Hlavní navigace

Jaké léky lze bezpečně užívat v těhotenství

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Těhotenství trvá devět měsíců a není tedy divu, že za tuto dobu ženu mnohdy postihnou zdravotní problémy. Léčba přírodními produkty ne vždy pomůže a je potřeba nasadit účinnější léky.

Někdo se užívání léků v těhotenství „bojí jako čert kříže“, přispívá k tomu také fakt, že výrobci se raději v příbalových letácích chrání formulkami „lze užívat pouze v závažných případech a na doporučení lékaře“ atp. Jaké léky lze v těhotenství bezpečně užít, poradí gynekoložka Radka Gregorová.

Při rýmě

Lokální aplikace kapek či sprejů typu Sanorin (účinná látka nafazolin) nebo Nasivin (oxymetazolin) je v těhotenství možné, ale délka užívání by měla být pouze nezbytných pár dní. „Dlouhodobé užívání může o něco zvýšit riziko zúžení pyloru a tracheoezofageální píštěle,“ popisuje lékařka možné komplikace. Optimální je zvolit slabší koncentrace léků a doplnit je například mořskou vodou.

Galerie: Zpestřují si těhotenství

Kašel

Léky na kašel rozdělujeme na základní dvě skupiny, a to léky na tlumící kašel (kodeinová a nekodeinová antitusika) a léky podporující vykašlávání (expektorancia, mukolytika).

TIP: Co pomáhá na kašel? Potlačit, nebo podpořit?

Krátkodobé užití kodeinu na dráždivý kašel je podle gynekoložky možné s výjimkou období bezprostředně před porodem a v jeho průběhu.

Mezi nekodeinová antitusika patří butamirát (Sinecod, Tussin) a levodropropizin (Levopront). Butamirát je možné užívat s výjimkou prvního trimestru, kdy lze při silném dráždivém kašli užít krátkodobě kodein. Levodropropizin je kontraindikován po celou dobu těhotenství.

Léky ze skupiny expektorancií (Mucosolvan, Ambrobene, Bromhexin, ACC Long) jsou považovány v těhotenství za bezpečné. Ženy by se měly vyhnout kombinovaným preparátům obsahující současně složku tlumící kašel.

Bolest

Při bolestech například zubů a hlavy je za nejbezpečnější analgetikum považován paracetamol, výhodná je i jeho kombinace s kofeinem.

Léky ze skupiny NSA lze užívat s výjimkou posledního trimestru. NSA totiž způsobují předčasný uzávěr tzv. Botallovy dučeje (tepna omezující průtok krve plícemi se má uzavřít až při prvním nádechu novorozence) a následně plicní hypertenzi u dítěte. Pokud je tedy v těhotenství nutné užít léky ze skupiny NSA, pak by měl být preferován ibuprofen nebo indometacin, jehož výhodou je forma čípků.

Při kolikovité křečovité bolesti lze jednorázově podat Algifen či Novalgin, za bezpečný lék je považován Buscopan dostupný i v tabletkové formě.

Jak řešit migrenózní záchvat?

Kromě již zmíněného paracetamolu, ibuprofenu či indometacinu (mimo 3. trimestr) je možné využít i kombinace těchto analgetik s kofeinem či kodeinem. V současné době jsou migrenózní záchvaty řešeny léky ze skupiny triptanů, z nichž je považován za bezpečný sumatriptan (Rosemig, Imigran).

Horečka

Za hranici tzv. febrilií je považována teplota 37,8 stupňů Celsia. Jednoznačně lékem volby při překročení této hranice by měl být paracetamol.

Bolest v krku

Léků na bolest v krku je celá řada. Většinou obsahují složku dezinfekční a anestetickou. Platí, že většinu přípravků je možné v těhotenství užívat kromě preparátů obsahující NSA (ty pouze v prvním a druhém trimestru).

Nevolnost

Základem při nevolnosti a zvracení (např. při cestování, zvýšené ranní nevolnosti v těhotenství) je klid, hydratace, zázvor ve formě bonbónů či čaje, fenyklový čaj, Coca-Cola po lžičkách. Z léků je možné krátkodobě užít Cerucal či Torecan, oba léky jsou na předpis. V těžších případech je nutná hospitalizace a podání léků ze skupiny setronů.

Běžně dostupný lék na nevolnost doprovázející cestování, Kinedryl, je kontraindikován.

Je-li potřeba podat antibiotika, jaká?

V těhotenství by se lékaři měli řídit při výběru antibiotika citlivostí daného patogenu. Za bezpečná antibiotika první volby jsou považovány cefalosporiny (cefuroxim), penicilinová antibiotika (ampicilin) a makrolidy (azitromycin, klaritromycin), u močových infekcí lze nasadit trimethoprim a furantoin.

Zácpa, průjem

Za bezpečnou léčbu zácpy je považováno dlouhodobé užívání Duphalacu a Lactulosy, eventuálně lze jednorázově užít glycerinové čípky.

Za lék první volby průjmu v těhotenství je považován Carbosorb, dále pak Smecta, krátkodobě lze užít i Imodium. Za v těhotenství nevhodné léky jsou považovány Endiaron, Reasec a Ercefuryl.

Léky na alergii / antihistaminika

Předepisují se například i na tlumení nočního kašle. Běžně dostupná antihistaminika typu cetirizin (Zyrtec) a loratadin (Claritine) jsou v těhotenství lékem první volby. Krátkodobě lze v těhotenství užít i Fenistil či Dithiaden.

Odborná spolupráce:

MUDr. Radka Gregorová

Působí na gynekologické ambulanci v Lékařském domě Praha 7. Současně pracuje v gynekologické ordinaci Gynprax Strakonice a externě spolupracuje s klinikou Quinta analytica s.r.o., která se zabývá prováděním bioekvivalenčních studií. Dlouhodobě spolupracuje s webovým portálem pro těhotné a maminky Babyweb.cz.

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).