Hlavní navigace

Infekce získaná v nemocnicích ročně zabije 37 tisíc Evropanů

15. 4. 2009

Sdílet

„V evropských nemocnicích ročně zemře na následky infekcí spojených se zdravotní péčí 37 tisíc pacientů,“ říká mikrobiolog Vlastimil Jindrák z Nemocnice Na Homolce při příležitosti zahájení evropské konference na téma Antimikrobiální rezistence, která dnes začíná v Praze. Každý dvacátý pacient léčený v nemocnici se zde nakazí nějakou infekcí.„Stejný počet lidí jako na infekce získané v nemocnicích umírá ročně v Evropě při automobilových nehodách. Péče o tyto nemocné Evropu stojí o téměř 4,5…

„V evropských nemocnicích ročně zemře na následky infekcí spojených se zdravotní péčí 37 tisíc pacientů,“ říká mikrobiolog Vlastimil Jindrák z Nemocnice Na Homolce při příležitosti zahájení evropské konference na téma Antimikrobiální rezistence, která dnes začíná v Praze.

Každý dvacátý pacient léčený v nemocnici se zde nakazí nějakou infekcí.„Stejný počet lidí jako na infekce získané v nemocnicích umírá ročně v Evropě při automobilových nehodách. Péče o tyto nemocné Evropu stojí o téměř 4,5 miliardy korun navíc,“ přiblížil Jindrák.

Prevencí lze podle něj ovlivnit zhruba třetinu výskytu onemocnění, i tak je to ale pořád velké pole působnosti. „Na nulu číslo nesnížíme nikdy. Ukazuje se ale, že by výrazně pomohlo i jen mytí rukou u ošetřujícího personálu. I na to se chceme na konferenci zaměřit a debatovat o osvětových kampaních,“ popsal Jindrák. Součástí konference bude i workshop, v jehož rámci si účastníci vymění své zkušenosti z předcházení infekcím v nemocnících.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).