Hlavní navigace

Čaj z houby čaga vaří v Rusku i u nás

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Rezavec šikmý neboli čaga sibiřská obsahuje podobně jako řada dalších hub cenné látky. Můžete si ho koupit i sami nasbírat, a podle vyzkoušených receptů připravit třeba čaj nebo víno.

Rezavec šikmý (Inotus obliquus) neboli čaga je druh dřevokazné houby, které se daří především na břízách. Houba je kulovitá a poměrně velká, když jí rozřízneme, má typicky tabákovou barvu. Čagu můžeme najít i u nás.

Jak můžeme čagu zpracovat?

Rezavec můžeme usušit, zamrazit, naložit do lihu.

Co čaga obsahuje?

Cennými látkami jsou především betulin, inoitodiol a obliquol (což jsou triterpeny), dále kyselina čagová, polysacharidy.

Léčivé účinky rezavce

Udává se, že tento choroš má výrazné kancerostatické účinky, především při nádorových onemocněních trávicího traktu, rakoviny prsu a ženských orgánů. Dále výrazně posiluje imunitní systém, zvyšuje chuť k jídlu, čistí krev, regeneruje činnost základních čističů – jater a ledvin, potlačuje negativní působení chemických léků, aditiv i pesticidů na organismus. Rezavec také povzbuzuje enzymatické funkce, proto je jeho užívání vhodné při potížích se slinivkou, zánětech žaludku, vředech i u ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby.

Pro koho je rezavec vhodný?

Čagu mohou užívat děti, těhotné i kojící ženy.


Autor: Wikipedia.org / Tomas Čekanavičius, podle licence: CC BY-SA 3.0

Využití houby čaga přišlo z Ruska, rezavec roste i u nás

Receptury z rezavce

Posilující čaj z čagy

Potřebujeme: 1 lžičku sušené čagy, 3 dl vody

Postup: Čagu dáme do kastrůlku se studenou vodou a vše pomalinku přivedeme k varu, poté ztlumíme a ještě 10 minut vaříme. Pak odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový čaj po douškách vypijeme. Čaj popíjíme 2× denně po dobu 8 týdnů. Denně si ho připravujeme čerstvý!

Rezavcové kousky na celkové posílení organismu

Dokonale očištěný choroš nasekáme najemno a úplně jej vysušíme v pootevřené troubě při teplotě šedesát stupňů Celsia, necháme jej vychladnout a poté uschováme ve sklenici s dobrým uzávěrem.

Užíváme: 1× denně na špičku kulatého nože houby, kterou zapijeme vlažnou vodou. Tento postup provádíme po 6 týdnů.

Víno na posílení imunity a trávení

Potřebujeme: 1 lžíci sušené čagy, 1 lžíci sušené hlívy, 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžíci sušené kůry lapacha, 1 lžíci sušeného květu měsíčku, půl lžičky tlučených fenyklových semínek, půl lžičky tlučených anýzových semínek, 1 l kvalitního červeného vína

Postup: Všechny přísady smícháme dohromady a zalijeme je vínem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a po dobu 8 týdnů užíváme 2× denně 1 štamprli.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).