Hlavní navigace

Dítě ve vozíku za kolem? Nesmí na silnici ani cyklostezku!

13. 7. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Zdálo by se logické, že vozík za kolo pro děti využijete hlavně při jízdě na cyklostezkách nebo klidnějších silnicích. Naše zákony to ale zakazují! Smíte jen mimo komunikace.

Cyklisté, kteří vozí své děti ve vozíku připojeném za kolem, by neměli podle Asociace výrobců a dovozců jízdních kol a velomateriálu (AVDK) vyjíždět na silnice ani cyklostezky. Současný zákon totiž přepravu lidí ve vozících za jízdním kolem zakazuje na všech pozemních komunikacích, kam spadají i cyklostezky. Zákon je totiž definuje jako místní komunikaci čtvrté třídy. ČTK to sdělil tajemník AVDK Michal Trojan

Podle něj tak současný zákon umožňuje cyklistům jezdit s dětmi v připojeném vozíku za kolem jen mimo komunikace a na soukromých pozemcích.

Vyberte si zajímavá místa s dobrou vyhlídkou:


Autor: SXC

Češi podle Trojana sice mají vozíky za kolo v oblibě a český trh je v tomto směru třetí největší v Evropě, co se týká zákazu přepravovat v nich osoby po komunikacích, je přesto Česko v rámci Evropské unie spíš výjimkou. Asociace se proto bude na podzim v rámci skupiny pro začlenění rozvoje cyklistické dopravy do silniční legislativy snažit legalizovat tento druh přepravy, uvedl Michal Trojan a zdůraznil, že do té doby by lidé měli dodržovat nynější právní úpravu.

Co není zakázáno, je povoleno?

Současně upozornil na to, že mnozí dovozci a uživatelé vozíků pro přepravu dětí si současný legislativní stav vykládají jinak. Podle jejich názoru je prý absence přesné definice „přípojného vozíku pro přepravu osob za jízdním kolem“ v zákoně o provozu na pozemních komunikacích zároveň absencí zákazu přepravovat v něm osoby. „Zákon je ale třeba vnímat tak, že definice přípojného vozíku pro přepravu osob za jízdním kolem není v současnosti v zákoně stanovená, protože přeprava osob v přívěsných vozících je zakázaná jako taková,“ uvedl Michal Trojan.

Vozíky za jízdní kola jsou vyráběny v úpravě pro jedno nebo dvě děti. Do některých modelů lze instalovat i autosedačku pro nejmenší děti. Bezpečí dítěte má na starosti i pevný rám a bezpečnostní pásy. Řadu vozíků připojených za kolem lze v terénu často vidět s bezpečnostním praporkem, který má zajistit jeho lepší viditelnost. 

Některé modely vozíků lze ale využít i pro běh, jízdu na kolečkových bruslích nebo lyžích. Někteří rodiče v nich vozí své děti i jako v kočárku. Vozík je možné také pouze vypůjčit.

Přečtěte si: Cyklostezky aneb všichni nenávidí všechny

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).