Hlavní navigace

Kdy vám lékař zdarma změří cholesterol?

2. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Máte ve svém okolí lidi s vysokým cholesterolem? Sledujete jejich obtíže a chcete vědět, jak jste na tom vy sami? Nechte se vyšetřit u lékaře, čas od času je to zdarma.

Vyšetření cholesterolu je součástí laboratorních vyšetření, která se provádějí při preventivních prohlídkách u praktického lékaře. Zjišťuje se koncentrace celkového cholesterolu, HDL- cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů. Frekvence tohoto vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi je stanovena ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách. Provádí se při první všeobecné preventivní prohlídce u praktického lékaře pro dospělé, tj. po ukončení péče u praktického lékaře pro děti a dorost cca v 18 letech, a dále při všeobecné preventivní prohlídce ve třiceti, čtyřiceti, padesáti a šedesáti letech.

Vyšetření hradí pojišťovna i jindy. Hlídejte si data

Pokud byste chtěli vyšetření cholesterolu provést častěji, jen na základě vlastního rozhodnutí, můžete o něj svého lékaře požádat. V tom případě ale pojišťovna vyšetření nehradí a budete muset lékaři uhradit příslušnou smluvní cenu – s její výší musíte být předem seznámeni a musíte s ní souhlasit. Možná by však pro váš klid stačilo, kdybyste absolvovali jen orientační měření, která VZP občas nabízí v rámci „dnů zdraví“. Sledujte webové stránky VZP, pozvánky na tyto akce jsou tam vždy zveřejněny.

 

Je ale třeba zdůraznit, že uvedená frekvence zjišťování cholesterolu je stanovena pro preventivní vyšetření, tzn. pro vyšetření pacienta, který nemá žádné zdravotní problémy, jež by nasvědčovaly nějakému onemocnění souvisejícímu s hladinou cholesterolu v krvi. V takovém případě jsou desetileté odstupy postačující. Ve vyšším věku, pokud pacient do té doby problémy neměl, už je zase jen malá pravděpodobnost vzniku chorob souvisejících se zvýšenou hladinou cholesterolu, takže preventivní vyšetření cholesterolu vlastně není třeba provádět. Na preventivní prohlídky jako takové ovšem nezapomeňte chodit, na jejich bezplatné provedení máte nárok každé dva roky.

poporodni_deprese

Jestliže jsou k tomu zdravotní důvody (vysoká hladina cholesterolu a související zdravotní problémy), rozhodne lékař v rámci péče o pacienta a jeho léčby o provedení dalších vyšetření cholesterolu vždy v potřebných intervalech, mimo preventivní prohlídky. Tato lékařem indikovaná vyšetření samozřejmě VZP plně hradí.

Na co všechno dostanete příspěvek? Vyberte si BENEFITY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN.

 

Zdroj: VZP

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).