Hlavní navigace

Češi propadli konzumu a zlenivěli, tvrdí data za 10 let

2. 11. 2010

Sdílet

Za posledních deset let se Češi proměnili v plnokrevnou spotřební společnost západního střihu. A to víc než v jiných postkomunistických zemích.  Jak uvádí server Aktuálně.cz, vyplývá to ze studie předního českého sociologa Jiřího Večerníka v nové knize „Jaká je naše společnost?“ sociologického nakladatelství Slon.

Za posledních deset let se Češi proměnili v plnokrevnou spotřební společnost západního střihu. A to víc než v jiných postkomunistických zemích. 

Jak uvádí server Aktuálně.cz, vyplývá to ze studie předního českého sociologa Jiřího Večerníka v nové knize „Jaká je naše společnost?“ sociologického nakladatelství Slon.

Hypermarkety podle ní zaplnily všechny mezery v nákupním koši i v krajině České republiky. Její obyvatelé se tak stále víc zadlužují, klesá jejich zápal pro práci a mají tendenci víc spoléhat na sociální stát.

Zároveň však začínají být konzumem přesyceni a znechuceni podobně jako velkou politikou.

Před blížícími se vánočními svátky (konzumu) tak studie nabízí zajímavé ohlédnutí za cestou, jakou urazilo nákupní chování Čechů od „něžné revoluce“.

Podle Večerníka je dnes v Česku masový konzum hlavní oblastí osobního uspokojení a – slovy George Orwela – „vzduchem, který dýcháme“.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).