Hlavní navigace

ČSSD spustila anketu o očkování, teď čelí nařčení z manipulace

Autor: Zdroj Facebook
Lenka Krbcová

Falšuje ČSSD výsledky ankety o očkování? Nebo si někdo pohrál s výsledky bez jejího vědomí? Sociální sítě žijí dohady, jak probíhá anketa sociálních demokratů věnovaná povinnému očkování.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká strana sociálně demokratická uveřejnila na svých webových stránkách anketu na téma povinné očkování. Na otázku: Souhlasíte s povinným očkováním? lze odpovědět jednoduše – ano, ne.

Anketa vzbudila zájem na sociálních sítích, jak mezi lidmi, kteří současný model povinného očkování u nás kritizují, tak mezi jeho zastánci.

Dnes dopoledne vyvolaly rozruch průběžné výsledky ankety. Podle celé řady hlasujících se výsledky, do té doby výrazně ve prospěch odpovědi: „Ne, nesouhlasím s povinným očkováním,“ (93:7 %) během krátké doby zcela otočily.


Autor: Zdroj Facebook

Poukazují také na nesoulad publikovaných údajů. Pokud informace: Přečteno má znamenat počet hlasujících, ztratily se kamsi záhadně tisíce hlasů pro odpověď „Ne“.

ČSSD: Výsledky nemanipulujeme

Mnozí za náhlým obratem vidí nátlak na sociální demokraty s požadavkem „upravit“ hlasování, například ze strany propagátorů očkování. Obrátili jsme se proto přímo ke zdroji: „Ze strany ČSSD nikdy nedochází k manipulaci s výsledky anket, což jsme schopni samozřejmě doložit technickou dokumentací. U poslední zveřejněné ankety, v níž jsme chtěli zjistit názor návštěvníků webu ČSSD na problematiku očkování, jsme dnes zaznamenali zvýšený počet návštěv z několika IP adres. V současné době naši analytici tyto přístupy vyhodnocují, z konkrétních a úplných informací potom vyvodíme naše další kroky a závěry,“ uvedl pro server Vitalia.cz tiskový mluvčí ČSSD Mikuláš Klang.

Slabiny hlasování na internetu jsou známé a potvrzuje je i David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz: „Internetové ankety mají velká omezení, a pokud si nedáte opravdu velkou práci s jejich zabezpečením, dají se jejich výsledky velmi snadno ovlivnit. Stačí například k hlasování přesvědčit dostatečně velké množství lidí (například je k tomu vyzvat na Facebooku) a výsledek se snadno může otočit na kýženou stranu. Ovlivnit se dají i podvržením hlasů – není problém napsat si jednoduchý script, který ‚nakliká‘ velký počet hlasů, a záleží jen na pořadatelích ankety, jak velkou práci si dají s ochranou proti takovému robotickému hlasování. Anketa na webu ČSSD sice evidentně nějaké mechanismy bránící opakovanému hlasování obsahuje – jsou ale zřejmě založeny na identifikaci prohlížeče – takže pokud jich máte v počítači více, můžete už teď hlasovat několikrát. Není jasné, zda má anketa nějakou sofistikovanější ochranu, ale pro trochu počítačově zdatnějšího jedince není problém podvrhovat třeba i IP adresy. Obecně se dá každopádně říct, že výsledky jednoduchých online anket se nedají brát příliš vážně.“

Trošku jim s tím zahýbeme

Je tedy pravděpodobné, že nejde o manipulace farmalobby apod., které někteří za podivným průběhem hlasování vidí, ale prostě o špatně zabezpečenou anketu. Ostatně na facebookové stránce Ezokraviny, která se staví na obranu očkování, se něco podobného naznačuje:

„Pojďme jim s tím trošku zahýbat. Zvednul jsem to na 13 %,“ píše uživatel.

„Až s touhle anketou skončím, budou výsledky trochu jinačí,“ odpovídá druhý.


Autor: Zdroj Facebook

Ozývají se také názory, které kritizují anketu ČSSD jako takovou. Očkování a rozhodování o něm by mělo patřit do rukou odborníků, nikoli hrát roli v předvolební kampani a populistické anketě.

tipli

I tak celá legrace kolem ankety ukazuje na nesmiřitelný boj, který u nás v otázce povinného očkování panuje.

Mimochodem, během hodiny se celá situace opět otočila a vede Ne. Je asi jen otázka času, kdy k počítačům zasednou zastánci varianty Ano (nezaměňovat s politickou stranou) – anebo kdy ČSSD celou anketu stáhne.


Autor: ČSSD

Stav hlasování v době publikování článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).