Hlavní navigace

Hlavní hygienik zvažuje posilovací přeočkování proti příušnicím

23. 8. 2011

Sdílet

 Autor: http://getglue.com/
Příušnice se v Česku rozmohly natolik, že hlavní hygienik chce, aby se dospívající děti v příštím roce přeočkovaly. Příušnice totiž mohou zanechat nepříjemné následky na zdraví.

Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci.

přečtěte si také: Katalog nemocí: příušnice

Děti se očkují po dosažení patnáctého měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Michael Vít agentuře ČTK řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících. Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok. Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Jak nemoc poznáte?

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

„Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších,“ řekl Michael Vít. V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny.

Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle M. Víta předčasné publikovat konkrétní data. „Nyní je důležité, že s provedením imunologických přehledů se v příštím roce skutečně počítá,“ řekl.

Epidemie příušnic zasáhla v Ústeckém kraji hlavně skupinu od 14 do 19 let věku. Ve spolupráci s tamní krajskou hygienickou stanicí dalo ministerstvo naočkovat téměř dvanáct tisíc dětí a vakcínu zaplatilo. Nejvíc nemocných bylo mezi školáky a těmi, kdo navštěvovali kolektivní zařízení.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).