Hlavní navigace

Matky podnikatelky a mateřská v roce 2011

7. 12. 2010

Sdílet

Kdo nestihl nastoupit na mateřskou do konce roku, má smůlu. Od roku 2011 platí nová pravidla a výše měsíční mateřské se podnikatelkám podstatně sníží. Poslední záchranou je doplatek do maxima ještě v roce 2010.  Legislativní změny v podobě úprav zákona o nemocenském pojištění ukončily spekulace s „předplácením“ nemocenského pojištění. Prakticky tak končí třicetitisícové měsíční mateřské dávky. Doposud si mohla podnikatelka, která splnila potřebnou dobu pojištění, platit po dobu jednoho roku…

Kdo nestihl nastoupit na mateřskou do konce roku, má smůlu. Od roku 2011 platí nová pravidla a výše měsíční mateřské se podnikatelkám podstatně sníží. Poslední záchranou je doplatek do maxima ještě v roce 2010. 

Legislativní změny v podobě úprav zákona o nemocenském pojištění ukončily spekulace s „předplácením“ nemocenského pojištění. Prakticky tak končí třicetitisícové měsíční mateřské dávky. Doposud si mohla podnikatelka, která splnila potřebnou dobu pojištění, platit po dobu jednoho roku před nástupem mateřskou dovolenou tisíc korun pojistného měsíčně, a tím dosáhnout maximální možnou dávku. Ta dnes činí 30 039 Kč a odpovídá hrubému měsíčnímu příjmu zaměstnance ve výši 72 000 Kč.

Čekáte dítě? Připravili jsme pro vás…

Stávající legislativa navíc umožnila účelové zneužívání doplacením do maximálního vyměřovacího základu. Podnikatelce, která platila nemocenské pojištění například v minimální výši 56 korun, stačilo v okamžiku zjištění „radostné události“ jednoduše doplatit zbývající sumu do 12 tisíc korun ročně. Tím si zajistila velmi příjemný příjem po celou dobu své mateřské.

Od roku 2011 bude ovšem situace jiná. Podnikatelky, které nastoupí mateřskou dovolenou začátkem roku 2011, by si teoreticky mohly ještě do konce mateřskou alespoň částečně vylepšit. Celý článek najdete na serveru Podnikatel.cz.

Může se vám hodit: Seznam porodnic

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).