Hlavní navigace

Británie zvažuje prodej cigaret v jednotných obalech

8. 3. 2011

Sdílet

Velá Británie bude první zemí v Evropě, kde se budou všechny cigarety prodávat ve stejném obalu. Tvrdí to britské listy, podle nichž vláda svůj záměr oznámí ve středu. Opatření má omezit přitažlivost kouření a zmírnit jeho zdravotní dopady, tabákové firmy ale záměr kritizují. Přísnější regulaci prodeje tabákových výrobků již delší čas připravuje také Evropská komise.

Velá Británie bude první zemí v Evropě, kde se budou všechny cigarety prodávat ve stejném obalu.

Tvrdí to britské listy, podle nichž vláda svůj záměr oznámí ve středu. Opatření má omezit přitažlivost kouření a zmírnit jeho zdravotní dopady, tabákové firmy ale záměr kritizují. Přísnější regulaci prodeje tabákových výrobků již delší čas připravuje také Evropská komise.

Ministr zdravotnictví Andrew Lansley by měl oznámit, že cigarety se budou prodávat v jednotném balení, na němž bude značka uvedena bez loga a tradiční grafiky. Na krabičce má být nejvýraznější varování před účinky cigaret. Vláda kromě toho zvažuje, že zmenší prostor, na jakém mohou obchody cigarety vystavovat.

Tabákové firmy varují, že bude víc padělků

Nařízení nebudou platit ve Skotsku, které má ve zdravotnictví vlastní pravomoci. Podle odpůrců vládní iniciativa bude stát malé obchody na 70 milionů liber (zhruba dvě miliardy korun). Tabákové firmy chtějí proti zákazu prodeje cigaret v původním balení bojovat s odkazem na mezinárodní obchodní právo a zákony o duševním vlastnictví. Stejně tak se obávají, že by zákaz mohl vést k většímu pašování padělků.

Naopak odpůrci kouření jsou přesvědčeni, že zákaz prodeje cigaret v tradičních krabičkách zbaví kouření přitažlivosti. Podle zprávy ministerstva zdravotnictví z loňského listopadu kouření každý rok způsobí v Británii 80.000 úmrtí. V roce 2009 kouřilo v Británii 22 procent dospělých, zatímco v roce 1996 to bylo 28 procent.

V rámci boje proti kouření zvažuje mimo jiné právě zavedení jednotných balení cigaret také Evropská komise. Jak ČTK řekl ředitel obalového institutu SYBA Vlado Volek, komise nyní vyhodnocuje podklady z veřejné diskuse, na jejichž základě má vzniknout konečný návrh směrnice. I producenti obalů záměr odmítají a varují před růstem černého trhu s cigaretami, podobně se na prosincové tiskové konferenci vyjádřil také zástupce českého Generálního ředitelství cel.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).