Hlavní navigace

Jíst pomalu? Ano. Ale organizovat se kvůli tomu?

23. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Když před několika lety vzniklo hnutí Slow Food neboli Pomalé jídlo jako protipól rychlého občerstvení – fast foodu, znělo to dobře. Jenže se to nějak zvrtlo.

Slyšeli jste někdy podivné slovo konvivium? A napadlo by vás, že má co do činění s jídlem? Já ho neznala až do okamžiku, kdy jsem se snažila dozvědět něco více o hnutí slow food, které si bere na paškál naši oblibu jíst rychle a nekvalitně a snaží se vnést do našeho života naopak potraviny kvalitní, jejichž shánění a posléze i konzumaci věnujeme pozornost a čas.

Tohle hnutí vzniklo původně v Itálii na protest proti otevření pobočky řetězce McDonald´s přímo na jednom z tamních historických náměstí, šlo o Piazza di Spagna, ale dneska už nekritizuje vyloženě jen fast foody, ale tendenci hltat průmyslovou stavu obecně.

Pomalé jídlo za 35 eur ročně

A cože je ono konvivium? Ne, k jídlu to není, jde o místní sdružení hnutí slow food, kterých je ve světě více než 1300, z toho šest v Čechách a na Moravě – kontakty na ně najdete na www.slow-food.cz. Abyste se mohli stát jejich členem, musíte zaplatit jeden z typů členství, a to buď na rok nebo na tři roky. Levné to přitom zrovna není, jelikož jde vlastně o organizaci mezinárodní, platí se navíc v eurech. Pravda, základní členství vás vyjde jen na pět eur ročně, ale takzvané řádné už na pětatřicet eur za rok, případně na devadesát za tři roky.


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Pomalé jídlo jako protipól fast foodu – myšlenka je to pěkná

Co za to dostanete? Osobní členskou kartu, souhrnný informační balíček o hnutí, výroční Slow Food Almanach, měsíční elektronický Newsletter, možnost účastnit se aktivit hnutí Slow Food ® po celém světě a slevu na knihy, zboží a služby nabízené v rámci aktivit hnutí Slow Food. Na mnohé z nich se bez přihlášení za člena nedostanete. Výhodou je také sleva na jídlo v restauracích, které konvivia doporučují, problém je však v tom, že v Česku jich zatím moc nenajdete.

Můžete se však rozhodnout i pro jakési členství místní, například do pražského konvivia vás přijmou, pokud poukážete na jeho účet pětistovku ročně. I tak dostanete členskou kartu přímo z italského centra. Jste-li výrobcem nebo firmou, která se hlásí k tomuto hnutí, pak vás členství bude stát dva tisíce ročně.

Na mě už to je, přiznávám se, trochu složité. Pokud jde o zatracení nekvalitního jídla, jsem pro všemi deseti, s dětmi se podnikům rychlého občerstvení celkem úspěšně vyhýbáme a mám za to, že jídlu je potřeba věnovat čas, pokud možno zároveň strávený s dalšími lidmi v našem okolí.

Přečtěte si: Jíte doma společně?

Myšlenka dobrá, ale…

Ale co už moc nechápu, proč někdo pociťuje potřebu se kvůli tomu složitě organizovat. Je to trochu přestřelené na druhou stranu – jídlu a jeho shánění se už pak věnuje pozornost příliš veliká, a to spolu s jeho přípravou zabere tolik času, kolik například naše rodina nemá.

Je však možné, že by mě příznivci hnutí vyvedli z omylu – možná nemáme čas proto, že celkově žijeme příliš hekticky a právě hnutí slow food nám ukazuje, že žít se dá i jinak. Ostatně, zmíněné slovo konvivium pochází z latiny a vyjadřuje vzájemnou pohostinnost. Je fakt, že mnohé z akcí, které hnutí pořádá nebo podporuje, vypadají skutečně dobře. A mně osobně se moc líbí podpora místních zemědělců a dalších lokálních výrobců potravin.

Konvivia sdružují lidi se zájmem o potravinářské produkty, cesty, kterými se dostávají na náš stůl a způsob, jakým jsou vyráběny i zpracovány, stejně tak jako o regionální i národní kulinární dědictví a potravinářské tradice. Krom toho organizují na místní nebo regionální úrovni různé aktivity související s uvedenou problematikou, jen v Čechách to poslední dobou byly například přednášky o tom, proč bychom neměli jídlem plýtvat a jak tomu zabránit nebo třeba ochutnávka vín, kterou pořádalo moravské konvivium, jehož duší je vinař a kardiolog Martin Křístek.

Myšlenka Slow Food je pořád dobrá, škoda jen, že celá akce nabírá podobu poněkud složité organizace, do níž je obtížné proniknout.

Je libo univerzitu nebo festival?

Stěžejní akcí pořádanou hnutím Slow Food je jednou za dva roky celosvětové setkání malých producentů a zemědělců Terra Madre a souběžný festival tradičních potravinářských produktů Salone del Gusto v italském Turíně, mezinárodní festival zaměřený na ochranu tradičního rybářství Slow Fish v Janově, mezinárodní festival sýra Cheese v Bra, sídle hnutí Slow Food a další mezinárodní akce a kampaně organizované v Evropě i ve světě.

Komu by to bylo málo, může se pak přímo v Itálii přihlásit na Universitu gastronomie na tři roky ve městečku Pollenzo a věnovat se studiu této problematiky. Kdo by tolik času neměl, může absolvovat alespoň jednoletý kurs Master of Food Culture. Zájemců prý mají dost.

Autor článku

Pro tištěná i webová média píše od poloviny 90. let. Ve svých textech se věnuje zejména rodinné problematice, výchově dětí, zdraví a životnímu stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).