Hlavní navigace

Hrášek s mrkví přišel o Klasu, což je rarita. Byl prý kyselý a z polotovaru

10. 6. 2016

Sdílet

Značka Klasa má náležet mimořádně kvalitním potravinám. Výrobci značku získávají na období tří let, ale mohou o ni kdykoli přijít. Stává se to výjimečně.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který má národní značku kvality Klasa na starosti, rozhodl o odebrání loga u výrobku Hrášek s karotkou společnosti Alibona. Důvodem je dle SZIFu porušení pravidel pro udělování značky. „Kontrolou ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) bylo zjištěno, že výrobek nevyhovuje v parametru vůně a chuť. Dále výrobce používá podstatně odlišný technologický postup, než je uveden v dokumentaci Klasa,“  uvádí SZIF.

„Společnost Alibona, a.s. uvádí, že chuť má být příjemná, lehce slaná, nepovoluje se hořká chuť, cizí vůně i chutě nejsou přípustné. V laboratoři však bylo zjištěno, že je chuť a vůně ve skutečnosti kyselá a neodpovídá předložené dokumentaci. Kontrola se také zaměřila na technologický postup výroby, který se podstatným způsobem lišil od postupu deklarovaného výrobcem v technické dokumentaci. Při výrobě Hrášku s karotkou měla být zelenina očištěna, upravena, vložena do určeného obalu a zalita nálevem, následně uzavřena a tepelně ošetřena. Výrobce však používal hrášek s karotkou již zpracovaný do tzv. výrobního polotovaru. V tomto případě se jedná o hrášek v 15% octovém nálevu, balený ve flexi bag obalu, tepelně ošetřený při teplotě 92 °C a následně uskladněný ve skladu polotovarů. Před zpracováním do výrobku Hrášek s karotkou byla surovina scezena a promyta před dalším zpracováním.“ Výrobce tak dle SZIFu porušil pravidla značky a má neprodleně odstranit její logo z obalu uvedeného výrobku. 

Národní značka kvality KLASA

  • Má náležet mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům.
  • Uděluje ji ministr zemědělství od roku 2003.
  • Administraci značky provádí SZIF.
  • Národní značku kvality získává výrobce na tři roky.
  • Logo má sloužit spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami.
  • V současnosti je logo Klasy na obalech více než tisícovky produktů.
  • Kompletní seznam všech oceněných produktů najdete na stránkách www.eklasa.cz.
  • Značka bývá i předmětem kritiky. Jednak pro svá pravidla, ale i finanční náklady: Podpora Klasy vytáhne ze státní kasy 298 milionů.
  • Pravidelně se na ni zaměřují kontrolní akce SZPI.

Dotčená společnost Alibona je producent výrobků z ovoce a zeleniny, jako jsou např. kompoty, sterilovaná jednodruhová zelenina, sterilované zeleninové směsi, zeleninové omáčky. Značku kvality nesou i hrášek, kukuřice a brusinky této společnosti. „Průběžně jsou kontrolovány všechny oceněné produkty. V případě společnosti Alibona, a.s. tomu nebylo jinak. Kontrola proběhla i u ostatních oceněných výrobků,“ uvedl pro server Vitalia.cz Petr Cenker z oddělení komunikace SZIFu.

Vedení společnosti na zaslané dotazy zatím nereagovalo.

Letos poprvé, v posledních letech o značku přišlo 16 výrobků

V letošním roce jde o první případ, kdy byla výrobci Klasa odebrána. Potraviny získávají ocenění značkou Klasa na tři roky, příliš často o ně během této doby nepřijdou. „Od roku 2012 do dnešního dne byla značka kvality Klasa odebrána šestnácti produktům. Z hlediska množství oceněných produktů je odebírání značky ojedinělé,“ uvedl Petr Cenker.

Značka Klasa byla naposledy odebrána loni na podzim v souvislosti s kauzou antibiotik v medu společnosti Včelpo. Opatření se týkalo hned několika výrobků této firmy, respektive všech jejích oceněných výrobků. Včelpo přitom o Klasu na několika svých medech přišlo již loni v březnu, kdy výsledky pylové analýzy ukázaly chybné uvádění země původu. Výrobce med vydával za český, což analýza nepotvrdila.

Petr Cenker označil odebrání Klasy společnosti Včelpo za vůbec největší případ v historii značky: „Nejvážnější pochybení z hlediska množství dotčených produktů oceněných Klasou bylo u společnosti Včelpo spol. s r.o., kdy jsme museli odebrat této společnosti celé portfolio oceněných výrobků vzhledem k opakovaným nálezům ze strany dozorových orgánů SZPI a SVS,“ říká.

V roce 2015 byla odebrána Klasa ještě u výrobku Hruška (100% ovocná šťáva) společnosti Promega. „Důvodem odebrání značky uvedenému produktu je hrubé porušení Pravidel pro udělování národní značky KLASA. U výrobku Hruška byl zjištěn obsah oxidu siřičitého v množství 31,3 mg/l. Použití oxidu siřičitého není pro danou potravinu platnými právními předpisy povoleno a jedná se o látku, která není uvedena v označení potraviny,“ uvádí SZIF.

Podnětem pro odebírání značky Klasa podle Petra Cenkera nejčastěji bývá protokol z kontroly na značku Klasa u oceněných výrobců od dozorových orgánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy. „Co se týká podnětu spotřebitelů nebo nezávislých testů, v případě zjištění nedostatku, ihned postupujeme celou věc k přezkoumání dozorovému orgánu, který nás o výsledku přezkoumání informuje a jsou poté vyvozeny závěry,“ doplňuje s tím, že spotřebitelé se mohou při jakékoli pochybnosti v souvislosti s oceněnými výrobky obrátit na infolinku info@eklasa.cz. „Každý podnět obratem řešíme a předáváme dozorovým orgánům k prošetření. Naším cílem je zajišťovat, aby v portfoliu oceněných výrobků značkou Klasa byly nabízeny jen skutečně maximálně kvalitní výrobky,“ uvádí SZIF.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výrobky oceněnými značkou Klasa?

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).