Hlavní navigace

Každý třetí z nás trpí občas psychickými potížemi

18. 10. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Nikdo není po celý život dokonale v pohodě. A těch, co mají dlouhodobé psychické potíže je víc, než by se zdálo. Čeští psychiatři zjistili, že psychické problémy si léčí třetina lidí.

Psychickými potížemi a nemocemi, které jsou pro mnoho lidí strašákem, trpí ve skutečnosti téměř třetina populace. Vyplývá to ze studií, jejichž výsledky představili lidé z vedení České psychiatrické společnosti (ČPS).

Podle nich se odhaduje, že nějakou duševní poruchu mají tři miliony obyvatel Česka, píše agentura ČTK. Do psychiatrické ambulance dochází asi půl milionu z nich. Včasná léčba je přitom pro správnou a úspěšnou léčbu podstatná, řekl předseda ČPS Jiří Raboch. „Čím déle choroba trvá, tím víc změn se odehraje v mozku. Ano, i pozdější léčbou se pomůže, ale už ne tak, jako kdyby to bylo hned,“ uvedl Raboch.

přečtěte si dále: S optimismem na depresi nechoďte

Dalším problémem léčby bývá v Česku její úhrada. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna podle Rabocha dává na léčbu psychických a psychiatrických nemocí méně než 3,5 procenta svého rozpočtu. U členských států Evropské unie je obvyklých pět až deset procent.

Kdy s nemocnou hlavou k lékaři?

Jak poznat, kdy by člověk měl jít s depresí k lékaři, lze podle členky ČPS Evy Češkové jednoduše. Když nepříznivý stav trvá dlouho a navíc neodpovídá situaci, kterou člověk prožívá, měl by vyhledat lékaře. Základní léky mohou předepsat i praktičtí lékaři.

Naopak při chmurách, které člověk může zvládnout sám, nejlépe pomáhá fyzická aktivita, například jít si zaběhat. „Je to prokázáno,“ řekla Češková. Oblíbeným povzbudivým prostředkem bývá i čokoláda. „Na deprese všedního dne máme každý svůj lék,“ uvedla Češková.

Podle Rabocha určuje psychické zdraví i pohodu i to, co jíme, jak máme uspořádaný pracovní den a kolik hodin denně spíme. „My to asi víme, jen to nikdo nedělá,“ řekl. Viz Proti stresu pomáhají úplně obyčejné věci.

Jaké máte zkušenosti vy s léčbou u psychiatrů? Pomohli vám? A zabraly léky nebo spíš naslouchání a rady odborníka? Podělte se o své zážitky!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).