Hlavní navigace

Češi propadli konzumu a zlenivěli, tvrdí data za 10 let

Redakce

Za posledních deset let se Češi proměnili v plnokrevnou spotřební společnost západního střihu. A to víc než v jiných postkomunistických zemích.  Jak uvádí server Aktuálně.cz, vyplývá to ze studie předního českého sociologa Jiřího Večerníka v nové knize „Jaká je naše společnost?“ sociologického nakladatelství Slon.

Doba čtení: 1 minuta

Za posledních deset let se Češi proměnili v plnokrevnou spotřební společnost západního střihu. A to víc než v jiných postkomunistických zemích. 

Jak uvádí server Aktuálně.cz, vyplývá to ze studie předního českého sociologa Jiřího Večerníka v nové knize „Jaká je naše společnost?“ sociologického nakladatelství Slon.

Hypermarkety podle ní zaplnily všechny mezery v nákupním koši i v krajině České republiky. Její obyvatelé se tak stále víc zadlužují, klesá jejich zápal pro práci a mají tendenci víc spoléhat na sociální stát.

Zároveň však začínají být konzumem přesyceni a znechuceni podobně jako velkou politikou.

Před blížícími se vánočními svátky (konzumu) tak studie nabízí zajímavé ohlédnutí za cestou, jakou urazilo nákupní chování Čechů od „něžné revoluce“.

Podle Večerníka je dnes v Česku masový konzum hlavní oblastí osobního uspokojení a – slovy George Orwela – „vzduchem, který dýcháme“.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.