Hlavní navigace

I investice můžete zdědit

18. 5. 2010

Sdílet

Stále čteme: investujte, investujte! Ale jak se dědí akcie nebo peníze z podílových fondů, když jejich držitel zemře? Kromě hmotného majetku nebo třeba dluhů můžete jako pozůstalí zdědit také investice. V rámci dědictví podléhají stejným principům jako ostatní majetek.  Právním řádem ČR není stanoven zvláštní způsob dědického řízení ani pravidla dědění cenných papírů, případně jiných investičních nástrojů. Dědění a dědické řízení jsou upraveny v občanském zákoníku a v občanském soudním řádu.

Stále čteme: investujte, investujte! Ale jak se dědí akcie nebo peníze z podílových fondů, když jejich držitel zemře?

Kromě hmotného majetku nebo třeba dluhů můžete jako pozůstalí zdědit také investice. V rámci dědictví podléhají stejným principům jako ostatní majetek. 

Právním řádem ČR není stanoven zvláštní způsob dědického řízení ani pravidla dědění cenných papírů, případně jiných investičních nástrojů. Dědění a dědické řízení jsou upraveny v občanském zákoníku a v občanském soudním řádu.

Čtěte téma: Vydědím tě, protože…

Důvodem může být zklamání rodičů, snaha o ochranu majetku, msta, ale i forma vydírání. „Postižení“ o vydědění ani nemusejí vědět. A stále jich přibývá…

Součástí dědického řízení se stávají kromě akcií nebo podílových fondů také další vložené prostředky (běžné účty, vkladové účty, devizové účty, vkladní knížky) a úvěrové závazky klienta (úvěry, hypotéky, kontokorenty, kreditní karty).

Pro vás jako pro dědice je podstatné, zda po sobě zůstavitel zanechal závěť nebo se dědické řízení bude řídit zákonnými podmínkami. Pokud závěť existuje a splňuje nutné kvalitativní požadavky, tak má přednost před děděním ze zákona.

Celý článek najdete na serveru Měšec.cz.

Čtěte téma: Předmanželská smlouva – neromantický kalkul, nebo nutnost?

Všechen majetek, který v době manželství získáte, je společný. Výjimku tvoří dědictví a restituce… 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).