Hlavní navigace

Kdy máte nárok na stravenku i stravné najednou?

2. 6. 2010

Sdílet

Mezi zaměstnanci občas kolují „zaručené informace“, co musí dostat a na co mají nárok. Ale se stravným a stravenkami je to někdy jinak, než jak to vypadá.  Zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnancům zajistit stravování, natož jej plně hradit nebo na něj částečně přispívat. Je ale povinen zaměstnancům ve všech směnách, s výjimkou zaměstnanců vyslaných na pracovní cestu, stravování umožnit. To znamená povolit jim kupř. opuštění pracoviště za účelem návštěvy restaurace v době zákonné přestávky na…

Mezi zaměstnanci občas kolují „zaručené informace“, co musí dostat a na co mají nárok. Ale se stravným a stravenkami je to někdy jinak, než jak to vypadá. 

Zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnancům zajistit stravování, natož jej plně hradit nebo na něj částečně přispívat. Je ale povinen zaměstnancům ve všech směnách, s výjimkou zaměstnanců vyslaných na pracovní cestu, stravování umožnit. To znamená povolit jim kupř. opuštění pracoviště za účelem návštěvy restaurace v době zákonné přestávky na jídlo a oddech.

Zaměstnavatel je přitom povinen vám poskytnout přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Mladistvému zaměstnanci (tj. do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta vždy nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.

Čtěte téma: Oběd v „nádražce“

Ušmudlaná hospoda s přiožralými štamgasty, přetékající popelníky a tlačenka s cibulí. To je běžná představa nádražní restaurace. Ale někdy překvapí!

Stravování si zajišťujete sami, zaměstnavatel může přispět

Zajištění stravování v průběhu pracovní směny je tedy plně osobní věcí zaměstnance. Nic však nebrání tomu, aby se zaměstnavatel rozhodl pro nějakou formu zajištění stravování svých zaměstnanců.

Zaměstnavatel se může na základě vlastního rozhodnutí (popř. v důsledku kolektivního vyjednávání s odbory) na zajištění stravování svých zaměstnanců organizačně i finančně podílet. Může například  poskytovat příspěvek na úhradu stravování nebo je i plně zajistit třeba v podobě tzv. závodního stravování.

Stravenky jsou mezi zaměstnanci velmi oblíbené, nicméně příspěvek zaměstnavatele na stravování zaměstnanců je, jak už bylo naznačeno, nepovinným plněním ze strany zaměstnavatele. Vám jako pracovníkům tedy na tento příspěvek nevzniká žádný právní nárok.

Naproti tomu na stravné při splnění zákonem stanovených podmínek vzniká právní nárok jako na cestovní náhradu při vyslání na pracovní cestu.

V případě, že zaměstnanec stráví část své směny na pracovišti a další část na pracovní cestě, vznikají často pochybnosti, zda zaměstnanci náleží stravné, stravenka, anebo obojí.

Správný postup pro praxi a další informace najdete v článku na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).