Hlavní navigace

Kde všude si budete moci připít Svatomartinským vínem?

Autor: Shutterstock
Redakce

Už tuto středu vypuknou na mnoha místech v České republice akce spjaté s prodejem a oslavou Svatomartinského vína. Už víte kam vyrazit? Nabízíme pestrou paletu více než třiceti akcí.

Doba čtení: 11 minut

Letos již pojedenácté si 11.11. slavnostně otevřeme Svatomartinská vína na různých akcích napříč celou Českou republikou. Největší akce se koná již tradičně v Brně pod názvem Svatomartinský košt, ale ani další části naší země nepřijdou zkrátka. Letošní Svatomartinská vína slibují díky kvalitní úrodě nevšední gurmánský zážitek.

V Brně bude oslava největší

Svatomartinský košt v Brně se letos koná od 11 do 18 hodin. Předtím bude v 10 hodin požehnáno novému ročníku Svatomartinských vín v katedrále sv. Petra a Pavla. Odtud se vydá průvod v čele se sv. Martinem na náměstí Svobody, kde jako každý rok otevřou zástupci Vinařského fondu první láhev Svatomartinského přesně v jedenáct hodin.

Na náměstí Svobody se bude prezentovat sto Svatomartinských vín od stovky vinařství, z nichž dvacet bude nabízet svá Svatomartinská osobně. V nabídce Svatomartinského koštu budou zastoupeny všechny barvy i odrůdy Svatomartinského vína. Vstupenka za stopadesát korun zahrnuje volný vstup pro jednu osobu na Svatomartinský košt, degustační skleničku, osm degustačních mincí a informační katalog. Další degustační mince lze dokoupit.

Ve stejnou chvíli jako v Brně si Svatomartinským vínem lidé připijí i na desítkách dalších míst České republiky. Oslavy nového ročníku ve spojení s gastronomickým zážitkem v podobě pečené svatomartinské husy se staly fenoménem posledních let. Trend orientace na produkty lokálního původu je zřetelný. Tak si najděte, kam to máte nejblíže, a vydejte se na Svatomartinské oslavy.

Svatomartinské akce 2015

Český Krumlov

11. listopadu

Místo: restaurace, hotely, náměstí aj.

 www.festivalvinack.cz

V rámci Festivalu vína v Českém Krumlově neopomenou pořadatelé svatomartinskou tradici. Ve středu 11. listopadu dorazí na náměstí Svornosti sv. Martin a společně s ním proběhne přesně v jedenáct hodina a jedenáct minut první ochutnávka letošních Svatomartinských vín. Chybět nebude ani Svatomartinská veselice s cimbálovou muzikou a tradiční husa. Vstupenky na akci jsou v prodeji od 1. 8. 2015 v Infocentru Český Krumlov. Veškeré další informace jsou k dispozici na webových a facebookových stránkách

Mikulov

11. listopadu

Místo: Náměstí, místní hotely a restaurace

www.mikulov.cz

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi. Sváteční dny husích specialit, mladých a svatomartinských vín, jarmarku, divadla i zpřístupněných památek si mohou návštěvníci užít od 6. do 15. listopadu. Vždy o víkendu mikulovské náměstí zaplní řemeslný jarmark s historickým a folklorním programem. Mikulov nezapomíná ani na děti a tak se v programu během slavností objeví i několik pohádek a historických představení. 11. listopadu, přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut, dorazí na náměstí Mikulova sv. Martin na bílém koni a zahájí tak slavnostní otevření Svatomartinských vín. V zámeckém Gajdošově sále se již tradičně v pátek 13. listopadu koná Svěcení vín ročníku 2015, samozřejmě s možností ochutnávky čerstvě posvěcených vín. Mikulovské restaurace a hotely budou po celou dobu akce nabízet speciální svatomartinská menu, včetně ochutnávky mladých a Svatomartinských vín. Vína bude možné ochutnat a zakoupit i v místních vinotékách. Během oslav budou mimořádně zpřístupněny i historické památky. Je možné využít kostýmovaných prohlídek v Dietrichsteinské hrobce, vystoupit s průvodcem na Svatý kopeček a seznámit se s bohatou historií města.

