Hlavní navigace

Mám COVID-19: nejčastější otázky pacientů a odpovědi odborníků

17. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Co pro sebe udělat s pozitivním testem, když se cítím dobře? Jak řešit kašel? A „která“ dušnost mě už ohrožuje? Některé otázky pacientů s COVID-19 jsou typické. Připravili jsme jejich přehled.

Odborníci z prvního Centra postcovidové péče v České republice ve Fakultní nemocnici Hradec Králové sestavili žebříček nejčastějších dotazů k akutní fázi onemocnění. Co pacienty obvykle zajímá a jak potíže řešit?

Vyšel mi pozitivní test, ale nemám žádné příznaky nemoci. Mám i přesto navštívit lékaře a dodržovat karanténu?

Průběh onemocnění zcela bez příznaků není ničím nevídaným, přesto je nutné zůstat v karanténě alespoň 10 dní. Pokud se do té doby žádné příznaky neobjeví nebo případné příznaky již nejsou poslední 3 dny přítomny, pak lze karanténu ukončit. Pokud nemáte žádné příznaky, kontrola lékařem není potřeba. Je vhodné užívat vitamíny (vitamín B, C, D), dostatečně pít a jíst ovoce a zeleninu.

Mám COVID-19 a zatím se cítím dobře. Co dobrého pro sebe mohu udělat?

Užívejte vitamíny (zejména vitamíny B, C, D), pijte dostatek tekutin (alespoň 2 litry denně, pokud vám to jiné chronické onemocnění nezakazuje), jezte pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Pokud kouříte, je vhodné přestat a ideálně se ke kouření po vyléčení z infekce nevracet. 

Mám COVID-19 a trápí mě kašel, co s tím?

Užívejte v lékárně běžně dostupná antitusika (= léky potlačující kašel, například Stoptussin, Levopront kapky). 

Můžete poprosit praktického lékaře o předpis léku s obsahem kodeinu a inhalátoru s obsahem ipratropia (např. Atrovent), který zklidňuje průdušky, a tlumí tak i kašel. 

Pokud vykašláváte světlý hlen, pak užívejte v lékárně běžně dostupná expektorancia (= léky podporující vykašlávání hlenu, např.: Mucosolvan, ACC, NAC). 

Pokud je hlen zelený nebo žlutý, kontaktujte praktického lékaře a domluvte se o vhodnosti užívání antibiotik. Pokud vykašláváte krev, navštivte spádovou pohotovost.

Mám potvrzenou infekci COVID-19 a špatně se mi dýchá, co s tím?

V tom případě je vhodné navštívit lékaře. Pokud jste ještě v karanténě, nechoďte do ambulance praktického lékaře, ale navštivte spádovou pohotovost nebo ambulanci přijímající nemocné s probíhající infekcí COVID-19. Pokud je dušnost nesnesitelná a přítomna i v klidu nebo při minimální námaze, pak si zavolejte sanitu a předem oznamte, že proděláváte infekci COVID-19. Pokud již v karanténě nejste a špatně se vám dýchá, navštivte praktického lékaře, který vás vyšetří, zhodnotí váš stav, provede vám RTG plic, případně odběry krve. 

Mám potvrzenou infekci COVID-19 a není mi doma dobře. Kdy je na čase zavolat sanitu nebo jet na pohotovost?

Sanitu volejte, pokud se vám špatně dýchá v klidu nebo při menší námaze, dále pokud si všimnete, že vám promodrávají rty. Dále je na místě navštívit pohotovost, pokud nejste schopni několik dní jíst a pít, omdléváte nebo přestanete močit.  

Při infekci COVID-19 jsem ztratil čich a chuť, dá se to léčit?

Ne, musíte být trpěliví a vyčkat, ve většině případů se tyto smysly během dní až týdnů obnoví.

(Podle odborníků ORL lze návrat čichu po covidu podpořit vhodným tréninkem, pozn. red.)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).