Hlavní navigace

Infikované klíště přesídlilo z lesů do měst. Kdo je v ohrožení?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Klíště, potažmo klíšťovou encefalitidu už dávno nechytnete jen ve vysoké trávě na paloučku u lesa. Klíšťata jsou všude a ohrožují zejména děti do devíti let a osoby nad pětačtyřicet let.

Před třiceti čtyřiceti lety jsme se před klíšťaty, potažmo nemocemi, které přenášejí, chránili jen dlouhým oblečením při cestě do lesa. Dnes je třeba mít se na pozoru před klíšťaty i v městských parcích a dlouhé kalhoty už mnohdy nestačí. Dokonce už ani neplatí, že klíšťatům se nejvíce daří na jihu Čech a jen ve vysoké trávě. Docent Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, vysvětluje, kdo a proč by se měl před klíšťaty chránit.

Chránit se musíme víc než kdy jindy

V osmdesátých letech byly v ČR dvě hlavní endemické oblasti klíšťové encefalitidy, jižní Čechy a Jeseníky. Z posledních dat Státního zdravotního ústavu ale vyplývá, že vysoce rizikové oblasti najdeme i na Vysočině a v severních Čechách. Klíšťata obecná, tedy ta, která jsou rozšířená na našem území, už přitom nejsou doma jen v lese, jak tomu bývalo.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Virus je přenášen prostřednictvím klíšťat na zvířata, přenos infekce na člověka je možný nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale výjimečně i požitím tepelně nezpracovaného mléka od infikovaného zvířete.

Jak vysvětluje docent Maďar, blíž k lidským obydlím, do zahrad, městských parků a do blízkosti městských center se nakažená klíšťata z typicky přírodních lokalit dostala prostřednictvím volně se pohybujících zvířat.

Nakazit se od infikovaných jedinců můžeme prakticky kdekoliv. Jedna z nejoblíbenějších lokalit je pro ně vlhká spodní část vysoké vegetace. Po ní mohou vylézt a natahovat se za svou „kořistí“. „Díky tomu se klíště dostane blíž i k větším jedincům než jen z nízkého porostu. A když vnější teploty klesnou pod pět stupňů Celsia nebo je příliš horko a sucho, zase zalezou níž, kde mají podmínky k přežití vhodnější,“ říká Rastislav Maďar.

V určitém ohrožení jsou všichni

Infikovaná klíšťata mohou ohrozit každého, kdo se pohybuje v přírodě. Mezi tyto osoby patří např.:

  • zahrádkáři, sadaři,
  • rybáři, houbaři,
  • lidé, kteří v přírodě pracují, například dělníci těžící dřevo, lesníci či myslivci,
  • turisté, cyklisté, vodáci či milovníci raftingu, kteří se pohybují po březích řek a kempují v táborech,
  • ti, kdo se do přírody vydají jen na procházku, nebo si udělají výlet do lesa,
  • děti na výletech či školách v přírodě.

Rizikovou skupinou jsou dále podle lékařů pejskaři či majitelé koček, které mají volný přístup ven. Zvířata totiž klíště mohou přinést domů na své srsti, a pokud z nich klíště spadne, je člověk jeho snadným cílem.

Nejčastěji nakažení: děti a senioři

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), která u nás mapují výskyt klíšťové encefalitidy v posledních dvaceti letech, byly klíšťovou encefalitidou nejčastěji nakaženy děti a senioři. Ve skupině dětí bylo v minulých dvou desetiletích maximum nemocnosti u šesti- až devítiletých. V roce 2016 se však nemocnost postupně zvyšovala spolu s rostoucím věkem, a to od věkové skupiny jeden až čtyři roky až do skupiny patnácti- až devatenáctiletých. „Onemocnění v dětském věku, konkrétně příznaky poškození nervů, přetrvávají v některých případech řadu měsíců, únavnost, bolesti hlavy, podrážděnost, neschopnost soustředění a poruchy paměti negativně ovlivňují jejich psychosomatický vývoj,“ uvádí SZÚ.

Klíšťové encefalitida: nejčastěji nakažené skupiny lidí

Děti

  • 1–4 roky
  • 6–9 let
  • 15–19 let

Senioři

  • 60–64 let

Druhý vrchol nemocnosti je ve skupině dospělých osob šedesáti- až čtyřiašedesátiletých. Vysoké riziko ve věkových skupinách starších čtyřiceti pěti let zdravotníci považují za varující. Zejména u starších pacientů bývají zvýšené obtíže během akutního průběhu onemocnění, vyžadují větší počet dnů léčení na jednotce intenzivní péče. Jak se vyjádřili odborníci ze Státního zdravotního ústavu: „Nejzávažnější je forma bulbocervikální (jsou postiženy segmenty krční páteře a prodloužené míchy), kdy může dojít k selhání životně důležitých center a bez intenzivní terapie může onemocnění skončit úmrtím. U starších osob bývá závažnější průběh akutního onemocnění a větší nebezpečí komplikací včetně dlouho (řadu měsíců) přetrvávajících problémů neurologického charakteru (hrubý třes rukou, parézy apod.).“

Na klíšťovou encefalitidu platí očkování

Proti klíšťové encefalitidě existuje specifická prevence očkováním. K dispozici jsou očkovací látky určené pro očkování dětí i pro dospělé. „Toto očkování je stále málo využíváno, průměrná proočkovanost populace se pohybuje pouze kolem dvaceti procent, zatímco například v sousedním Rakousku se blíží devadesáti procentům,“ uvedla ve svém varování před klíšťovou encefalitidou Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. Očkování je částečně hrazeno některými zdravotními pojišťovnami.

Odborná spolupráce:

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS

Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF Ostravské univerzity. Působí jako odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier, předseda Koalice pro podporu očkování, předseda redakční rady časopisu Očkování a cestovní medicína a předseda International Humanity.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).