Hlavní navigace

Lékaři nechtějí ustoupit, ministr řešení nepředložil

25. 1. 2011

Sdílet

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představitelům nespokojených lékařů nepředložil žádný konkrétní návrh, jak by chtěl jejich odchodu z nemocnic zabránit. Jednání budou pokračovat, informuje ČTK. „Situace zůstává velmi nátlakovou a zdá se, že žádné jiné než mzdové požadavky nyní lékařské odbory nemohou uspokojit,“ řekl ministr. Zástupcům lékařů navrhl, aby výpovědi o půl roku odložili. V příštích šesti měsících by měli vidět, že reforma startuje a zdravotnictví se začíná měnit. Podle ministra ale…

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představitelům nespokojených lékařů nepředložil žádný konkrétní návrh, jak by chtěl jejich odchodu z nemocnic zabránit. Jednání budou pokračovat, informuje ČTK.

„Situace zůstává velmi nátlakovou a zdá se, že žádné jiné než mzdové požadavky nyní lékařské odbory nemohou uspokojit,“ řekl ministr. Zástupcům lékařů navrhl, aby výpovědi o půl roku odložili. V příštích šesti měsících by měli vidět, že reforma startuje a zdravotnictví se začíná měnit. Podle ministra ale zástupci lékařů na žádost nereagovali. 

Heger usiluje o to, aby reformní zákony byly schváleny letos. Návrhy tří reformních zákonů o službách schválilo vedení ministerstva. Schválilo i návrh novely, jejíž přijetí umožní přípravu nadstandardů, připlácení na lepší péči a změny v úhradách léků. Úspory mají jít především do platů zdravotníků. 

Podle ministra je nejvíc zasaženým oborem neonatologie. Pět z 13 center pro nejohroženější novorozence by kvůli odchodu lékařů muselo být zřejmě od března uzavřeno.

Z nemocnic chce ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít zhruba 3800 z 20.000 lé­kařů. Odbory trvají na růstu příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče. Pokud by doktoři své výpovědi nestáhli, mohla by se některá nemocniční oddělení zavřít a nebylo by možné akutní pomoc zajistit. Kritická je situace na Vysočině. 

Ministr už dříve řekl, že ve státním rozpočtu prostředky na výrazné zvýšení platů nejsou. Podle něj by finance měla zajistit reforma zdravotnictví.

Odboráři se zatím nechystají ustoupit. Konečné slovo podle šéfa lékařských odborů Martina Engela padne 1. února na setkání předsedů místních organizací. „Tam se rozhodne, možné je teoreticky všechno, prakticky je variant méně. Zatím nevidím reálný důvod pro to přestat,“ shrnul. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).