně vyhladí.  Společně s olivovým olejem ho lze použít jako zábal na vlasy, propagátoři této metody slibují „královsky“ zářivý lesk. Antibakteriální účinky medu lze skvěle využít rovněž v péči o chrup.

Přestože je med poměrně kalorický, může vám pomoci při redukci hmotnosti - rozpuštěný v teplé vodě totiž pomáhá rozpouštět tuk uložený v těle. Podobně se chová i v kombinaci s citrónovou šťávou.

Není med jako med. Nenaletěli jste?

Jak vybrat ten nejlepší?

Průmyslově zpracovaný med není tak kvalitní jako ten od drobných včelařů, takže zamiřte raději k nim; nadšeného včelaře naleznete téměř v každé vesnici. Nejlepší med je totiž od včel, člověk ho už může jenom zkazit, například přidáním sirupů kvůli doslazení. Velkou výhodou je, že v České republice se produkuje jeden z nejkvalitnějších medů na světě. Med českých včelařů podléhá navíc přísnějším normám, než které platí ve zbytku EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).