Hlavní navigace

Co dělá káva s naším chrupem? Jak ji pít a zuby bílé mít

8. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pijete kávu? Představujeme tipy, jak ochránit své zuby, aniž bychom se museli vzdát konzumace svého oblíbeného nápoje.

Káva se řadí na přední příčky v popularitě mezi nápoji. Někteří dokonce tvrdí, že bez ranní kávy nejsou schopni fungovat. Jenže časté pití kávy může způsobovat zabarvení zubů, či dokonce nepříjemný zápach z úst. Dá se tomu zabránit, a to bez toho, abyste se museli svého oblíbeného kávového nápoje vzdát.

Pití kávy ovlivňuje bělost zubů

Pití kvalitní kávy v přiměřeném množství nabízí spoustu benefitů. Patří mezi ně například snížení rizika vzniku cukrovky a srdečních chorob, zároveň však s sebou přináší i nevýhody, jako je vlastnost kávy nechávat na zubech tmavé skvrny.

„Toto je primárně způsobeno obsahem tříslovin, což jsou barvicí látky, které se poměrně snadno udrží na povrchu zubů,“ vysvětluje Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky Splat.

Stomatoložka dodává, že kromě kávy ovlivňují bělost skloviny pití čaje, červeného vína a v neposlední řadě kouření. Znamená to tedy, že k dosažení skloviny bez tmavého pigmentu je nutné se většiny těchto „neřestí“ vzdát?

Galerie: 7 vlivů na barvu zubů

Co všechno má vliv na barvu zubů?

  • genetika
  • ústí hygiena
  • potraviny: červená řepa, červená paprika, maliny, borůvky, mrkev, sójová omáčka ad.
  • nápoje: káva, čaj, červené víno, džusy ad.
  • kouření
  • léky a fluoridy
  • úrazy zubu, ev. další příčiny

Bílé zuby si mohou udržet i milovníci kávy

Co se týká cigaret, ze zdravotního hlediska je dobré se jich vzdát úplně. Kávu a víno si zcela odpírat nemusíme, a přesto si lze bílé zuby udržet.

„Na trhu jsou k dispozici přírodní zubní pasty s fluoridy speciálně vyvinuté pro efektivní bělení zubů bez poškození zubní skloviny. K odstranění skvrn od čaje a kávy ze zubní skloviny jsou přitom velmi účinné esenciální oleje máty a bisabolol, který se extrahuje z heřmánku,“ říká Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Odbornice z osobní zkušenosti doporučuje přírodní pasty, které obsahují také kofein a hořčík. „Kofein v zubní pastě dokáže pozvednout náladu, hořčík mineralizuje sklovinu,“ popisuje zubní specialistka.

TIP: Fluorid zajišťuje nejefektivnější prevenci proti vzniku zubního kazu. Při volbě produktu s obsahem fluoridu odborníci doporučují dát přednost přírodní zubní pastě, která obsahuje fluorid v jeho nejpřirozenější formě – olaflur neboli aminfluorid.

Problém kávového dechu

Kromě nevzhledných skvrn na zubech způsobuje pití kávy tzv. kávový dech, který se naneštěstí ani trochu nepodobá vůni čerstvě upražených kávových zrnek.

„Klasická káva obsahuje kofein, který nás dokáže nejen povzbudit, ale způsobuje také xerostomii – sucho v ústech. A právě sucho v ústech je hlavní příčinou zápachu z úst,“ vysvětluje zubní lékařka Jana Karbusická.

Současně s kávou je proto žádoucí pít čistou vodu a k čištění zvolit osvěžující pastu, která dokáže obnovit přirozenou harmonii v ústech. „Účinné jsou například přírodní zubní pasty obsahující enzym bromelain z ananasu a esenciální oleje z meduňky, kozlíku lékařského, máty, anýzu a grapefruitu. Kombinace těchto složek má protizánětlivé, tonizující a uklidňující účinky,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová.

TIP: Enzym bromelain z ananasu, což je směs přírodních enzymů, dokáže výrazně snížit výskyt zubních skvrn a zabraňuje jejich dalšímu vzniku.

Chcete zdravé zuby? Pijte kávu bez cukru

Skvrnami na zubech či nepříjemným pachem z úst výčet možných negativních účinků kávy na zuby, dásně a celkové zdraví ústní dutiny nekončí. Časté pití kávy způsobuje také vyšší tvorbu bakterií. To může vést k zubním kazům i dalším obtížím. Z toho důvodu je důležité dbát na pravidelnou dentální hygienu.

„Pro zuby a dásně je zároveň nejlepší, když vypustíte cukr, zvlášť v případě kávy. Cukry mají tendenci snadno ulpívat na zubech, což vede k jejich zbarvení a vzniku kazu,“ varuje Jana Karbusická. Účinnou ochranou proti bakteriím jsou v tomto případě podle zubní lékařky zubní pasty s obsahem aktivních stříbrných iontů. Vysoce antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mají rovněž ionty hořčíku a zinku.

Odborná spolupráce:

Ing. Zuzana Heiník Bělová

Výkonná ředitelka společnosti BELdental. Dlouhodobě se věnuje šíření osvěty o dentální hygieně, pravidelně se účastní akcí, přednáší ve školách a zajímá se o inovace v oboru, které ráda přenáší do reality


MDDr. Jana Karbusická

Zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. Od roku 2019 pracuje v soukromém stomatologickém centru Hillaris v Bratislavě. Její specializace je především na oblast kořenových kanálků a digitální stomatologie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).