Hlavní navigace

Jak se zbavit rýmy za pomoci naturopatie?

8. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com/mojpe, podle licence: Public domain
Řádí na každém rohu, vyhnout se rýmě, chřipce nebo nachlazení není snadné. Poradíme, jak na prevenci i na léčbu za pomoci naturopatie.

Michaela Carter se dívá na imunitu a vůbec lidské tělo celostně. „Mysl a tělo není možné oddělit. Nemoc přichází v okamžiku, kdy nastane v životě člověka nerovnováha. V případě chřipky a nachlazení to znamená, že naše imunita selhala při setkání s virem. Důvodů, proč se tomu stalo, může být celá řada. Jsme přepracovaní, dlouhodobě vystaveni stresu, málo spíme, nevhodně se stravujeme,“ vysvětluje Michaela Carter. Obecné rady a doporučení ale může vyzkoušet každý, aby podpořil imunitu.

Naordinujte si česnek a chilli

Klinická naturopatie do léčby chřipky i nachlazení nasazuje především úpravu stravy a přírodní a bylinné prostředky. „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary. Stejně důležité je i pití, kde by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje terapeutka. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky, třeba v podobně česneku, cibule nebo zázvoru. Blahodárně působí také koření, které míváme běžně doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med.

Rýma a nachlazení

Jedním z nejčastějších neduhů, které nás v chladném období roku trápí, bývá rýma. Jde o nejobvyklejší projev nachlazení, který mají na svědomí viry. Terapeuti přírodní medicíny věří, že může být také zapříčiněna nebo zhoršována i dietními faktory. Odborně řečeno jde o zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, které bývá provázeno zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy. Projevy jistě každý dobře zná: otok, zduření a svědění sliznice nosní dutiny, výtok z nosu a jeho ucpání.

Na oslabenou překrvenou sliznici ale často nasedají bakterie, které průběh léčby mohou prodloužit a zkomplikovat. S rýmou se obvykle potýkáme pět až deset dní a podobně jako u dalších nemocí jsou k nakažení náchylnější malé děti, starší lidé nebo ti, kteří jsou dlouhodobě přepracovaní, vyčerpaní a vystresovaní. Riziko onemocnění samozřejmě zvyšuje blízkost někoho nakaženého či nedostatek vitamínů.

Prevence rýmy spočívá i v otužování

V první řadě je dobré podívat se na to, jak můžeme zabránit tomu, abychom se vůbec nachladili. Prim samozřejmě hraje pravidelné a dlouhodobé povzbuzování imunitního systému. Jako prevence dobře slouží otužování, saunování, pravidelné sportování, vyvážená strava s dostatečným přívodem vitamínů, častá výměna kapesníků a pečlivé mytí rukou. „Už v dětství vám nejspíše rodiče vykládali, jak je spánek zdravý. Zní to jako klišé, ale je tomu skutečně tak. Ve spánku regeneruje celé tělo, likvidují se volné radikály. Tím, že v noci spíme a nejíme, se posiluje i imunita střeva, a tím celého organismu,“ radí Michaela Carter a dodává: „Ne nadarmo se říká, že ve střevech máme uloženo zhruba 70 % imunity.“ Prevence ale také znamená pracovat na redukci stresu, zejména dlouhodobého.

A co když už rýmu přece jen chytneme?

Základem léčby rýmy je, aby zůstala tekutá. Důležité je myslet na dostatečný pitný režim, který zajistí, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Vyhněte se ovšem kofeinovým nápojům a alkoholu, které vás oslabí a dehydratují. Dále zvlhčujte místnosti, ve kterých se nacházíte. Vyzkoušet můžete i inhalaci mořské vody, Vincentky, případně v kombinaci s pár kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový či oregánový). Inhalaci se striktně vyhněte u malých dětí, kde hrozí popálení a podráždění aromatickými silicemi. Stejnou službu vám může udělat horká sprcha či koupel, kde stoupající pára také uvolní dutiny.

Byliny při akutních příznacích i v pokročilé léčbě nachlazení

„Z bylin doporučuji jako bylinu první volby Echinaceu purpureu (třapatka nachová), která účinně bojuje proti širokému spektru virů, ale i bakterií. Hodí se tudíž i na pokročilejší stádia rýmy, kdy je už vysmrkávaný hlen zbarven a není úplně čirý. Tato jinak velmi pěkná rostlinka v sobě skrývá obrovskou sílu: působí protizánětlivě, hojivě, antibakteriálně, antivirově a lymfaticky,“ vysvětluje Michaela Carter.

Echinacea podporuje pocení, a tím posiluje imunitu stejně jako další zahřívající byliny – kurkuma, zázvor, skořice, badyán a další. Je velkou chybou vzít si při zvýšené teplotě antipyretika – léky potlačující teplotu. Zvýšená teplota je přirozenou reakcí organismu při boji s infekcí. Je známkou aktivace imunitního systému a její potlačení ztíží tělu boj s infekcí. Dospělí by neměli používat léky na potlačení teploty do 39 °C. U dětí závisí posouzení, kdy je čas na potlačení horečky, na věku a na druhu onemocnění.

Tymián a oregano, o rýmu je postaráno

V zahraničí je populární hypertermie, terapie, která uměle vyvolá teplotu v lidském těle díky zahřívání těla až na teplotu 41 °C. Tato terapie se používá úspěšně také například k léčbě nádorů. Při prvních příznacích nachlazení se k echinacee výborně hodí světlík lékařský, při pokročilé a už zatuhlé rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. Pokud se přidá i teplota, nemusíte hned polykat prášky. Podobnou službu udělá i silný lipový čaj.

Nebojte se použít i běžně dostupné koření, které budete mít pravděpodobně doma. Použít lze spoustu druhů, od jemně strouhaného kořene zázvoru, stroužku česneku a cibule či kurkumy až po středozemní koření typu tymián a rozmarýn či oregano. Ne nadarmo se vyskytují tyto byliny v tradičních receptech mnoha národů i našich babiček.
Výše uvedené byliny lze použít buď v kuchyni přímo do jídel, nebo si z nich můžete připravit čaj nebo silnější odvar. „Ve své praxi klinické naturopatky pracuji zejména s extrakty účinných látek těchto a mnoha dalších rostlin a jejich kombinacemi. Když je připravím skutečně na míru, dokáží nemocnému ulevit velmi rychle,“ popisuje svůj léčebný postup Michaela Carter.

Michaela Carter

Michaela se věnuje se psychosomatice, kterou účinně doplňuje psychoterapeutickým přístupem.

Ve vlastní praxi pomáhá lidem s jejich chronickými zdravotními problémy a s nemocemi, se kterými si západní medicína neví úplně rady. Pomáhá s gastrointestinálními problémy, jako jsou dráždivý tračník, Crohnova nemoc, reflux nebo peptické vředy. Často ale s klienty řeší i autoimunitními onemocnění, kožní problémy, jako jsou akné, dermatitidy, lupenka či atopický ekzém.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).