Hlavní navigace

Kouř z kadidel a vonných tyčinek může být rakovinotvorný

14. 3. 2011

Sdílet

Thajsko zavádí nová pravidla pro pálení kadidla a tyčinek v buddhistických chrámech. Podle thajských vědců totiž může aromatický kouř obsahující vysoké množství škodlivých látek působit rakovinotvorně, cituje ČTK agenturu AP. Opatření na ochranu zdraví se vztahuje na více než 37 000 thajských svatyní.

Thajsko zavádí nová pravidla pro pálení kadidla a tyčinek v buddhistických chrámech.

Podle thajských vědců totiž může aromatický kouř obsahující vysoké množství škodlivých látek působit rakovinotvorně, cituje ČTK agenturu AP. Opatření na ochranu zdraví se vztahuje na více než 37 000 thajských svatyní.

Z tyčinek a kadidel stoupá benzen

Pálení kadidla a vonných tyčinek má za následek uvolňování nebezpečného množství benzenu, butadienu a benzopyrenu, které mohou způsobovat leukémii, rakovinu plic, kůže a močového měchýře. Uvedlo to thajské ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo doporučilo, aby se kadidlo nezapalovalo ve špatně větratelných prostorech, používaly se kratší vonné tyčinky a popel se okamžitě odstraňoval. Pracovníci chrámů by se měli vyhnout dlouhému vystavení kouři, mýt si ruce a obličej po dotyku tyčinek a chodit na pravidelné zdravotní prohlídky.

Nová pravidla vycházejí z nového výzkumu thajského vědeckého institutu Čulapchón provedeného na základě vzorků z chrámů ve třech provinciích. Výsledky ukázaly, že hladiny benzenu překračovaly doporučené normy třiapadesátkrát, hladiny butadienu třiatřicetkrát a benzopyrenu desetkrát. Pálení silně vonícího kadidla je přitom důležitou součástí náboženských zvyků v této buddhistické zemi.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).