Hlavní navigace

Homosexualita ve Švédsku: od trestného činu k církevním sňatkům

1. 7. 2010

Sdílet

 Autor: RFSL
Švédsko se v představách řady Čechů řadí nejen z hlediska nazírání na homosexualitu mezi velmi tolerantní země. Do značné míry právem, ale rozhodně tomu tak nebylo vždy.

Ve Švédsku byl například až do roku 1944 sex mezi osobami stejného pohlaví trestný a homosexuálové se tak vystavovali riziku trestního stíhání. Tohoto roku byl sice zákon změněn, ovšem zároveň byla homosexualita označena za duševní nemoc. Vzhledem k poměrně rozsáhlému programu sterilizací, které se ještě v této době v Švédsku odehrávaly a které byly zaměřeny zejména na duševně nemocné, se postavení homosexuálů zásadně nezlepšilo.

Lesba – matka druhé kategorie

Přesto byl v roce 1950 na obhajobu zájmů homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů založen Říšský svaz pro sexuální zrovnoprávnění (RFLS, Riksförbundet för sexuellt likaberättigande), který se tak řadí mezi nejstarší instituce tohoto typu ve světě. Dnes má po celém Švédsku 29 poboček, které sdružují zhruba 4000 členů. Mimo jiné právě díky jeho vlivu vydal v roce 1955 Nejvyšší soud rozhodnutí, podle kterého nemá být lesbická žena automaticky považována za horší matku.


Autor: Isifa.cz

Ačkoliv podle vyjádření parlamentu z roku 1973 bylo soužití homosexuálů klasifikováno jako „plně akceptovatelné“, teprve o šest let později byla homosexualita definitivně vyškrtnuta ze seznamu duševních chorob. Od roku 1995 měly homosexuální páry téměř stejná práva jako heterosexuální manželé a zákonem z roku 2003 byly výroky a útoky proti homosexuálům zařazeny do zákona o podněcování násilí vůči skupině osob. Téhož roku získaly homosexuální páry právo na adopci. A konečně v minulém roce parlament schválil zákon, kterým je manželství nově klasifikováno jako „pohlavně neutrální“ záležitost – pohlaví partnerů tak již není určující pro právní označení jejich vztahu.

Čtěte téma: Každý trochu homosexuální

Každé dítě ví, že musí vyrůst v muže nebo ženu. Jakákoliv odchylka stále vzbuzuje nedůvěru a pohrdání, přestože homosexualita není již dvacet let považována za nemoc.

„Tímto vás prohlašuji za …“

Po dlouhých diskuzích dala homosexuálním manželstvím zelenou i Švédská luteránská církev. Od podzimu 2009 tak homosexuálové dokonce mohou mít svatbu v kostele a nechat se oddat knězem.


Autor: Collegecandy.com

K první takové svatbě došlo v sobotu 23. ledna 2010 a pozornost jí věnoval i švédský tisk. Za zmínku stojí, že řada známých biblických a církevních citátů musela být pro tento typ svateb upravena. Asi vůbec nejznámější „Tímto vás prohlašuji za muže a ženu“ bylo změněno na „Tímto vás prohlašuji za manžele“, a v podobném duchu se nesou i další úpravy.

Rovněž řada katolíků, kteří jsou v českém kontextu často vnímáni jako nejzavilejší protivníci homosexuálů, projevuje v tolerantním švédském prostředí homosexuálním párům své sympatie; a byť by církevní sňatky homosexuálních párů většina z nich asi nepřijala, s civilním statutem homosexuálních manželství nemá nejmenší problémy.

Čtěte téma: Jsou pro nás homosexuálové normální? Nebo se přetvařujeme?

Češi jsou v otázkách sexuálních menšin hodnoceni jako tolerantní. Je tomu tak doopravdy? 

To jsem si o Švédsku nemyslel

V porovnání se situací v České republice se tak může zdát, že švédští homosexuálové se v současné době již nemusí potýkat s žádnými problémy. Tak ideální ale situace přece jen není.

Výše zmíněný RFSL spolupracuje s dalšími státními i nestátními organizacemi na mnoha průzkumech, zaměřených na problémy týkající se homo- a bisexuálů. Jak vyplynulo z jedné takové studie, příznačně nazvané „To jsem si o Švédsku nemyslel“, jsou homosexuálové stále ještě často vystaveni diskriminaci na trhu práce, zejména pak ti z nich, u kterých svou roli hraje i etnický původ.

Zajímavý průzkum se věnoval otázce, v jakém povolání je nejjednodušší přiznat svou homosexualitu a ve kterém povolání naopak nejvíce lidí svou homosexualitu tají. Výzkum odhalil, že nejotevřenější jsou v tomto ohledu kadeřníci; na druhém konci žebříčku se umístili učitelé a církevní činitelé. Svaz také tlačí na sjednocení legislativy ohledně homosexuálů v rámci celé Evropské unie.

A pochopitelně, i přes hlásanou toleranci existují i ve Švédsku extrémně pravicové skupiny, které homosexualitu striktně odmítají a dokonce přicházejí s teoriemi o „homosexuálním spiknutí proti bílé rase“. Monitorování jejich činnosti patří k dalším důležitým úkolům, jimiž se RFSL v současnosti zabývá.

Zájemce o činnost RFSL lze odkázat na anglickou verzi jeho stránek Rfsl.se.

Autor článku

Studuji historii a švédštinu na Filozofické fakultě UK a kromě četby odborné literatury a románů severských autorů patří k mým zálibám především cestování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).