Hlavní navigace

Jak v těhotenství správně pečovat o zuby, aby se nekazily

31. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Těhotenství a zdravé zuby, to jsou dvě věci, které se často neslučují. Příroda ale v tomto případě není na vině, to spíše ženy, které o zuby nepečují tak, jak by v těhotenství měly.

Možná jste už někdy zaslechli názor, že každé dítě stojí ženu jeden zub. A přestože je pravda, že těhotenství je velmi převratné období a organismus ženy prochází mnoha změnami, zrovna v souvislosti se zuby to nemusí být úplně tak pravda. Vědecké výzkumy prokázaly, že samotné těhotenství nezpůsobuje ani vyšší výskyt kazů, ani vypadávání zubů. Spíše než těhotenství stojí za případnými problémy v ústech změny chutí a konzumace některých potravin, případně nevolnosti a zvracení, a tím pádem i zvýšené pH v ústech a s ním spojené poškození skloviny. Nejedná se však o nic, co by se správnou péčí nedalo ovlivnit. Vše je tak v rukou žen samotných a toho, jakou pozornost svému chrupu věnují. Na co se zaměřit a na co si dát pozor, jsme se zeptali doktora zubního lékařství Jana Kubečka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Galerie: Fůůůj! To jsou moje zuby?

Má těhotenství na zuby negativní vliv?

Samotné těhotenství zubům nijak neškodí. Některé ženy si sice stěžují na zvýšenou kazivost chrupu, ale ta jde v zásadě ruku v ruce se zhoršenou ústní hygienou. Mnoho žen má v těhotenství tendenci konzumovat sladkosti, případně jíst častěji. Nebo naopak trpí nevolnostmi, s nimiž zase souvisí zvracení a zvýšené pH v ústech. Je proto potřeba mít na paměti, že ústní hygiena se v takovém případě musí přizpůsobit i změně stravovacích návyků – je nutné dbát na správné čištění zubů častěji, tedy více než dvakrát denně. Ideální je čistit si zuby vždy po jídle, pouze po konzumaci ovoce je lepší zhruba dvě hodiny počkat (kyseliny obsažené v ovoci nebo ovocných šťávách působí na zuby a následné mechanické čištění kartáčkem by narušilo zubní sklovinu).

Při nedostatečné ústní hygieně, navíc podpořené špatnými stravovacími návyky, je třeba počítat se vznikem nejen zubního kazu, ale i zánětu dásní. Pokud žena nezvládá čistit si zuby klasickým kartáčkem kvůli dávení, jediná – ale pouze dočasná – pomoc jsou ústní vody s obsahem chlorhexidinu, který snižuje tvorbu zubního povlaku. Pokud tedy zuby v těhotenství něco oslabuje, je to především nesprávně prováděná a nedostatečná ústní hygiena, v horším případě ještě kombinovaná s nezdravou stravou, i když té se těhotné ženy asi spíš vyvarují.

Existuje naopak něco, co zuby posiluje?

Opět je to jen pečlivá a pravidelná hygiena a zdravá strava. Pokud žena nezvládá dodržovat hygienu sama úplně poctivě, doporučuje se častěji navštěvovat dentální hygienistku.

Co dělat, když žena trpí nevolnostmi a často zvrací?

Aby kyseliny ze žaludečních šťáv nepoškozovaly sklovinu, je dobré po zvracení ústa nejprve vypláchnout vodou a zuby si poté vyčistit až s odstupem, nikdy ne bezprostředně po zvracení.

Má na zdraví zubů nějaký vliv kojení?

Kojení na zdraví zubů vliv nemá.

Proč jsou důležité pravidelné prohlídky v těhotenství?

Pravidelné prohlídky u stomatologa a návštěvy dentální hygienistky nejsou důležité jen v těhotenství, ale u každého. Preventivní prohlídku by měl každý z nás absolvovat jednou za šest měsíců, těhotné i třikrát do roka, a to i tehdy, když nemají žádné subjektivní potíže. Většina hlavních onemocnění ústní dutiny, jako např. zubní kaz a onemocnění dásní, totiž v prvních a dobře léčitelných stadiích žádné citelné potíže nezpůsobuje.

Jak se o zuby v těhotenství správně starat?

Kromě pravidelných návštěv stomatologa a dentální hygienistky je zcela zásadní každodenní domácí hygiena. Tu je třeba provádět v každém případě nejméně dvakrát denně (ideálně i po každém jídle, což ale nebývá zcela reálné), ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Zejména těhotným se však doporučuje zuby vyčistit i víckrát než jen dvakrát denně. Součástí správného večerního čištění musí být také hygiena mezizubních prostor. Zuby by se měly čistit mechanicky kartáčkem s měkkými vlákny po celém jejich povrchu, každý zub pečlivě ze všech stran, a nezapomínat ani na méně dostupná místa jako zadní zuby nebo místo za posledním zubem. Prostory mezi zuby je třeba dočistit ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití.

Důležitá je i strava. Na zuby působí destruktivně nejen konzumace cukrovinek a sladkých potravin, ale například i popíjení limonád. Cukry a kyseliny v nich obsažené narušují zubní sklovinu a chrup se časem stává náchylnějším k tvorbě zubního kazu. Potraviny s vysokým obsahem cukru je proto dobré co nejvíce omezit, a pokud je to jen trochu možné, po jídle si zuby vyčistit.

A poškozují zubní sklovinu i ovocné šťávy?

Ani obecně zdravé ovoce a ovocné šťávy ale nejsou pro chrup zcela neškodné, zejména ty citrusové. Obsahují totiž ovocné kyseliny, jejichž působení může narušit povrch zejména obnažených zubních krčků, které nejsou kryty sklovinou. Po konzumaci ovoce nebo džusu je proto dobré, na rozdíl od jiného doporučení týkajícího se sladkostí, zuby nečistit ihned, ale počkat přibližně dvě hodiny, aby kartáček nepoškodil kyselinami narušený povrch zuboviny a nedošlo tak ke zvýšení citlivosti zubů.

Zubní sklovinu narušuje ale také například ocet ze zejména v těhotenství oblíbených kyselých okurek a dalších druhů nakládané zeleniny. A chrup umí poškodit i potraviny, které nejsou sladké, jako například různé brambůrky, křupky nebo slané tyčinky.
Pokud bude žena ale dlouhodobě dbát na pestrou stravu a pravidelný denní režim a pečlivou ústní hygienu, občasné gastronomické „zhřešení“ jejímu chrupu nijak zásadně neublíží.

MDDr. Jan Kubeček

Lékař z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Poskytuje komplexní zubní péči, specializuje se především na endodoncii a záchovnou stomatologii.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).