Hlavní navigace

Bezbarvá dieta: dva dny bez barevných, ale také kyselých potravin

2. 4. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Nenechte se zmást, po bezbarvé dietě nezhubnete. Jedná se o opatření po bělení zubů. Říká se jí také bílá dieta.

Bezbarvou dietu vám nedoporučí specialista na výživu, ale zubní lékař či dentální hygienistka (pokud vás zajímá hubnutí a redukční diety, vše k tématu najdete v sekci DIETA). „Bezbarvá, neboli bílá dieta je doporučení týkající se pití a konzumace jídla po bělení zubů. Jde o opatření, které má zuby chránit před zvýšeným rizikem jejich opětovného zabarvení,“ vysvětluje Veronika Kotrčová z pražského Zubního centra Ořechovka. Nejde jen o jídlo a nápoje, ale i některá další opatření, především kouření. Ovšem pozor, ženy by si měly dát pozor i na rtěnky. „Pokud člověk bílou dietu nedrží, především pokud kouří, může dojít k opětovnému zabarvení a nižšímu efektu bělení,“ upozorňuje hygienistka.

V čem bezbarvá dieta spočívá? Jak dlouho po bělení je třeba ji dodržovat?

Bezbarvá dieta spočívá v tom, že vynecháme konzumaci barevných, ale také kyselých potravin. Důvodem je jednak náchylnost skloviny na příjem barevných pigmentů a dále také na možné zvýšení citlivosti zubů. Bílou dietu doporučujeme dodržovat alespoň osmačtyřicet hodin po bělicím zákroku.

Které jsou zakázané potraviny a nápoje a proč?

Mezi nevhodné potraviny a nápoje patří káva, čaj, červené a bílé víno, tmavé nápoje typu Coca Cola a džusy, zelenina jako jsou rajčata, mrkev, hrášek, kukuřice, houby. Pozor si musíme dát také na tmavé polévky a omáčky, koření jako je kari, červená paprika či dále na čokoládu nebo také na ovoce, které je kyselé. Vedle toho bychom se měli vyhnout barevným zubním pastám a ústním vodám. Do bílé diety patří rovněž zákaz kouření. A ženy by se měly vyhnout používání rtěnek.

Jaké potraviny tedy mohou lidé konzumovat?

Pokud jde o nápoje, bez obav můžete pít vodu a mléko. V případě potravin můžete jíst bez obav kuřecí maso či ryby a také přílohy, jako jsou těstoviny, rýže, brambory a pečivo. Kdo by si nevěděl rady, může jako pomůcku využít otázky, zda by dané jídlo či pití obarvilo bílý textil.

Bezbarvá (bílá) dieta

  • drží se po bělení zubů, min. 48 hodin
  • vhodné nápoje: voda, mléko
  • nevhodné nápoje: káva, čaj, červené a bílé víno, tmavé nápoje typu Coca Cola, džusy
  • vhodné potraviny: např. kuřecí maso či ryby, přílohy (těstoviny, rýže, brambory a pečivo)
  • nevhodné potraviny: zelenina (rajčata, mrkev, hrášek, kukuřice), houby, tmavé polévky a omáčky, koření (kari, červená paprika), čokoláda, kyselé ovoce
  • nedoporučuje se: kouření, barevné zubní pasty a ústní vody, používání rtěnky
  • pomůcka: představte si, zda by dané jídlo či pití obarvilo bílý textil

Dodržují pacienti bezbarvou dietu?

Většina pacientů se opravdu snaží. Pokud už nějakou tmavší potravinu zkonzumují, měli by si alespoň vyčistit zuby nebo vypláchnout ústa vodou.

Doporučuje se bezbarvá dieta jen po bělení zubů, nebo jsou to obecně platné zásady, pokud chceme mít co nejbělejší chrup?

Tmavé potraviny samozřejmě mohou zuby zabarvit, a to nejen po bělení. Zde se ale většinou jedná pouze o povrchové pigmentace, které dentální hygienistka lehce odstraní leštěním nebo air-flow (tzv. pískováním) při ošetření.

Co se stane, když člověk dietu nedrží?

Pokud pacient bílou dietu nedrží, především pokud kouří, může dojít k opětovnému zabarvení a nižšímu efektu bělení.

Je vhodné bělit zuby doma?

O bělení zubů by měli uvažovat jen pacienti s dobrou ústní hygienou a s chrupem bez kazů. Domácí bělení by vždy mělo probíhat pod kontrolou zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Pacientům ho doporučujeme, pokud jsou ochotni si doma disciplinovaně nasazovat plastové nosiče s bělícím prostředkem, které se pro každého pacienta zhotovují individuálně. Nosiče se většinou nasazují na noc a pacienti je obvykle používají několik týdnů, než dosáhnou požadovaného výsledku bělosti zubů. Jak již bylo řečeno, během bělení by pacienti měli dodržovat takzvanou bílou dietu a  alespoň omezit kouření. To vše může být pro někoho náročné na disciplínu. Rychlejšího výsledku je možné dosáhnout kombinací ordinačního a domácího bělení. Celý proces je nastartován v ordinaci a dále pokračuje domácím dobělením. U některých pacientů jsme dosáhli pěkný výsledek i s opačným postupem, kdy jsme domácím bělením začali. V každém případě by měl vždy o vhodnosti bělení zubů rozhodnout zubní lékař poté, co pacienta vyšetří. Nejdříve je často potřeba odstranit zubní kámen, vyléčit zánět dásní či dát do pořádku zubní kazy.

Čtěte dále: Bělení zubů není pro každého

Veronika Kotrčová, DiS.

dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka

www.orechovka67.cz, www.facebook.com/zubnicen­trumorechovka

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).