Hlavní navigace

Jak vybrat jméno pro dítě, aby vás neproklínalo?

8. 10. 2009

Sdílet

Když to bude holčička, bude to Anička. A kluk se bude jmenovat Jakub. „Ne, Jakub ne, ten se mnou chodil do třídy a byl to největší grázl ve třídě. A Anička taky ne, to by jí ve škole říkali Andula.“ Je vám to povědomé?

Vybrat dítěti to správné jméno není vůbec jednoduché. „Dítě ponese to jméno celý život a je důležité, aby mu život spíš ulehčilo než zkomplikovalo,“ upozorňuje psycholog Slavomil Hubálek.

Rodiče musí být zajedno

Dohodnout se s partnerem na společném jménu nemusí být však žádná legrace. Každý z nás máme spojena některá jména s obličeji, které nám za náš život byly více či méně sympatické. On nechce Kateřinu ani Renatu, vy nechcete za žádnou cenu Karolínu, protože to byla ta nejprotivnější holka ze třídy. Ale nakonec nějaký užší výběr dáte dohromady. „Rozumní lidé se shodnou na podstatných věcech snadno a jméno pro dítě je jedna z podstatných věcí,“ dodává Hubálek. Jak při výběru ale postupovat a na co si dát pozor?

Nevíte, jaké jméno vybrat? Zkuste katalog jmen na Vitalia.cz

Na co si dát pozor

Děti

Odborníci doporučují dodržet při výběru jména pár základních pravidel:

Pozor na George Opičku

Jméno by mělo dobře znít s příjmením, nemělo by se s ním například rýmovat, aby to nepůsobilo legračně. „Jméno by skutečně nemělo mít možnost pejorativního zpracování a současně by mělo souznít s příjmením, protože kombinace typu Narcis Herink můžou vzbuzovat posměch,“ potvrzuje Slavomil Hubálek. Dítě si podle něj na jméno velmi rychle zvykne, ale nepočítá s tím, že by s jeho jménem mohlo mít problémy okolí, například jak jej správně napsat, nebo vyslovit. „Jméno by mělo být v jazyce snadno uchopitelné. Když dá Mirek Topolánek synovi jméno Nikolas, tak je to v češtině zkrátka Mikuláš. Připadá mi trochu snobské používat cizí tvary jmen, například Georg Opička by se mohl jmenovat Jiří Opička,“ dodává psycholog.

Jste spokojeni se svým křestním jménem?

Ani dlouhé ani krátké

Nemělo by být příliš dlouhé, ale ani příliš krátké. Například holčička Anastázie Skočdopolová by ve škole mohla mít trochu problémy, protože zatímco se ona bude na písemnou práci teprve podepisovat, její spolužáci už budou počítat druhý příklad. A s dlouhým jménem by se mohla potýkat i v dospělosti. Až bude vyplňovat formuláře s předtištěnými políčky, nemuselo by jich pro její jméno být dost.

Petr Petr? Pozor na podobnost

Jméno by nemělo být ani podobné s příjmením, jako například Karel Karlík nebo Petr Petránek.

Děti a internet

Abychom si nepřekousli jazyk

V neposlední řadě by mělo být dobře vyslovitelné. Například ne Řehoř Řepa nebo Matouš Šoural. Dvě stejné souhlásky za sebou se opravdu špatně vyslovují. „Navíc pokud by ten Řehoř Řepa ráčkoval, bylo by pro něj jeho jméno noční můrou,“ říká psycholožka Luba Černá.

Nejděte s davem

Dalším důležitým faktorem jsou statistiky oblíbených jmen. „Dobré je podívat se, která jména jsou nejfrekventova­nější. Po mnoho posledních let je to například Tereza a Jakub. Pak si už snadno domyslíte, že až dítě přijde do první třídy, tak tam těch Jakubů může sedět pět vedle sebe, což je trochu hloupé,“ upozorňuje psycholog Hubálek.

Jmenuje se Polina. P-O-L-I-N-A

Opatrně ale vybírejte také jména cizí, případně exotická. Myslete na to, že dítě bude muset do konce života jméno hláskovat nebo vysvětlovat, z jakého jazyka jméno pochází. A například Tuan nebo Polina zřejmě nikdy nedostanou dopis nebo zásilku na své jméno, které by bylo napsané správně.

Vybírejte podle významu

Pokud si budete chtít s výběrem jména opravdu pohrát, můžete se inspirovat jejich významem. Například jméno Adéla znamená bytost ušlechtilá, vznešených způsobů a je to jméno původem germánské. A jméno Filip znamená milovník koní a je původu řeckého. V katalogu jmen na Vitalia.cz najdete význam všech jmén.

I když ale už splníte všechna zmíněná doporučení, můžete narazit na zákon. Byť je dnes benevoletní a povoleno je téměř vše. Výjimku však tvoří jména zkomolená, zdrobnělá či domácká. Chlapečkovi není možné zapsat jméno ženské a naopak. Stejně tak není možné dát dítěti stejné jméno, které už má jeho sourozenec. A dítě není možné pojmenovat jako věc. Tedy například stůl nebo skříň.

Tak jak na to:

 1. Obstarejte si co nejobsáhlejší seznam jmen.
 2. Probírejte s partnerem jméno po jménu a pomalu vytvářejte užší výběr.
 3. Každé jméno si napište spolu s příjmením, ať rovnou víte, jak bude vypadat a znít.
 4. Pokud už máte doma jedno dítě, zapojte ho do výběru jména svého sourozence, prospěje to jejich sourozeneckému vztahu.
 5. Nechte si na výběr dost času, ať jsou všichni zúčastnění spokojení a vaše miminko má to nejkrásnější jméno na světě.

Nejoblíbenější jména v lednu 2009

Dívky

 • Tereza
 • Natálie
 • Eliška
 • Karolína
 • Adéla
 • Anna
 • Kateřina
 • Barbora
 • Kristýna
 • Lucie

Chlapci

 • Jakub
 • Jan
 • Tomáš
 • Lukáš
 • Filip
 • David
 • Ondřej
 • Matěj
 • Adam
 • Vojtěch
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).