Hlavní navigace

Meditace umožňuje zmírnit bolest. A to i u začátečníků

Autor: SXC
Redakce

Bolí vás hlava? Zkuste dřív, než sáhnete po prášku, vyzkoušet meditaci. je dokázáno, že i u amatérů meditace snižuje bolest, a to dokonce lépe než nejsilnější lék – morfium.

Doba čtení: 1 minuta

Výzkumu se zúčastnilo patnáct zcela zdravých dobrovolníků, kteří nikdy nemeditovali. Absolvovali čtyři dvacetiminutové seance, aby se naučili kontrolovat svůj dech a zbavit se emocí a myšlenek. Jejich mozková činnost byla kontrolována před seancemi a po nich za pomoci speciálního zobrazovacího systému magnetické rezonance.

Během ní dostali účastníci pokusu pod nohu horký předmět o teplotě 48 stupňů Celsia, což většina vnímala po pěti minutách jako bolestivé. „Magnetická rezonance účastníků uskutečněná po meditaci odhalila, že se bolest snížila o 11 až 93 procent,“ řekl Fadel Zeidan z lékařského centra Univerzity Wake Forest v Severní Karolíně.

Meditace také silně snížila činnost v té části mozku, která hraje klíčovou roli při lokalizaci bolesti v těle a při měření její intenzity. Ukázalo se tedy, že meditace, i u začátečníků, umožňuje zmírnit bolest i o polovinu, píše agentura ČTK. Účinek meditace může být podle studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Journal of Neuroscience, větší než morfium.

Je to první studie, která ukazuje, že více než hodinový trénink může výrazně zmírnit bolest a také aktivaci mozkových center, které jsou za to odpovědné,“ vysvětlil Fadel Zidan. Podle něho meditace působí na zmírnění bolesti více než morfium nebo jiná silná analgetika, která nejčastěji zmírňují intenzitu bolesti o 25 procent.