Brno

11. listopadu

Místo: náměstí Svobody

www.svatomartinskevino.cz

Již tradičně proběhne na náměstí Svobody v Brně Svatomartinský košt pořádaný Vinařským fondem. Největší ochutnávce svatomartinských vín předchází slavnostní žehnání v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově (v 10.00 hod.), odkud se i letos vydá průvod v čele se svatým Martinem přes Zelný trh na náměstí Svobody. Slavnostní otevření první lahve se uskuteční v 11 hod. K ochutnání je každoročně 100 druhů svatomartinských vín, od přítomných vinařů je možné zakoupit i celé lahve. Návštěvník v ceně vstupného obdrží skleničku, katalog vzorků a několik degustačních mincí. K poslechu zahraje cimbálová muzika. Svatomartinský košt trvá do podvečerních hodin.

Brno

11. listopadu

Místo: Moravská Vinotéka, Mojmírovo nám. 26 (vedle pošty)

www.moravska-vinoteka.cz

Košt svatomartinských a mladých vín v Moravské Vinotéce v Brně nabízí svatomartinské slavnostní přiťuknutí přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut. V odpoledních hodinách pak zahraje cimbálová muzika. Další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách vinotéky.

Znojmo

11. listopadu

Místo: Hotel Morava, Horní náměstí – sklep

Setkání s novým ročníkem 2015 a otevření prvního svatomartinského vína proběhne 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut v Hotelu Morava ve Znojmě. Připravena je degustace 10 vzorků svatomartinských nebo mladých vín ročníku 2015, husí paštika s chlebem a pro lepší náladu i harmonikář Pepa.

Čejkovice (okr. Hodonín)

11. listopadu

Místo: nádvoří zámku

www.vinozcejkovic.cz

Slavnostní zahájení prodeje mladých čejkovických Svatomartinských vín se koná 11. 11. v 11 hodin na nádvoří Hotelu Zámek v Čejkovicích. Po slavnostním požehnání mladých vín za účasti sv. Martina na koni a za doprovodu mužského pěveckého sboru Révokaz z Čejkovic započne ochutnávka svatomartinských a mladých vín ročníku 2015. Návštěvníci při této příležitosti mohou ochutnat všechna svatomartinská a mladá vína vyrobená vinaři z Čejkovic z plodů místních vinic. Svá vína představí 30 čejkovických vinařů.

Uherské Hradiště

11. listopadu

Místo: Masarykovo náměstí

 www.uherske-hradiste.cz

Ve středu 11. listopadu před jedenáctou hodinou dopolední bude v Uherském Hradišti zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu krojované chasy. Slavnostní atmosféra tohoto starodávného zvyku se těší stále větší pozornosti občanů i návštěvníků slovácké metropole. Setkání s vinaři a představiteli města za doprovodu místních muzikantů připravuje Městské informační centrum v Uherském Hradišti. Ochutnávka Svatomartinských i ostatních mladých vín od renomovaných vinařů z jižní Moravy bude probíhat ve vinném stanu až do pozdních odpoledních hodin.

Kyjov

11. listopadu

Místo: náměstí před radnicí

Ochutnávka svatomartinských vín začíná v 11 hodin a 11 minut, již tradičně před radnicí v Kyjově. K ochutnání bude přibližně 20 až 25 vzorků od 10 až 15 vinařů z Kyjova a okolí. Zajištěné je občerstvení, cimbálová muzika i sklenička s logem sv. Martina. Akci organizuje město Kyjov a Kyjovská vinotéka.

