Hlavní navigace

Farmaceutické firmy už by neměly mít možnost uplácet lékaře

25. 2. 2011

Sdílet

Zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení různých výhod a cest doktorům by už nemělo být možné. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. Dohodli se tak pode agentury ČTK včera ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s radou NERV.

Zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení různých výhod a cest doktorům by už nemělo být možné.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. Dohodli se tak pode agentury ČTK včera ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s radou NERV.

NERV ustavila pracovní skupinu pro reformu zdravotnictví, její činnost koordinuje Miroslav Zámečník. Včerejší schůzka s vedením ministerstva měla na programu mimo jiné potlačení korupce ve zdravotnictví. Resort spotřebuje za rok 280 miliard, podle Transparency International se ročně „ztratí“ korupcí a vnitřní neefektivitou 27 miliard.

Ať firmy platí lékaře průhledně

Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí,“ uvedl Zámečník. Dodal, že cílem není omezit příliv peněz, ale zprůhlednit jejich tok, k tomu měl přispět navrhovaný fond, do něhož by měly firmy přispívat. Peníze by rozdělovala komise. Fondy by mohly mít podle Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku.

V minulosti média informovala několikrát o případech, kdy lékaři dostávali peníze od farmaceutických firem za to, že pracovali na „studii“ o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Zprávy se týkaly také toho, že někteří doktoři za to získali třeba pobyt u moře, který se oficiálně označoval za kongres.

Heger má v plánu přímé financování cest lékařů zakázat. Chce prý „omezit interakci“ mezi doktory a firmami. „Firmy mají peníze a snaží se ovlivňovat lékaře k předepisování léků,“ řekl.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).