Hlavní navigace

Biologická léčba pomáhá lidem s rakovinou

17. 3. 2009

Sdílet

Pacienti s rakovinou z celé republiky se už téměř pět měsíců mohou obracet na poradenské oddělení biologické léčby pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) o radu, zda je právě pro ně vhodná biologická léčba. rakovina „Cílená biologická léčba je jedna z nových modalit, které má k dispozici současná onkologie. Klasická chemoterapie zabíjí především buňky těla, které se množí rychle včetně buněk zdravých. Z toho plynou její nežádoucí účinky. Biologická léčba je cílená převážně proti nádorovým…

Pacienti s rakovinou z celé republiky se už téměř pět měsíců mohou obracet na poradenské oddělení biologické léčby pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) o radu, zda je právě pro ně vhodná biologická léčba.

rakovina

rakovina

„Cílená biologická léčba je jedna z nových modalit, které má k dispozici současná onkologie. Klasická chemoterapie zabíjí především buňky těla, které se množí rychle včetně buněk zdravých. Z toho plynou její nežádoucí účinky. Biologická léčba je cílená převážně proti nádorovým buňkám. Současná biologická léčba nenahrazuje chemoterapii a většinou se užívá dohromady. Hlavním smyslem poradenského oddělení je zvýšit dostupnost biologické léčby pro všechny pacienty, kteří ji potřebují,“ říká prof. Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN a Ústavu radiační onkologie FN Bulovka. Biologická léčba je součástí léčebného plánu, doplní a zlepší výsledky operace, chemoterapie a ozařování.

A jak poradenské oddělení funguje? Pacient zavolá, lékař se ho zeptá na typ nádoru a kde byl operován a léčen. Podle toho ho přesměruje na konkrétního odborníka. Pacient se také dozví, jakou dokumentaci si má vyžádat a může se k příslušnému odborníku objednat. Podání biologické léčby je pak věcí lékařů onkologické kliniky. Nejčastěji se podává ambulantně v onkologickém stacionáři, takže nemocní si pro léčebnou dávku docházejí a nemusejí být dlouhodobě v nemocnici. Léčbu je také třeba správně načasovat, protože týž lék může u nemocného v různé fázi poskytnout jinou službu – uzdravit nebo alespoň prodloužit život, případně zmírnit u nevyléčitelných pacientů příznaky.

Telefonní číslo Poradenského centra je 724 151 028. E-mailová adresa: biolecba@vfn.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).