Hlavní navigace

Holešovická tržnice nechce být jen rájem vietnamských stánkařů

4. 11. 2010

Sdílet

 Autor: Ivana Dvorská
ROZHOVOR – V posledních letech se stala především cílem levného nakupování. „Současný stav je neudržitelný,“ říká provozovatel. Jedním z prvních signálů proměny jsou farmářské trhy.

Pražská tržnice v Holešovicích je v současnosti spojována zejména s vietnamskými stánky a levným, nepříliš kvalitním zbožím. „Přišel jsem sem kvůli změnám,“ vzkazuje ale Jan Štíhel, marketingový manažer firmy Delta Center, která tržnici spravuje.

Jedním z prvních příslibů budoucí proměny se zdají být farmářské trhy, které již několik měsíců doplňují stálou nabídku zeleninové tržnice v hale 22.

„Jsme bezkonkurenčně největší,“ říká Jan Štíhel o sobotním farmářském trhu.
Autor: Ivana Dvorská

„Jsme bezkonkurenčně největší,“ říká Jan Štíhel o sobotním farmářském trhu.

Ano, farmářské trhy jsou takovým předstupněm toho, co tady chceme v budoucnu udělat v rámci jídla. Halu 22 a přilehlé prostory chceme věnovat jakémusi centru potravin. Také usilujeme o to, aby se rozšířila stabilní nabídka nezelinového zboží, aby tu byly stánky s uzeninami, sýry, olivovým olejem… To všechno do tržnice patří.

Se současným stavem tedy nejste spokojeni?

Do budoucna chceme koncept změnit, nechceme, aby se tady z toho stala kompletně vietnamská tržnice.

Prodejci si stěžují, že odcházejí velké značky a tím se mění sorta lidí, kteří sem chodí nakupovat. Přicházejí hlavně ti, kteří chtějí ušetřit, a tržby klesají.

Částečně mají pravdu. Některé značky odešly, ale podařilo se nám přivést jiné. Třeba Mountfield končí na ulici Komunardů a bude od 6. listopadu u nás, budeme tu mít snad nejkrásnější bazénové centrum. Bazény budou umístěny na terasách, bude tam replika majáku, firma chtěla využít ten krásný secesní světlý prostor a udělat tam něco zvláštního.

Velkou prodejnu nyní otevírá také firma Flügger, dánský distributor barev, který expanduje v Evropě, má celou řadu poboček. Čili – někdo odešel, ale někdo jiný zase přichází. Je jasné, že současný stav je neudržitelný, zákaznická základna se musí obměnit, aby se tržnice mohla uživit.

Nakolik nové zákazníky láká právě farmářský trh? Máte představu, kolik z nich přichází kvůli němu?

Je to těžké, protože soboty, kdy se farmářské trhy konají, jsou u nás obecně velmi silné. Ale víme, že v sobotu na farmářské tržiště, potažmo na farmářský trh přichází kolem čtyř tisíc lidí.

Farmářské tržiště, farmářský trh – neplete se to trochu? Můžeme si to objasnit?

No, zmatek v tom trošku je. My se to snažíme vysvětlovat v médiích i na našich webových stránkách (www.holesovic­kytrh.cz). Na stálém zeleninovém tržišti v hale 22, můžeme ho nazývat zeleninové farmářské tržiště, převládá ovoce, zelenina, med, vajíčka, koření, květiny, na jaře sazenice.

A o těch sobotách, kdy probíhá tzv. Holešovický farmářský trh, tam přijedou další farmáři, kteří navíc nabízejí třeba uzeniny, sýry, mléčné výrobky, víno. Prostě sortiment, který tu během všedních dnů a klasických sobot nenajdete.

Zeleninové – farmářské tržiště Holešovice – celotýdenní trh

  • Pondělí až pátek, 8–17 hodin
  • Sobota 8–13 hodin

Holešovický farmářský trh – speciální sobotní trh

  • Každou druhou sobotu v měsíci, 8–14 hodin
  • Nejbližší farmářské trhy se konají 6. 11. a 20. 11.
  • Prosinec mimořádně každou sobotu: 4. 12., 11. 12., 18. 12. – poslední trhy v roce 2010
  • První trhy v roce 2011 budou 15. 1.

Farmářský trh se koná každou druhou sobotu. Neplánujete ho častěji?

Pravděpodobně ano, protože se ukazuje, že zájem je velký, i u farmářů, kteří se chtějí zúčastnit. Trh vzrůstá, začíná být velmi populární, i návštěvníků hodně přibývá, takže myslím, že se uživí i každou sobotu.

Máte nějak definovány požadavky na zboží? Liší se kritéria pro zeleninovou halu 22 a farmářské trhy?


Autor: Ivana Dvorská

Na běžné zeleninové tržnici v hale 22 má asi 60–70 prodejců vlastní produkci, zbytek nakupuje ve velkoskladu. Prodejce známe, máme kontrolu, kdo prodává vlastní, kdo si sám pěstuje a kdo nakupuje.