Ústí nad Labem

11. listopadu

Místo: Lidické náměstí

www.ortopedicke-centrum.cz

Oslavy a degustace svatomartinských vín v Ústí nad Labem vypuknou na Lidickém náměstí v 11 hodin a 11 minut. Akce je součástí celorepublikové kampaně se zaměřením na propagaci českých a moravských svatomartinských vín.

Karlštejn

11. listopadu

Místo: sál restaurace U Janů

www.karlstejnske-vinobrani.cz

Tak jako se rodí život, zrodila se i tato krásná svěží mladá vína. Na slavnosti svatomartinských vín na Karlštejně budou k ochutnání mladá a svatomartinská vína za zvuků cimbálu a pěkných písniček. K tanci a poslechu bude hrát cimbálová muzika Žandár.

Kutná Hora

11. listopadu

Místo: Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o., Jiřího z Poděbrad 288

www.vinokutnahora.cz

Ve středu v 11. hodin proběhne v provozovně kláštera sv. Voršily v Kutné Hoře, slavnostní otevření svatomartinských vín z produkce Vinných sklepů Kutná Hora. Město Kutná Hora a Vinné sklepy Kutná Hora srdečně zvou k ochutnávce svatomartinských vína z produkce vinařství Kutná Hora.

Hodonín (okr. Hodonín)

11. listopadu

Místo: Masarykovo náměstí (mezi radnicí a kostelem sv. Vavřince) 

www.mas-dolnimorava.cz

Svatomartinské slavnosti Dolní Moravy v Hodoníně jsou již pátým ročníkem této vinařské slavnosti s veřejnou ochutnávkou vín. 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut budou na Masarykově náměstí v Hodoníně otevřeny první lahve svatomartinského vína ročníku 2015. V rámci ochutnávky budou nabízena Svatomartinská vína od vinařů z Podluží a Hodonínska. Připravena je i chutná pečená svatomartinská husa se zelím a knedlíkem a chybět nebudou ani další regionální pochutiny.

Jihlava

11. listopadu

Místo: vinárna Vinové, Radniční restaurace, Masarykovo náměstí

 www.radnicni-jihlava.cz

I Jihlava se letos připojí k ochutnávání svatomartinských vín. Letošní ročník se otevře, jako obvykle, 11. 11. v 11 hodin a 11 minut ve vinárně Vinové. V rámci svatomartinského veselí bude na Radniční restauraci připravena velká degustační zóna svatomartinských vín a svatomartinské menu. Na Masarykově náměstí pak budou nově ve stanu přímo u morového sloupu nebo před kavárnou Muzeum k ochutnání svatomartinská vína.

Bořetice

11. – 28. listopad

Místo: Hotel Kraví hora

www.kravihora.cz

11. listopadu v 11 hodin a 11 minut proběhne v Hotelu Kraví hora v Bořeticích slavnostní otevření první lahve svatomartinského vína, a to za přítomnosti prezidenta Svobodné spolkové republiky Kraví hora. Restaurace připraví Svatomartinské speciality hotelu Kraví hora v tradičním i méně tradičním stylu. Všechny husičky podávané k této příležitosti byly po celý rok pečlivě a s láskou krmené.

Želešice

11. listopad

Místo: Cukrárna a vinotéka U Kulaté

www.ukulate.cz

Již 5. ročník tradičního koštu svatomartinských a mladých vín se uskuteční U kulaté v Želešicích. Ve středu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut proběhne slavnostní přípitek Svatomartinským vínem, který zahájí každoroční přehlídku Svatomartinských a mladých vín. Součástí přehlídky bude i tradiční Svatomartinské degustační menu. K ochutnání bude Svatomartinská husa na jablkách s červeným zelím, pravé slovácké „přesňáky“ s mákem a povidly, bramborové placky s husími játry a další speciality. Otevřen bude i degustační sklípek s krbem. Vzhledem k omezené kapacitě, pořadatelé doporučují rezervovat si místa předem.

