Hlavní navigace

Chcete slušný důchod? Starejte se sami

8. 4. 2010

Sdílet

Podnikatel.cz: Je důležité smířit se s tím, že budete někam čtyřicet let platit a pokud jste průměrně či více vydělávající, tak z toho nic moc zpátky neuvidíte. Alespoň podle názoru Vladimíra Bezděka, šéfa expertní důchodové komise a ředitele penzijního fondu AEGON, s nímž dnes business Server Podnikatel.cz přináší druhou část rozhovoru. Jeho první díl najdete zde: VĚKOVÁ HRANICE PRO ODCHOD DO DŮCHODU SE BUDE PRODLUŽOVAT.

Podnikatel.cz: Je důležité smířit se s tím, že budete někam čtyřicet let platit a pokud jste průměrně či více vydělávající, tak z toho nic moc zpátky neuvidíte.

Alespoň podle názoru Vladimíra Bezděka, šéfa expertní důchodové komise a ředitele penzijního fondu AEGON, s nímž dnes business Server Podnikatel.cz přináší druhou část rozhovoru. Jeho první díl najdete zde: VĚKOVÁ HRANICE PRO ODCHOD DO DŮCHODU SE BUDE PRODLUŽOVAT.

Co byste poradil dnešní generaci třicátníků a čtyřicátníků, aby udělali, jestliže nechtějí mít důchod na hranici bídy?

Nespoléhat na stát. Třicátníci pravděpodobně ještě neuvažují o důchodech a donutit se tak o tom vůbec uvažovat je první problém. Druhý problém, když už se člověk donutí přemýšlet, je smířit se s tím, že budete někam čtyřicet let platit a pokud jste průměrně či více vydělávající, tak z toho nic moc zpátky neuvidíte. Něco ano, ale nebude to tolik, abyste s tím mohl za třicet let v penzi slušně žít.

Zapojte se do diskuse: Kolik by byl ideální důchod?

A mladší generace, kdy by měly začít reálně spořit na důchod?

S první výplatou. Je to naivní model, ale kdyby si člověk s první výplatou naučil dát z každého platu 5 až 7 procent někam stranou… Na ty peníze zapomenout a vůbec je mentálně nebrat do množiny peněz, která mám reálně pro osobní život, rodinu a zájmy. To by bylo úplně nejlepší…

Celý rozhovor si můžete přečíst na business serveru Podnikatel.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).