Hlavní navigace

Mám COVID-19: nejčastější otázky pacientů a odpovědi odborníků

17. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Co pro sebe udělat s pozitivním testem, když se cítím dobře? Jak řešit kašel? A „která“ dušnost mě už ohrožuje? Některé otázky pacientů s COVID-19 jsou typické. Připravili jsme jejich přehled.

Odborníci z prvního Centra postcovidové péče v České republice ve Fakultní nemocnici Hradec Králové sestavili žebříček nejčastějších dotazů k akutní fázi onemocnění. Co pacienty obvykle zajímá a jak potíže řešit?

Vyšel mi pozitivní test, ale nemám žádné příznaky nemoci. Mám i přesto navštívit lékaře a dodržovat karanténu?

Průběh onemocnění zcela bez příznaků není ničím nevídaným, přesto je nutné zůstat v karanténě alespoň 10 dní. Pokud se do té doby žádné příznaky neobjeví nebo případné příznaky již nejsou poslední 3 dny přítomny, pak lze karanténu ukončit. Pokud nemáte žádné příznaky, kontrola lékařem není potřeba. Je vhodné užívat vitamíny (vitamín B, C, D), dostatečně pít a jíst ovoce a zeleninu.

Mám COVID-19 a zatím se cítím dobře. Co dobrého pro sebe mohu udělat?

Užívejte vitamíny (zejména vitamíny B, C, D), pijte dostatek tekutin (alespoň 2 litry denně, pokud vám to jiné chronické onemocnění nezakazuje), jezte pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Pokud kouříte, je vhodné přestat a ideálně se ke kouření po vyléčení z infekce nevracet. 

Mám COVID-19 a trápí mě kašel, co s tím?

Užívejte v lékárně běžně dostupná antitusika (= léky potlačující kašel, například Stoptussin, Levopront kapky). 

Můžete poprosit praktického lékaře o předpis léku s obsahem kodeinu a inhalátoru s obsahem ipratropia (např. Atrovent), který zklidňuje průdušky, a tlumí tak i kašel. 

Pokud vykašláváte světlý hlen, pak užívejte v lékárně běžně dostupná expektorancia (= léky podporující vykašlávání hlenu, např.: Mucosolvan, ACC, NAC). 

Pokud je hlen zelený nebo žlutý, kontaktujte praktického lékaře a domluvte se o vhodnosti užívání antibiotik. Pokud vykašláváte krev, navštivte spádovou pohotovost.

Mám potvrzenou infekci COVID-19 a špatně se mi dýchá, co s tím?

V tom případě je vhodné navštívit lékaře. Pokud jste ještě v karanténě, nechoďte do ambulance praktického lékaře, ale navštivte spádovou pohotovost nebo ambulanci přijímající nemocné s probíhající infekcí COVID-19. Pokud je dušnost nesnesitelná a přítomna i v klidu nebo při minimální námaze, pak si zavolejte sanitu a předem oznamte, že proděláváte infekci COVID-19. Pokud již v karanténě nejste a špatně se vám dýchá, navštivte praktického lékaře, který vás vyšetří, zhodnotí váš stav, provede vám RTG plic, případně odběry krve. 

Mám potvrzenou infekci COVID-19 a není mi doma dobře. Kdy je na čase zavolat sanitu nebo jet na pohotovost?

Sanitu volejte, pokud se vám špatně dýchá v klidu nebo při menší námaze, dále pokud si všimnete, že vám promodrávají rty. Dále je na místě navštívit pohotovost, pokud nejste schopni několik dní jíst a pít, omdléváte nebo přestanete močit.  

Při infekci COVID-19 jsem ztratil čich a chuť, dá se to léčit?

Ne, musíte být trpěliví a vyčkat, ve většině případů se tyto smysly během dní až týdnů obnoví.

(Podle odborníků ORL lze návrat čichu po covidu podpořit vhodným tréninkem, pozn. red.)

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).