Hlavní navigace

Alergici, pozor na masové kuličky z Ikea!

9. 12. 2011

Sdílet

Mražené masové kuličky dodávané do obchodního domu Ikea jsou nebezpečné pro alergiky, zjistila kontrola. Inspektoři veterinární správy zjistili, že v mraženém výrobku Köttbullar, Ikea food – kuličky z hovězího a vepřového masa, je obsažena nedeklarovaná sojová bílkovina. Toto zboží bylo prodáváno v obchodních domech Ikea.

Mražené masové kuličky dodávané do obchodního domu Ikea jsou nebezpečné pro alergiky, zjistila kontrola.

Inspektoři veterinární správy zjistili, že v mraženém výrobku Köttbullar, Ikea food – kuličky z hovězího a vepřového masa, je obsažena nedeklarovaná sojová bílkovina. Toto zboží bylo prodáváno v obchodních domech Ikea.

Sojová bílkovina je alergen, a ten musí být označen na obale (vyplývá to z Nařízení komise 2000/13/EC), čili jde o nebezpečí pouze pro alergiky na sojovou bílkovinu.

V odebraném vzorku byl prokázán obsah sojové bílkoviny 0,63 %. „O této skutečnosti jsme informovali i ostatní členské státy systémem rychlého varování RASFF,“ uvádí Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS).

Do ČR bylo přivezeno 360 kg tohoto zboží, ale bylo již kompletně bylo prodáno spotřebitelům. Varování se tedy týká zákazníků, kteří jsou na sojovou bílkovinu alergičtí, ti by měli, pokud si masové kuličky zakoupili, tento výrobek vrátit zpět prodejci.

Další zásilky budou podrobeny zesílené kontrole, uvádí SVS.

Zdroj: www.svscr.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).