Hlavní navigace

Dočkají se sestřičky vyšších platů?

2. 2. 2011

Sdílet

Zdravotní sestry se oficiálně nepřipojily ke kampani lékařů „Děkujeme, odcházíme“. Bude se jednat i o jejich odměnách? Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes se šéfkou České asociace sester Danou Juráskovou budou probírat možnosti zvyšování platů zdravotních sester a dalších nelékařských profesí. Ze dvou miliard korun, které pro letošní rok slíbil nemocnicím navíc na platy, chce podle informací ČTK ministr uspokojit nejen lékaře, ale i další personál.

Zdravotní sestry se oficiálně nepřipojily ke kampani lékařů „Děkujeme, odcházíme“. Bude se jednat i o jejich odměnách?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes se šéfkou České asociace sester Danou Juráskovou budou probírat možnosti zvyšování platů zdravotních sester a dalších nelékařských profesí.

Ze dvou miliard korun, které pro letošní rok slíbil nemocnicím navíc na platy, chce podle informací ČTK ministr uspokojit nejen lékaře, ale i další personál.

O rozdělení peněz v jednotlivých nemocnicích by měl podle ministra rozhodnout tamní management, ředitelům pouze doporučí, aby směřoval peníze přednostně k těm, komu nebylo přidáno v předchozích dvou letech. Tehdy byla Jurásková ministryní a zvýšila platy právě sestrám.

To prý ale neznamená, že by sestry z nynějšího navýšení neměly dostat nic. Také premiér Petr Nečas trvá na tom, že peníze navíc nemají jít jednosměrně pouze lékařům. 

Na Facebooku ale skupina sester s názvem „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji“ tvrdí, že by mělo být vyhověno hlavně požadavkům lékařů. Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se k akci Děkujeme, odcházíme sestry nepřipojily, a tak musejí počkat až na reformu.

V ČR je zhruba 80 000 sester, z nich 15 000 je organizováno v ČAS, informuje ČTK. Ministerstvo nabídlo ČAS, ať přednese vlastní požadavky, které se týkají kvalifikace sester, jejich vzdělávání a kompetencí, včetně platů. Odůvodnilo nabídku tím, že nesmí zůstat bez povšimnutí, že sestry jsou odpovědné a k hromadným výpovědím lékařů se nepřipojily. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).