Hlavní navigace

Jste teď na mateřské? Radujte se, dostanete balík peněz, ale zadlužíte stát

20. 5. 2010

Sdílet

Je to tady. Mateřská se zvyšuje na původní úroveň. O návrhu zákona, kterým se mateřská nejen vrátila na původní výši, ale i dorovnala od začátku roku, rozhodla v úterý Sněmovna. Změna nastává 1. června 2010. Příjemcům mateřské bude vyplacen rovněž rozdíl po jejím snížení, a to od začátku roku. Čtěte téma: Šla jsem na potrat – a má duše pláče …

Je to tady. Mateřská se zvyšuje na původní úroveň. O návrhu zákona, kterým se mateřská nejen vrátila na původní výši, ale i dorovnala od začátku roku, rozhodla v úterý Sněmovna. Změna nastává 1. června 2010. Příjemcům mateřské bude vyplacen rovněž rozdíl po jejím snížení, a to od začátku roku.

Návrh na vyšší mateřskou předložila KDU-ČSL. Prosazovala ji ČSSD, KSČM, lidovci a zelení. Proti předloze od počátku stáli občanští demokraté a nepodpořili ji ani poslanci TOP 09. Toto opatření totiž přijde státní rozpočet asi na dvě miliardy korun. „Za každou desetikorunu, kterou teď pomůžeme maminkám, bude za deset let 5 tisíc dluhu pro jejich děti,“ sděluje Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09. To bylo ostatně i jedním z důvodů, proč návrh vetoval prezident. Podle Václava Klause je v Česku v porovnání s jinými státy nadstandardně dlouhá doba poskytování mateřské.

Celý článek včetně srovnání délky mateřské dovolené ve vybraných zemích světa najdete na serveru Podnikatel.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).