Židlochovice

11. listopad

Místo: kostel Povýšení sv. Kříže

www.zidlochovice.cz

Svěcení svatomartinských a mladých vín proběhne na svátek svatého Martina před kostelem Povýšení sv. Kříže v Židlochovicích. Svěcení vín místních zahrádkářů se ujme správce zdejší farnosti Pawel Cebula. Po tomto obřadu bude následovat ochutnávka mladých a svatomartinských vín od místních zahrádkářů i profesionálních vinařů z celé jižní Moravy.

Bukovany

11. listopad

Místo: Bukovanský mlýn ***

www.bukovansky-mlyn.cz

Tradiční žehnání svatomartinského vína se bude konat v Bukovanech, v restauraci Bukovanský mlýn, 11. listopadu od 18 hodin. V ceně 150,– Kč na osobu jsou zahrnuty degustační vzorky svatomartinských vín, drobné občerstvení a samozřejmě zahraje i cimbálová muzika. Následně je možná individuální degustace ve vinotéce Rotunda. Zde pořadatelé doporučují včasnou rezervaci.

Praha 2

14. listopad

Místo: Náplavka, Rašínovo nábřeží

www.svatomartinskeslavnosti.cz

V sobotu 14. listopadu od 10 do 20 hodin se v krásném koutu Prahy, u Vltavy, s výhledem na Pražský hrad, uskuteční už druhé Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce 2015. Svatomartinská vína se stala za deset let téměř hitem a zájem o ně stále roste! Na této akci bude nabízet svá nejlepší svatomartinská vína více než 25 českých a moravských vinařů. Součástí akce bude i nabídka pečené husy, farmářský trh a samozřejmě i živá muzika. Kromě vína a husy nabídne farmářský trh mnohé tradiční i netradiční gurmánské speciality. Připraveny jsou i živé hudební formace. Tradiční cimbálová muzika Trnka, jazzoví Hot Wings, punkově-folková Cílená Nejistota a na závěr pompézní Atmasfera z Ukrajiny:

Hustopeče

14. listopad

Místo: Dukelské nám.

www.hustopece.cz

V 11 hodin a 11 minut zazní z oken hustopečské radnice slavnostní fanfáry, které ohlásí příjezd svatého Martina s družinou. Společně s ním pak návštěvníci slavností pozvednou své sklenky a letos poprvé si přiťuknou mladým vínem. Oslava svatomartinských vín v Hustopeči spojená s řemeslným jarmarkem nabídne ochutnávku svatomartinských vín, křupavé husičky a cimbálovou muziku.

Velké Bílovice

14. listopad

Místo: náměstí sv. Martina, sklepní trať Púrynky, vinné sklepy v obci

www.velkebilovice.com

Již po šesté přijede na náměstí do Velkých Bílovic Sv. Martin na svém koni a spolu se svou družinou přiveze mladé víno ročníku 2015. V rámci kulturního programu zahraje cimbálová i dechová muzika a příjemným zpestřením jistě bude i vystoupení mužáckých sborů z Velkých Bílovic a sousední Vrbice. Následně proběhne ochutnávka mladých a Svatomartinských vín.

Bzenec

13. – 14. listopad

Místo: sklepní prostory pod sokolovnou

www.bzenec.cz

Hlavním programem Bzeneckých svatomartinských slavností je ochutnávka nejen mladých svatomartinských vín bzeneckých vinařských firem spojená se slavnostním svěcením vína, jejich součástí je i tažení napoleonských, rakouských a ruských vojáků městem. Návštěvník se může těšit také na speciální svatomartinské menu.

Velké Pavlovice

14. listopad

Místo: sklepy vinařů ze spolku Víno z Velkých Pavlovic

www.vinozvelkychpavlovic.cz

Svatomartinské otevřené sklepy pořádají velkopavlovičtí vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic. Akce začíná v 11 hodin a očekává se ochutnávka svatomartinských a mladých vín, svatomartinská husa i zabíjačkové speciality. Na 19 hodin večer připravili pořadatelé v místní sokolovně besedu u cimbálu s folklórním souborem.

