Názory k článku
Domácí máslo – odpověď na drahé máslo v obchodech?

TomFin aura:10

Máslo

celé vlákno

Pěkná kalkulace, ale evidentně od člověka, který krávu viděl jen na obrázku. Koupit smetanu, koupit mléko. Ano samozřejmě že to musíte koupit, ale z celého článku úplně září, že autor při slově koupit už běží do Kauflandu. Právě řetězce jsou příčinou tohoto zdražení. Takže velice rád si koupím od lokálního chovatele krav 6 litrů mléka a ať to klidně vyjde dráž, ale podpořím člověka, co pracuje rukama. Bohužel takových malých zemědělců je již málo, protože výkupními cenami je řetězce likvidují. Všude vidíme zprávy o tom jak je máslo drahé pro koncového spotřebitele, ale nikde není ani zmínka o tom za kolik jej řetězce vykupují, jsem přesvědčen o tom, že mávají i s Olmou natož s někým kdo má třeba 20 krav.

Seiser
Seiser (neregistrovaný) ---.pool.broadband44.net
6. 9. 2017 21:59 Nový

Re: Máslo

celé vlákno

Nějak nechápu, jak obchodní řetězce likvidujou malýho sedláka?! :-O Copak řetězce vykupují mléko? Proč by člověk s dvaceti kravama měl mít vůbec něco společnýho s řetezci?

AnajMI aura:10

Máslo

celé vlákno

Cenové se to vyplatí. Trochu počtů:
Pokud koupíte domácí mléko za 12 Kč x 5L = 60 Kč, získáte 100g másla a zbyde vám cca 4,5l kvalitního mléka + syrovátka. Takže, když půjdete do obchodu a koupíte 5l mléka x 18 Kč a 100g máslo 20 Kč (250g stojí 50 Kč) zaplatíte 100 Kč.

Určitě to stojí za to, už i za ten pocit, že něco nového umíte.

Zdravím

karel1943.mojeid.cz aura:10

Re: Máslo

celé vlákno

Máte pravdu,ale vyplatí se jen pro toho,kdo má domácí mléko možnost si ho koupit.Já neznám daleko široko,kde ho prodávají a v supermarketu ho neprodávají a z toho lahvového by to přišlo daleko dráž.Kdysi za mého mládí jiné mléko,než čerstvé domácí,se neprodávalo.Dělaly se z něj doma všechny mléčné výrobky.

Seiser
Seiser (neregistrovaný) ---.pool.broadband44.net
7. 9. 2017 12:43 Nový

Re: Máslo

celé vlákno

Je to boží ;-) Kvůli 100 gramům relativně kvalitního másla vám teď doma zůstane 4,5 litru relativně nekvalitního mléka :-D Nebo je to obráceně? ;-)

Hannah123 aura:10

Nesmysl

celé vlákno

Autor je zřejmě taky pod vlivem mlékarenské lobby nebo je totální neprakta.
Jednak je máslo hotové za pár minut a náklady na umytí 1 šlehací mísy nejsou nijak velké a potom jaksi "zapomněl", že v případě výroby ze šlehačky mu z hotového másla zbyde z poloviny použité suroviny podmáslí, což je vpodstatě nízkotučná smetana, která se dá použít při vaření. To se mu do kalkulace cen nějak nedostalo.
No nic. Lépe o tom nepsat, než mlékarenský průmysl zdraží i šlehačku.
Pak přejdeme na nízkotučnou dietu a národ zhubne. :-)

Seiser
Seiser (neregistrovaný) ---.pool.broadband44.net
8. 9. 2017 19:44 Nový

Re: Nesmysl

celé vlákno

Autor to popsal zcela přesně ;-) Zkuste se někdy podívat tam, kde se máslo vyrábí profesionálně a přesto stále ručně. Potom možná pochopíte o čem autor psal a třeba poznáte rozdíl oproti tomu co stvoříte doma. Ta nízkotučná smetana mě pobavila :-D Tím jste jen potvrdila autorova slova ;-)

Hannah123 aura:10

Re: Nesmysl

celé vlákno

Nevím, z které lobby jste, ale já to doma občas dělám. Máslo takto vyrobené nám chutná více než kostka z obchodu. A je mi jedno zda vás "pobavila" nízkotučná smetana či ne, můžete se třeba smíchy potrhat a 100 hodin tady polemizovat o názvu podmáslí, ale jednoduchou kalkulaci:
- za cenu 2 šlehaček, která je stejná nebo nižší než 200 g másla
vyrobíte
cca 200g másla a 300ml podmáslí -
prostě neokecáte.
Nevím, čím bych měla tvrdit autorova slova, toto je reálná praxe.
Takže vy sám jste buď mimoň nebo kámoš autora.

Seiser
Seiser (neregistrovaný) ---.pool.broadband44.net
9. 9. 2017 22:44 Nový

Re: Nesmysl

celé vlákno

Proč u vás v ČR, když má někdo jiný názor, musí být hned z nějaké loby a nebo mimoň? :-D Vyrobím v Alpách za letní sezonu ručně přibližně dvě tuny másla ;-) Není to sice moje nejoblíbenější činnost, ale při výrobě sýrů zkrátka u mlíka tu tučnost upravit musíte. Pokud vám zůstává místo podmáslí "nízkotučná smetana", tak jste potvrdila tyto autorova slova:
"Ne každý je ale při výrobě vlastního másla dostatečně zručný, takže výsledný produkt obsahuje často méně mléčného tuku než máslo v obchodech, prostě proto, že část tohoto tuku při domácí výrobě ze smetan či mléka nedokážeme „vymačkat“." Zdravím ze Südtirol :-)

Dana Mihulkova aura:10
8. 9. 2017 14:17 Nový

Máslo je základní potravina

Pan redaktor vypustil ze svého slovníku pojem "základní potravina". Což máslo je. Není to jen dojem často nakupované položky. Podle zákona akce a reakce se samosebou vyrojí návody, jak nesednout na lep "zlým nadnárodním řetězcům", které už žádné čerstvé máslo neprodávají, ale pouze to stolní. Ostatně proč není na žádném obale označení "stolní", když taková másla jsou všechna? Stolní máslo bývalo vždy o moc levnější...Nejdřív zmrazená, dovezená bůhvíodkud, a skladovaná tak dlouho, dokud poptávka nebo kdo nezvedne cenu. Takže nemáte jistotu, že třeba nekupujete za tu šílenou cenu 2 roky staré máslo.

Frantisek Vokurka aura:10

????

celé vlákno

co je to za hysterii kolem masla? pokud nekoho polozi 50kc mesicne navic za maslo asi by se mel zamyslet a svoje byti prehodnotit, protoze neco dela zasadne spatne.

Dana Mihulkova aura:10
15. 9. 2017 8:55 Nový

Re: ????

celé vlákno

Vás to zřejmě netrápí, když máte jedno máslo na měsíc a zaplatíte padesát korun. My máme kostku másla na týden. Ono už se zase ve vyspělé "demokracii" nesmí kritizovat? Zejména Velký Byznys, který si dělá, co chce?

sarlot.ka aura:10

Re: ????

celé vlákno

Mě to tedy prostě přijde šílené. Buď to předtím bylo podhodnocené, někdo to musel dotovat, nebo je to teď nadhodnocené, někdo zjistil, že se to bude kupovat i za tu cenu. Jen můj laický pohled. Nemůžu pochopit, že se může z "obyčejného" rohlíku s máslem s tou cenou másla nakonec stát luxus.