Hlavní navigace

Kdy jsou pihy roztomilé a kdy nebezpečné?

3. 5. 2012

Sdílet

 Autor: www.fotoaparat.cz
Máte světlou pleť? Nebo vlasy do zrzava? Takoví lidé jsou vážnými kandidáty na rakovinu kůže. A nejen oni. Naučte se melanom rozpoznat včas. A dejte si v pátek zkontrolovat znaménka.

Lékaři vyzývají k podobným kontrolám alespoň jednou ročně zejména proto, že za posledních 30 let se počet případů kožního melanomu u nás zvýšil čtyřikrát.

Zhoubný melanom je nádor z pigmentových buněk, podle odborníků jeden z nejnebezpeč­nějších nádorů kůže, jehož odhalení v časném stádiu naštěstí zaručuje téměř stoprocentní pravděpodobnost vyléčení. V Česku kvůli nádoru ročně zemře kolem tří set lidí, obvykle proto, že přijdou k lékaři pozdě. Význam preventivních prohlídek kůže je proto zásadní.

„Nejvíce jsou ohroženi lidé se světlejší kůží, kteří se špatně opalují. Mnohdy jde o ženy, což může být dáno jejich častějším opalováním a návštěvou solárií. Za rizikové se považuje opakované nárazové spálení na slunci ‚do puchýřů‘, a to zejména v dětském věku. Dále se udává častější výskyt melanomu u lidí s větším počtem tmavých, zvláště nepravidelných névů,“ uvádí Václava Pilná z kožní ambulance v Plzni.

Při pobytu na slunci by proto měl každý člověk respektovat svůj fototyp a používat opalovací krémy s odpovídajícím ochranným faktorem. Základem léčby je vždy chirurgické odstranění melanomu, někdy i příslušných lymfatických uzlin. Ve specializovaných centrech je pak v určitých případech nasazována imunoterapie.

Na co dát pozor?

Cokoliv, co se na vašem těle rychle změnilo. melanom se totiž vyvíjí rychle – někdy leží od šance k vyléčení k tomu, aby se nádor už stal neléčitelným, pouhý půlrok. Proto: pravidelně se pozorujte.

Varovná znamení:

– znaménko, které bylo léta stejné, se změnilo, rozrostlo

– pigmentová znaménka, která začnou krvácet, musí vždy vidět lékař

– na těle se vám objeví tmavší nepravidelný flíček, který se rozrůstá 

Pomoci zkontrolovat znaménka vám mohou školení dermatologové. Každý zájemce, který v pátek 11. května mezi 10. a 18. hodinou zavítá do kterékoli lékárny v Tesco Extra v Brně-Heršpicích, v Plzni na Borských polích a na Rokycanské, v Praze v Edenu a na Skalce a v Ostravě-Hrabové, bude mít příležitost nechat si zdarma vyšetřit kůži. Jde o akci k Evropskému dni melanomu, který každoročně upozorňuje veřejnost na nebezpečí rakoviny kůže, jenž stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění.

„Jsme rádi, že můžeme v našich lékárnách zájemcům nabídnout preventivní vyšetření, které nezabere víc než několik minut. Včasná diagnóza však přitom dokáže zachránit život,“ vysvětluje magistr Bronislav Uriča, vedoucí lékárny Tesco Extra v Plzni na Borských polích. V každé lékárně bude přítomný odborný lékař – dermatolog, který provede potřebná vyšetření pigmentových znamének pomocí přístroje, takzvaného dermatoskopu. „K diskrétnímu průběhu vyšetření poslouží konzultační místnost, která je součástí lékáren a poskytne lékaři i pacientovi potřebné zázemí,“ dodává Bronislav Uriča.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).