Dobšice

13. – 14. listopad

Místo: Dobšice a Hnanice

www.hroznovakoza.cz

Spolek přátel Hroznové kozy a místní vinaři představí 13. – 14. listopadu v Dobšicích svá mladá vína, kterým požehná páter Marián. V rámci slavností bude k vidění i scénka zaměřená na příběh svatého Martina. Chybět samozřejmě nebude ani degustace svatomartinských vín. Více informací najdete na stránkách spolku.

Syrovice

14. listopad

Místo: sokolovna

4. Tradiční Svatomartinský košt svatomartinských a mladých vín místních vinařů začíná v 11 hodin v sokolovně v Syrovicích.

Praha 7 – Letná

14. listopad

Místo: Kostelní 44

www.nzm.cz

9. ročník již tradiční slavnosti Národního zemědělského muzea v Praze spojený se svatomartinským koštem a Letenskou husou proběhne od 10 do 18 hodin.

Kutná Hora

14. listopad

Místo: GASK, Barborská 51–53

www.vinokutnahora.cz

Degustace Svatomartinských vín spojená s ochutnávkou specialit ze svatomartinských hus se uskuteční 14. listopadu v Kutné Hoře. K degustaci bude více jak 100 vzorků Svatomartinských vín z produkce českých a moravských vinařů a ochutnávka Gastronomických specialit nejen ze svatomartinských hus. Akce bude doprovázena kulturním programem pro celou rodinu.

Zbiroh

14. listopad

Místo: zámek Zbiroh

www.zbiroh.com

Mladá a svatomartinská vína představí 14. listopadu na Zámku Zbiroh 15 vinařů z Čech a Moravy. Košt a prodej nejen mladých vín v překrásném prostředí zámku Zbiroh nabídne i místní gastronomické speciality

Klimkovice

14. listopad

Místo: předzámčí klimkovického zámku a prostory zámeckého vinného sklepa

www.vinnysklep-klimkovice.com

Na tradiční vinařské akci v Klimovicích se budou poprvé otvírat mladá vína ročníku 2015 14. listopadu v 11 hodin a 11 minut. V nabídce bude kromě ochutnávky mladých a svatomartinských vín i mnoho gurmánských svatomartinských specialit včetně oblíbené kachny se zelím. Svatomartinské hody se konají přímo před klimkovickým zámkem a připraven je i zajímavý kulturní program s pěveckým vystoupením. Pořadatelé slibují, že možná přijede i Martin na bílém koni.

Valtice

14. listopad

Místo: tančírna U Kapitána, Břeclavská ul.

www.vinarivaltice.cz

Svěcení vína ve Valticích začne v 15 hodin v tančírně U Kapitána. Poté co valtický kněz požehná vínu, bude následovat ochutnávka svatomartinských a mladých vín z Valtic a blízkého okolí. Připraveno je samozřejmě i rozmanité občerstvení.

Šardice

14. listopad

Místo: obecní hala U Orla

www.vinozesardic.cz

Svěcení mladých vín a ochutnávka svatomartinských a mladých vín ročníku 2015 proběhne v sobotu 14. listopadu v Šardicích. Vinaři přinesou k ochutnávce mladá vína z ročníku 2015. Proběhne svěcení mladých vín a následně jejich degustace. Ochutnávat se budou vína již hotová či svatomartinská, ale i vína, která ještě nejsou školena. K dobré náladě přispěje cimbálová muzika a mužský sbor ze Šardic.

Brno

28. listopad

Místo: Brno-Chrlice, restaurace U Bindrů

Vinařský spolek Chrlice zve na XII. Kateřinskou přehlídku ročníkových a svatomartinských vín v restauraci U Bindrů v Brně. Přehlídka začíná ve 13 hodin a k poslechu zahraje cimbálová muzika Mládí z Čejče.

Zdroj: TZ Wineofczechrepublic.cz