Hlavní navigace

Kdo nevychová dítě, bude mít nižší důchod, navrhují VV

22. 2. 2011

Sdílet

Věci veřejné upřesňují, jak si představují „mezigenerační solidaritu“ důchodového systému. Chtějí prosazovat, aby lidé, kteří vychovávají děti, měli ve stáří vyšší penze než ti, kteří nevychovali „dalšího plátce do systému“. Oprašují tak – i když v trochu jiné podobě – svůj nápad s „generačním fondem“, o kterém uvažovaly, ale teď už o něj neusilují.

Věci veřejné upřesňují, jak si představují „mezigenerační solidaritu“ důchodového systému. Chtějí prosazovat, aby lidé, kteří vychovávají děti, měli ve stáří vyšší penze než ti, kteří nevychovali „dalšího plátce do systému“.

Oprašují tak – i když v trochu jiné podobě – svůj nápad s „generačním fondem“, o kterém uvažovaly, ale teď už o něj neusilují.

Vychovejte dalšího „plátce“

Systém by přitom nerozlišoval mezi těmi, kteří mít děti nechtějí, a těmi, kteří mít vlastní děti nemohou.

„Nejde o to, jestli porodíte nebo neporodíte dítě, ale že ho vychováte,“ vysvětluje expert VV pro důchody poslanec Radim Vysloužil. „Jedná se o to, že vychováváte dalšího plátce a máte s tím náklady. Tím pádem může člověk dítě i adoptovat.“

Námitku, že by systém znevýhodnil lidi, kteří mít děti nemohou a zároveň cizí dítě adoptovat nechtějí, Vysloužil odmítá.

„Pokud někdo nevychovává dítě, nevytváří nového plátce, ušetří peníze a může si je dát na důchodové připojištění,“ vysvětluje. „A do důchodu má našetřeno více než člověk, který má vyšší náklady, ale zajišťuje zároveň dalšího plátce do systému.“

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).