Hlavní navigace

Jídlo pro lenochy zažívá boom

6. 4. 2010

Sdílet

Prodej předpřipravených potravin strmě roste. Ale vážně potřebujeme kupovat předem nastrouhaný sýr? Opravdu jsme tak líní, že si nedokážeme oškrabat ani brambory?

Vaření brambor je pěkná otrava. Musíte je umýt, oškrabat, vykrájet ošklivá místa a nakrájet na kousky. Pak znovu umýt a dát vařit. Není divu, že právě příprava brambor byla obvyklým trestem pro nováčky v armádě. Mazáci se přece nebudou zabývat něčím tak neskutečně nudným. Ano, škrábání brambor je otrava. Pokud navíc patříte mezi obzvlášť šikovné jedince, hrozí vám nejméně podřezání žil a následné vykrvácení. Navíc dobu, kterou věnujete přípravě brambor k uvaření, můžete strávit užitečněji. Třeba si číst, dívat se na film nebo si hrát se svými dětmi.

Kupovali byste oloupané brambory?

Zapojte se do diskuse na našem fóru.

Chcete vydělat? Investujte do brambor!

Britský zpravodajský server BBC News se zaměřil na nový fenomén v gastronomickém světě. Lidé přestali mít chuť a prý zejména čas na otravné přípravné práce předcházející samotnému vaření. A tak si ulehčují život, jak to jen jde.

jablka

Na odbyt jde všechno, co je předem nakrájené, nasekané, naporcované a nastrouhané. Pro Brity jsou „potraviny pro lenochy“, jak předpřipravenému jídlu říkají, naprostou samozřejmostí.

Například server zaměřený na srovnávání cen v obchodních řetězcích Mysupermarket.co.uk běžně nabízí porovnání čerstvých krájených hub, nasekaných bylinek, zeleninových salátů i kousků zeleniny do polévky. Ta je pochopitelně předem očištěná a nakrájená, tedy stačí otevřít sáček a vysypat jeho obsah do hrnce. Pro obzvlášť líné je zde předem uvařená červená řepa, jednotlivé kuličky hroznového vína nebo třeba jablka nakrájená na úhledné kousky.

Anketa

Kupujete rádi přepřipravené potraviny?

Britský internetový obchod s potravinami Waitrose dokonce zažívá neustálý nárůst prodeje „potravin pro lenochy“. Jen prodej oloupaných krájených brambor vzrostl meziročně o 40 % a nasekaná cibule zažila nárůst o 14 %. Ostatní druhy krájené zeleniny a různých zeleninových směsí se prodávaly lépe v průměru o 17 % oproti loňskému roku. Také řetězec Tesco nabízí ve Velké Británii široký výběr předem připraveného jídla. Jen brambory můžete mít hned na několik způsobů, vařené s bylinkovým máslem a česnekem, nebo petrželkou, gratinované, pečené bez příchuti, pečené s medem nebo kořením, restované se sýrem, křupavé plátky nebo v podobě kaše, ať už smetanové, máslové, s parmazánem, případně s mrkví.

Čtěte téma: Jsou bio potraviny lepší?

Výroba bio produktů neohrožuje životní prostředí. Chuťově ale mohou být na stejné úrovni jako jejich nebio varianty…

Líní kuchaři, nebo málo času?

„Potraviny pro lenochy“ jsou pro někoho skutečně důkaz lidské lenosti a neschopnosti udělat jen o něco víc práce, než je nezbytně nutné. Na druhé straně právě tento druh potravin pomáhá šetřit čas a zjednodušit život. Pokud máte na vaření jen minimum času, ale nechcete jíst jen polévky ze sáčku a pizzu, jsou předem připravené suroviny ideální. „Potraviny pro lenochy odpovídají jedné socioekonomické kategorii moderní doby a to lidem, kteří mají dostatek peněz, ale jsou chudí, pokud jde o čas,“ upozorňuje BBC News. Na druhé straně i dnes existují lidé, kteří se zcela záměrně rozhodli zeleninu a ovoce loupat a krájet sami.

