Hlavní navigace

Dnes ordinuje veterinář

3. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Česká společnost je posedlá akademickými tituly. Když si stěžuje inženýrka Kropáčková, má to větší váhu, než když si stěžuje paní Kropáčková. Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji.

Někteří jedinci oslovování titulem přímo vyžadují a jsou i tací, před kterými byste měli stát nejlépe v předklonu a servilně je oslovovat profesore, inženýre, kandidáte, věd, doktore honoris causa.

Jste vůbec doktor?

Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji. Ve změti akademických titulů se objevil i titul MDDr., tedy Medicinae Dentalis Doctoris, čímž byla narušena hegemonie záplavy zubařů hrdě ryjících na mosazné destičky u zvonku do ordinace písmenka MUDr. Tato změna občas vyvolává mezi neznalou veřejností nefalšovanou paniku.

U pacientů se setkáváme i s dotazy, proč v zubní ambulanci pracuje veterinář, že na křeslo k doktorovi politických věd je ani za boha nic nedostane, až po zděšené výkřiky, že nikdo s ukrajinskou vysokou školou vrtat zuby v České republice nemůže.

poporodni_deprese

Na vědomost se dává…

Dokonce se najdou i natolik agilní lidé, kteří namísto zadání zkratky do vyhledávače neváhají napsat sáhodlouhý email plný pravopisných chyb, ve kterém ordinaci upozorňují na omyl na stránkách a navíc přidají jízlivou výtku, jaká asi může být v takovém zdravotnickém zařízení péče, když ani webovky nemá bez překlepů. Nutno podotknout, že takovíto lidé se po odpovědi s odkazem na tetičku Wiki nebo strýčka Googla radši zřejmě zakopou studem pod zem a na prohlídku se neobjednávají.

Takže na vědomost se dává, že zubaři s titulem MDDr. vystudovali v České republice, a dokonce vrtají zuby lidem, nikolivěk zvěři. Nebo i zvěři?

Psáno pro blog Dentální kliniky Jan Stuchlík, kde autor působí

Autor článku

MDDr. Adam Šíma, zubní lékař

Působí na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík. Poskytuje komplexní zubní ošetření se zaměřením na konzervační a endodontickou terapii, parodontologii a úrazy zubů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).