Hlavní navigace

Máte dnes odpoledne čas? Nechte si zkontrolovat ledviny

10. 3. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
„Piju pivo, abych měl zdravé ledviny,“ tvrdí často štamgasti svým manželkám. A mají zčásti pravdu – pivo je dobré na ledviny. Jenže v kombinaci s cigaretami a břichem ledviny zabíjí.

Hlavní důvod, proč je pivo dobré na ledviny, a proč jej doporučují i lékaři například lidem po prodělaných ledvinových kamenech, je skutečnost, že je močopudné. Nezdrží se v těle dlouho a „propláchne“ ledviny. Donutí je pracovat a rychle odnést škodliviny ven, takže se kameny nemají jak tvořit.

Jenomže: ta doporučená dávka je pro ženu třetinka denně po a pro muže půllitr. Jeden. A ne doživotně, ale jen po dobu rekonvalescence. Potíž je, že Češi pijí mnohem víc.

Co do spotřeby piva nám patří bezkonkurenční první místo v Evropě. A je to mimochodem možná i jedním z důvodů, proč u nás během posledního čtvrtstoletí stoupl čtyřnásobně počet nádorů ledvin. Odpovídal by tomu i rozdílný styl života mužů a žen, protože jsou to právě muži, kdo tímto nádorem ročně onemocní dvakrát častěji než ženy.


Autor: SXC

Pro ledviny je navíc smrtící obrázek typického českého štamgasta: má-li muž nadváhu, vysoký krevní tlak, vyšší hladinu cukru v krvi, v ruce cigaretu a jeho pitný režim probíhá ve stylu: ráno káva, v poledne třetinka piva a večer čtyři, vyjde z rovnice smutný fakt, že takový muž je ideálním kandidátem na umělou ledvinu.

Nebo minimálně na poruchu tohoto orgánu. Každý desátý člověk má skryté chronické onemocnění ledvin, o němž neví. A které dříve nebo později udeří.

O nemocných ledvinách dlouho nevíte 

Nemocné ledviny bohužel nebolí, v tom tkví jejich největší zrádnost,“ upozorňuje lékař Martin Kuncek ze společnosti B. Braun Avitum, která v Česku provozuje síť dialyzačních středisek. A doplňuje to statistikou: „Celých čtyřicet procent pacientů, kteří docházejí do našich středisek, se k nám dostalo přímo z ulice. Jednoho dne se jim udělalo špatně a rázem byl jejich život naruby – ukázalo se, že jim selhaly ledviny. Ze dne na den se tak ocitli na dialýze a leckdy také v pořadníku na transplantaci.

Přesto se nedá říct, že by nemocné ledviny nevysílaly žádné varovné signály. Někdy se mohou objevit oboustranné otoky nohou, tupé a nevýrazné bolesti v bederní krajině, únava, zažívací a dechové potíže, občas i malé množství krve v moči. Jedním z příznaků může být i svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svrbění, svalové křeče a změny barvy kůže.

A jasným varovným signálem je vysoký krevní tlak, plus cukr v krvi. Chronická onemocnění ledvin jdou totiž ruku v ruce s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a obezitou. Vzhledem k tomu, že každý druhý český muž má nadváhu, je to dostatečný důvod zamyslet se a jít se nechat prohlédnout.

V práci jen skleničku vody denně? Říkáte si o selhání ledvin

Přistupujete-li k nemocem zodpovědně – docházíte na prohlídky a užíváte předepsané léky, chráníte tím i své ledviny. Pokud však nadváhu, hypertenzi a další potíže dlouhodobě ignorujete, zvyšujete tím pravděpodobnost, že ledviny vypovědí službu. U mnohých k tomu ani nestačí dojít, neboť ještě před selháním ledvin zemřou na některou z přidružených chorob srdce a cév,“ varuje lékař Vladimír Vojanec, primář dialyzačního střediska na Bulovce a na Černém Mostě.


Autor: SXC

Další rizikové faktory představují kouření, věk nad 50 let a výskyt chronických onemocnění ledvin v rodině. Na nádorech ledvin a  jejich poruchách se také podílí pitný režim. Loňský výzkum z Velké Británie přitom zjistil, že celých 96 procent lidí nepije v práci dostatek tekutin a dokonce 67 procent zaměstnanců přiznalo, že v práci nepijí vůbec. Což je poměrně rychlá cesta k selhání ledvin.

Kde se můžete nechat vyšetřit?

Ideální příležitostí k preventivní prohlídce je Světový den ledvin, který připadá na čtvrtek 10. března. Síť specializovaných dialyzačních středisek pořádá den otevřených dveří, kdy budou lékaři poskytovat bezplatná vyšetření krevního tlaku, provedou kontrolní rozbor moči, změří BMI (body mass index – tedy je-li člověk obézní), plus hladinu cukru v krvi.

Není třeba se ničeho bát, tato prohlídka je zcela bezbolestná. Pokud někomu naměříme rizikové hodnoty, domluvíme se s ním na následném komplexním nefrologickém vyšetření,“ uvádí Vojanec.

Takže: pánové, máte dnes odpoledne čas? Pak si na stránkách www.ledviny.cz najděte nejbližší centrum a jděte tam. Nebolí to. Naopak- ta dnešní hodina času vám možná ušetří hodně bolesti v budoucnosti.

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).