Hlavní navigace

Česko má 1111 registrovaných partnerství

13. 1. 2011

Sdílet

Během čtyř a půl let, kdy platí možnost uzavřít registrované partnerství, ji v České republice využilo 1111 párů. Z toho bylo 786 dvojic mužských partnerů a 325 ženských, informuje Gay Iniciativa.  Zhruba v desetině případů byl jedním z partnerů cizinec nebo cizinka. Na čele vstupů do partnerství se stabilně udržuje Praha. Za dobu existence registrovaného partnerství se 31 gay a 35 lesbických partnerství dohodlo na zrušení na základě soudního rozhodnutí.

Během čtyř a půl let, kdy platí možnost uzavřít registrované partnerství, ji v České republice využilo 1111 párů. Z toho bylo 786 dvojic mužských partnerů a 325 ženských, informuje Gay Iniciativa. 

Zhruba v desetině případů byl jedním z partnerů cizinec nebo cizinka. Na čele vstupů do partnerství se stabilně udržuje Praha. Za dobu existence registrovaného partnerství se 31 gay a 35 lesbických partnerství dohodlo na zrušení na základě soudního rozhodnutí.

Podle informací Gay iniciativy i poslední půlrok dokazuje, že partnerství je stále žádané. V druhém pololetí roku 2010 vstoupilo do partnerství 116 dvojic, 82 mužských a 34 ženských. 19 gayů a leseb si zvolilo zahraničního partnera nejčastěji ze Slovenska, ale také Itálie, Norska, Ruska, Ukrajiny, Kanady, USA, Brazílie, Thajska, Mexika, či Tchajwanu. 12 partnerství zaniklo.

„Po mnoha peripetiích a několika pokusech prosadit institut registrovaného partnerství i v České republice zákon nakonec vstoupil v platnost 1. července 2006,“ popisuje Milda Šlehofer z ColourPlanet.cz. „Podpora široké veřejnosti gay a lesbickým párům a uzákonění jejich svazků po několika letech zkušeností podle veřejných průzkumů i nadále sílí (v loňském roce dosáhla 75 %).“

Jak probíhá podobný „obřad“? Například v Hradci Králové podle sdělení tamní matrikářky Marie Kohoutové zhruba půl na půl slavnostním způsobem v obřadní síni a v kanceláři hradeckého magistrátu.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).