brambory

Mezi ně patří i Lesley Ball, která učí děti a mladé lidi zdravě se stravovat. Podle ní předem připravené suroviny překrucují naše vnímání potravin a jejich původu. „Některé děti si myslí, že mléko pochází od tygra nebo od kuřete. Některé produkty jako krájené mango, meloun nebo mučenka jsou skvělé pro děti, když jim chcete představit novou chuť, aniž byste museli kupovat celý kus. Jenže děti pak netuší, jak mango vlastně vypadá,“ uvedla pro BBC News. Pomeranče si tak dětí nespojí s keřem, na kterém rostou, ale s obchodem, kde se kupují. Navíc jim chybí dobrý pocit z toho, když si sami něco uvaří. K vaření totiž patří i poněkud nudné činnosti jako škrábání nebo krájení.

„Potraviny pro lenochy“ v sobě mají i další skryté negativum, nejsou příliš ekologické a ani levné. Zatímco cibuli nebo brambory si domů přinesete v jejich přirozeném a snadno rozložitelném obalu, tedy slupce, jakmile sáhnete po krájené a loupané variantě, platíte navíc za plastový sáček, ve kterém je zelenina zabalená. Předpřipravené varianty potravin jsou také dražší. Například jeden kilogram brambor v českém supermarketu stojí v průměru 10 Kč, za půl kilogramu loupaných brambor zaplatíte okolo 30 Kč, tedy šestkrát více.

Čtěte téma: Sněz, co můžeš

Zajímá nás i kvalita, nebo jenom kvantita?

Jen naplnit žaludek…

Rosalind Rathouse, ředitelka London's Cookery School, není překvapena nárůstem prodeje „potravin pro lenochy“. Podle ní je vidět, jak se lidé vzdalují od skutečného jídla. Mnoho z těch, kteří si kupují předem připravené potraviny, netuší nic o sezónnosti a dostupnosti potravin. Prostě přijdou do supermarketu a koupí si, co potřebují. „Můžete vidět, jak si vytížení lidé vybírají tyto potraviny. Jsou jen jeden krůček od toho, aby si řekli, že chuť kupované omáčky vlastně není tak špatná. Myslím si, že to nejsou lidé, kteří by skutečně milovali jídlo, jen chtějí naplnit svůj žaludek,“ uvedla pro BBC News.

Jisté je ale jedno, prodej „potravin pro lenochy“ poroste a to i v Česku. Každý supermarket už nabízí hotové zeleninové saláty, stále častěji se také objevuje krájené ovoce. I když na kuličky hroznového vína nebo rozkrájená jablka si asi budeme muset ještě nějaký čas počkat. Ale nic není nemožné, stačí se podívat jen pár let zpátky. BBC News připomíná, že když se v roce 1998 objevil v televizním pořadu o vaření návod na uvaření vajíček, mnoho odborníků na gastronomii bylo pobouřeno. Šéfkuchař Gary Rhodes dokonce prohlásil, že pořad útočí na inteligenci diváků. Loni se přitom uskutečnila hororová představa gastronomických odborníků, v britských supermarketech se objevila předvařená vajíčka.

Čtěte téma: Vaječné hodování

Slepičí klasika, pštrosí obři, křepelčí mrňousové i kaviár… Co všechno se dá podniknout s vejci?

„Potraviny pro lenochy“ jsou nezadržitelným trendem, kterému se nelze vyhnout. „Někteří lidé se mohou smát při představě předvařených vajíček, ale kolik lidí trvá na tom, že si oloupou svoje arašídy? Krájené stroužky česneku jsou možná trochu zvláštní, ale kdo v současnosti skutečně chce kuřata s hlavami a pokrytá peřím,“ upozorňuje BBC News. „Lenost“ jednoduše znamená, že si něco nevypěstujete nebo nezabijete sami. A na tomto se dá víc než dobře vydělat.

Ilustrační foto:

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).