Hlavní navigace

Kolik vína vypije jeden Čech?

12. 10. 2010

Sdílet

Český statistický úřad zveřejnil výsledky šetření mezi českými a moravskými vinaři. V České republice se réva vinná pěstuje pro výrobu moštového vína na celkové ploše 16 111 ha. Moštové odrůdy vína jsou nejčastěji určeny a realizovány jako jakostní víno. Pouze necelých 8 % plochy moštových odrůd připadá na jiná vína než jakostní.

Český statistický úřad zveřejnil výsledky šetření mezi českými a moravskými vinaři.

V České republice se réva vinná pěstuje pro výrobu moštového vína na celkové ploše 16 111 ha. Moštové odrůdy vína jsou nejčastěji určeny a realizovány jako jakostní víno. Pouze necelých 8 % plochy moštových odrůd připadá na jiná vína než jakostní.

Mezi moštovými odrůdami vína u nás dominují odrůdy bílé, z nichž čeští vinaři pěstují nejvíce Müller Thurgau (15 %), Veltlínské zelené (15 %), Ryzlink rýnský (11 %), Ryzlink vlašský (11 %) a další. Mezi modrými moštovými odrůdami vína výrazně dominuje Svatovavřinecké (22 %) a Frankovka (20 %).

Seriál: O víně

Víte, kde se rodí víno, které pijete? Zajímá vás, jak se víno dostane na váš stůl? Přemýšlíte, jak vybrat skutečně dobrou láhev?

V roce 2008 činila spotřeba hroznového vína na obyvatele 16,3 litru. Pro zajímavost – česká spotřeba piva se dlouhodobě drží kolem 159 litrů na osobu ročně, toto číslo nám pravidelně zajišťuje poněkud pochybné celosvětové prvenství.

Přibližně dvě třetiny spotřebovaného vína u nás pochází z importu, především z Itálie (39 %). 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).