Hlavní navigace

Jehněčí a zvěřina do každé rodiny

21. 9. 2012

Sdílet

Sezóna jehněčího a zvěřiny právě začíná. Poznejte jejich chuť a zjistěte, proč je jehněčí ideální pro dietu. Co všechno se dá z jehněčího vykouzlit, pak ukáže naše fotogalerie.

K podzimu zcela neodmyslitelně patří nástup do škol, spadané listí, úroda dýní, ale i mladé jehněčí a zvěřina. Zatímco myslivci mohou zcela legálně pobíhat lesem s brokovnicí v ruce už bezmála dva měsíce (1. srpna začala lovecká sezóna), sezóna jehněčího byla odmávnuta před několika málo dny.

Čtěte také: Kde se bere jedovaté olovo ve zvěřině? Z olověných střel

Zvěřina se rychle kazí

Pakliže máte dobré známé či vyhlídnutý správný obchod, můžete celoročně hostit rodinu černou zvěří. Od srpna můžete na pekáč přidat spárkatou zvěř, mezi kterou patří jeleni, daňci, mufloni či srnky. Cena je sice o pár řádů výš než u vepřových kopýtek, ale fajnšmekrům se vyplatí.
Jedná se o maso výživné, s minimem tuku, je lehce stravitelné a vyznačuje se zvláštní chutí i vůní. Protože zvěřina, kterou myslivec rychlým brokem skolí, obsahuje velké množství krve v tkáních, rychle se kazí. Zpracování tedy musí probíhat velmi rychle.

Čtěte také: Poznáte v obchodě zkaženou potravinu?

Ovci jen na Velikonoce?

Podobně rychle se však musí zpracovávat i jehněčí. Přestože je u nás a v dalších východoevropských zemích maso z ovce spojováno s obdobím Velikonoc, nevychází oproti většině jiných křesťanských tradic z přirozeného přírodního cyklu. Jehňata se totiž rodí především na začátku jara a v období Velikonoc jsou tedy stará pouze několik málo týdnů. „Hlavní jehněčí sezóna je až na podzim, kdy dorůstají ideálního stáří šest až osm měsíců a jsou vhodná pro porážku. Jejich maso je tehdy v ideální rovnováze – je křehké a šťavnaté a zároveň už je ovce dostatečně osvalená, což velikonoční jehňata nebývají. Chcete-li tedy zkusit připravovat jehněčí speciality, nečekejte na Velikonoce – jehněčí doba přichází právě teď,“ zve nás David Kukla, zakladatel farmářských prodejen Sklizeno.

Čtěte dále: To nejlepší maso není ani čerstvé ani krásně růžové

Jak to jehněčí může chutnat…?

Jehněčí je jemné maso s typickým aroma, pro které je často neprávem odsuzováno. Platí, že čím je ovce starší, tím je aroma výraznější, v čerstvém jehněčím ho při vhodné úpravě téměř nepocítíte a pochutnáte si na křehkém, jemném a šťavnatém mase. „Myslím, že dobře připravené jehněčí kotletky přesvědčí i zavilého odpůrce jehněčího. U mnoha lidí je tento odpor daný totiž hlavně neznalostí nebo třeba jedinou negativní zkušeností třeba se skopovým v zahraničí, kde je častější,“ přesvědčuje David Kukla k ochutnání.

Přečtěte si také: Červené maso bychom měli péct při nízkých teplotách. Bude lepší a zdravější

Jehněčí maso je navíc velmi zdravé. Obsahuje minimum tuků a cholesterolu, ale je zároveň přirozenou zásobárnou proteinů. Výborně se hodí pro redukční plány či změny stravovacího režimu. Obsahuje vysoký podíl vápníku, fosforu, železa i vitamínu B2.

Jehněčí se dá:

  • grilovat - kotletky, hřbet
  • péct – kýta, krk, plec 
  • dusit – nevařit, lze protknout slaninou

Nelekejte se, když se vám maso při úpravě řádně „scvrkne“, jehněčí ztrácí při tepelném zpracování asi 30 % své původní váhy. Pozor si pak dávejte i u správné doby přípravy, maso by mělo zůstat mírně růžové. S kořením opatrně, abyste chuť jehněčího nepřehlušili, ideálně se hodí česnek, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Vyzkoušet můžete i britskou variantu, kdy s maso polévá omáčkou s mátou.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).