Hlavní navigace

Jak dlouho vydrží burčák

2. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Je třeba vypít burčák hned? Jak burčák skladovat a proč vadí zcela utažené víčko? 3× o burčáku s Markem Babiszem, hlavním sommelierem Salonu vín.

Burčák je nejlepší vypít hned. „Není na co čekat,“ říká sommelier Marek Babisz. Ale když už chcete burčák uchovat, měli byste vědět, v jaké fázi ho kupujete a jak s ním při uchovávání zacházet.

Ing. Marek Babisz

hlavní sommelier Salonu vín

www.vinazmoravy.cz

Jak dlouho doma vydrží burčák?

To je velice těžká otázka. Záleží, v jaké fázi kvašení si burčák přinesete domů a kde ho budete skladovat. Pokud je to spíše více mošt, který má cca dvě objemová procenta alkoholu, vydrží vám v ledničce asi dva až tři dny. Při pokojové teplotě vám vydrží asi den až dva. Nejlepší je burčák ihned po zakoupení vypít, popřípadě ho vypít maximálně druhý den. Pokud si jej koupíte v tom nejlepším, není na co čekat a je ho potřeba vypít ihned. Jakmile se přehoupne do fáze, kdy již převládá alkohol nad cukrem, většinou již není tak dobrý. V jakém stavu se burčák nachází, vám řekne každý dobrý prodejce burčáku.

Jak burčák skladovat?

Skladovat burčák je velmi problematické. Po zakoupení je lepší ho uskladnit v chladnějším prostředí, tím zpomalíte průběh kvašení a vydrží vám doma o něco déle ve stavu, kdy ho lze konzumovat. Ideální nádoby jsou takové, které vydrží tlak a jsou jednoduše přenositelné. Sklo není úplně ideální, použijte spíše plastovou nádobu (PET láhev nebo kanystr). Někdo říká, že si burčák dokonce dává zamrazit do mrazáku a pak ho pije třeba na Vánoce. To ale nezkoušejte, buď se vám stane, že vám vyteče do mrazáku a budete mít všude vůni burčáku, nebo se vám ho sice podaří uchovat, ale po rozmrazení již nebude dobrý.

Je pravda, že by víčko při skladování nemělo být dotažené, jinak může burčák „bouchnout“?

Burčák se převáží většinou v plastových nádobách. Ať je to již PET láhev nebo plastový kanystr. Zásadní chybou je tyto nádoby uzavřít tak, že zabráníte úniku oxidu uhličitého, který vzniká v burčáku. To zapříčiní natlakování nádob tak, že po povolení vám veškerý obsah unikne mimo nádobu. Na to je potřeba pamatovat, pokud se vám to stane, otevírejte nádobu buď venku s pláštěnkou na sobě, nebo ve sprchovém koutě. Ideální je tedy převážet a skladovat burčák v plastové nádobě, která není úplně plná. Volný prostor je na unikající oxid uhličitý. Zátku nedotahujte zcela, ale nechte tak, aby mohl přetlak CO2 volně unikat a nedošlo k natlakování nádoby. Přirovnal bych to k tlakovému hrnci, kde pojistný ventil je víčko nádoby. Pokud dodržíte tato pravidla, burčák bez problémů dopravíte domů.

Burčák

  • Mladý burčák – je sladší a má méně alkoholu
  • Řezák - fáze po zlomení, kdy je burčák více alkoholický
  • Pozdnímu burčáku se říká mydliňák - má ostrou alkoholovou chuť

Co barva, to jiný způsob výroby

  • Červený burčák je mošt, který kvasí se rmutem modrých hroznů používaných k výrobě červeného vína, nejčastěji odrůdy Modrý Portugal.
  • Žlutý burčák vzniká z hroznů bílého vína, ze kterých se ihned lisuje šťáva na burčák.
  • Růžový burčák se vyrábí stejně jako bílý, jen se k jeho výrobě využívají modré hrozny.

Více: Burčák: Je libo mydliňák, nebo raději řezák?

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).