Hlavní navigace

Končí povinné testování na covid ve školách a firmách, možnost PCR testu zdarma zůstává

17. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Vláda ČR
Od pátku 18. února 2022 přestává platit povinnost pro školy a zaměstnavatele testovat preventivně na nemoc covid-19. Současně je i nadále možnost nechat se otestovat dobrovolně, jsou určeny podmínky, kdy PCR testy uhradí pojišťovna.

Povinné plošné testování na covid končí

Pravidelné plošné preventivní testování probíhalo od začátku roku 2022. Týkalo se žáků a zaměstnanců ve školách a školských zařízeních a obecně zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných a členů orgánů právnické osoby.

Toto testování ve školách a ve firmách i u ostatních uvedených skupin končí 18. února. Rozhodla o tom vláda již začátkem měsíce na svém zasedání, a to na návrh Ministerstva zdravotnictví ČR.

Vláda: Preventivní testování účel splnilo

Důvodem testování bylo podle ministerstva zdravotnictví zachytávat zdroje nákazy v pracovních a školních kolektivech a dle vyjádření ministra zdravotnictví svůj účel splnilo:

„Zavedení pravidelného preventivního testování ve firmách a školách rozhodně splnilo svůj účel. Podařilo se zachytit řadu zdrojů nákazy onemocnění covid-19, díky čemuž jsme zpomalili nástup varianty omikron a nejen tak umožnili zachovat provoz škol a firem bez výraznějších omezení, ale především jsme zabránili zahlcení nemocnic,“ vysvětlil význam pravidelného testování ministr Vlastimil Válek.

Podobně se vyjádřil i předseda vlády: „Je to dobrá zpráva pro zaměstnance, zaměstnavatele, žáky, studenty i jejich rodiče,“ řekl premiér Petr Fiala. „Plošné testování, které probíhalo od ledna, nepochybně pomohlo zpomalit přenos nemoci covid-19 do rizikové populace. Vyhnuli jsme se vysokému zatížení nemocnic a situaci jsme zvládli. Pandemie se vyvíjí, jak jsme očekávali, podle toho, jaké byly predikce, což je dobře. Máme situaci pod kontrolou bez drastických opatření, bez lockdownu, bez nouzového stavu.“

Ministerstvo zdravotnictví dále uvádí, že dle dostupných dat se šíření nákazy onemocnění covid-19 nyní přesouvá mezi starší a zranitelnější populaci, tudíž pravidelné preventivní testování ve firmách a školách není smysluplné. Nevylučuje však znovuzavedení některých opatření do budoucna: „V případě náhle změny epidemiologické situace jsou ministerstvo zdravotnictví i vláda připraveni adekvátně reagovat,“ uvádí mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Preventivní testy PCR na covid pro jednotlivce

I nadále zůstává možnost nechat se dobrovolně otestovat na přítomnosti viru SARS-CoV-2 pomocí RT-PCR testu. Od 15. 2. 2022 jsou preventivní testy hrazeny ze zdravotního pojištění osobám mladším 18 let, osobám se zdravotními důvodem, proč se nemohou očkovat proti covidu-19, rozočkovaným lidem a osobám plně očkovaným, a to pětkrát za měsíc.

Hrazené PCR testy na covid

5× RT-PCR test zdarma za kalendářní měsíc osobám:

  • mladším 18 let,
  • které se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat proti onemocnění covid-19 a mají kontraindikaci zapsanou v systému ISIN,
  • které jsou očkovány alespoň jednou dávkou, ale neuplynula u nich doba 14 dní po obdržení poslední dávky vakcíny dle základního očkovacího schématu (Janssen – 1 dávka, Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria, Nuvaxovid – 2 dávky),
  • které jsou plně naočkovány a mají 14–270 dnů po obdržení poslední dávky vakcíny dle základního očkovacího schématu,
  • které obdržely posilovací dávku vakcíny.

Zdroj: Covid portál

Specifika testování na omikron

Státní zdravotní ústav a jeho Národní referenční laboratoř však upozorňují, že dle jejich závěrů je pro případ nákazy variantou omikron a její odhalení potřeba odběry PCR provádět současně z nosu i krku.

Současně připomínají důležité zásady pro testované na covid, tedy ve zkratce dvě hodiny předem nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat, nepoužívat nosní kapky, kloktadla ani ústní vody. Více v článku Jaký test na covid je třeba pro nezkreslený výsledek a co před testováním nedělat.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).