Co se týče farmářských sobot – snažíme se, aby to byla lokální produkce, aby to byli malopěstitelé nebo malovýrobci, a aby to byla česká produkce. Většinou to tak je, i když nabízíme třeba francouzské sýry, ale jsou to sýry s označením AOC (Appellation d'Origine Contrôlée – ověřené označení původu, pozn. red.). Máme i vína z Mělníka Lobkowicz; je to farmářský produkt, nebo není? Je to prostě kvalitní víno, žádný velkovýrobce, je to malý vinař. Snažíme se udržovat farmářské trhy tak, aby splňovaly kritéria farmářského trhu.

Jaké jsou vaše zkušenosti se získáváním prodejců?

Ono to šlo postupně. Na prvním trhu jsme měli nějakých 25 farmářů (tedy těch, kteří byli navíc oproti běžné zeleninové tržnici), teď už jich je kolem 40. Potíže tedy nejsou, spíše se nám hlásí sami, snad každý den přijde mail, dotaz od zájemce o prodej.

Musíme to také trochu korigovat, aby byl sortiment vyvážený. My jsme od začátku byli docela silní v uzeninách, stabilně na farmářských trzích prodávají čtyři, jednou i pět uzenářů. To už jsme museli říct dost, víc už by bylo moc. I když by se v podstatě všichni dobře uživili… Jsou to tradiční výrobci, kteří sem jezdí od začátku, jako Uzenářství Sváček nebo paní Vajnerová, která má ohromný úspěch se svými klobásami a stojí u ní vždy dlouhé fronty. Máme tady stabilně pštrosí maso, které si taky svoje zákazníky najde. Takže i mezi uzenáři a jejich nabídkou jsou rozdíly, měli jsme tu dvakrát Maso West, firmu z Klatov, která dělá špekáčky podle receptu z 20. let, takovou retro edici. Každý ten uzenář má něco speciálního, takže nakonec si každý najde svého zákazníka.

Měli jsme trošičku mezeru v sýrech, snažili jsme se, aby se nabídka rozšířila, což se podařilo. Máme v nabídce jak lokální farmáře s ovčím a kravským sýrem, tak francouzské sýry, slovenské sýry – korbáčiky, oštěpky a podobně. Jezdí sem i prodejkyně doma nakládaného hermelínu.

Jaké podmínky u vás mají prodejci? Liší se na stálém zeleninovém a na farmářském trhu?

Prodejci u nás platí za jednorázový prodej 720 Kč; pokud si předplatí účast na více trzích, je to 550 Kč za jeden stůl a den. Ti, co jsou v hale 22 standardně, prodávají na základě dlouhodobé smlouvy a samozřejmě za odlišných finančních podmínek, než se platí pro jednorázový prodej. Pokud někdo přijde a chce si to vyzkoušet v hale 22, tak nejkratší doba je měsíc.

Vidíte nějaký rozdíl mezi vašimi a ostatními farmářskými trhy? Proč bych měla přijít k vám a ne ke konkurenci?

Rozdíl je určitě ve výběru ovoce a zeleniny. Je to dáno tím, že zeleninové tržiště tu provozujeme už mnoho let. Co se týče počtu stánků, sečteme-li halu 22 plus farmáře, kteří přijíždějí o sobotních farmářských trzích, dostaneme více než 100 stánků. Jedná se tedy o bezkonkurenčně největší trh v Praze.

Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Slyšela jsem výhrady zákazníků, kteří říkají, že jim u vás chybí možnost si zakoupené zboží někde v příjemném prostředí sníst, nebo jen tak posedět… Plánujete nějaké vylepšení v tomto směru?

Máme hodně výhod, ale naší nevýhodou je, že nemáme zeleň, jako třeba mají trhy v Dejvicích nebo v Karlíně. My to řešíme tak, že jsme v ulici u zeleninové haly umístili dřevěné stoly s lavicemi, několikrát jsme tam měli i pozvaný pivovar, který tam čepoval pivo. Teď na zimu je to už trochu bezpředmětné, teď už tam nikdo sedět nebude a v hale prostě toho místa tolik není. Zvažujeme ale v zimě otevřít pro posezení volné prostory ve vedlejší hale 36. A do příštího jara chceme posezení na trzích vylepšit.  

Co ještě plánujete?

V kontextu celé Holešovické tržnice jsou právě farmářské trhy první věcí, kterou chceme dokázat, že se tu něco mění. V poslední době se toho tady moc nedělo a zákazníci neměli mnoho příležitostí strávit tady třeba příjemné sobotní dopoledne. Chceme připravovat i pro běžného obyvatele atrakce ve stylu farmářských trhů nebo vepřových hodů, které jsme pořádali v říjnu a jenž byly hodně úspěšné.

Letos také chystáme Vánoční trhy, které tu také dlouho nikdo neviděl. V příštím roce budeme v pořádání podobných zajímavých akcí pokračovat a také pracujeme na obsazení volných prodejních prostor dalšími zajímavými nájemci.

A kdo ví, za dva roky se třeba tržnice stane jedním z nejoblíbenějších nákupních center v Praze.

Přehled farmářských trhů na celý týden vždy v pondělí na Vitalia.cz.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).